ruotsin eläke

Anonyymi

Miten sitä nyt suu pannaan ,kun ruotsi aikoo lopettaa takuueläkkeen maksun vuoden 2023 alussa ?

Itsellä tuo kolahtaa tosi kovaa sillä tuo summa on 4700 kr /kk elikkä karkeasti laskettuna minun tulot tippuvat 450 euroissa , voi pyhän tähden ,

Mahtaako suomi kompensoida tuon pudotuksen jollain tapaa ?? Jos ei niin silloin ei hyvät hyrise ja leipäjono on osoite meilläkin , entäs asuminen veneen allekko ?
Tämä ei millään mene minun kaaliin sillä jo neljä vuotta sitten ruotsi laski eläkettä saman eli 450-500 eu .

Mikä instanssi mahtaa hoitaa näitä asioita ,, sillä nyt jos koskaan tarvitsen asiantuntija apua ? hjälp snälla hjälp mig som vet något om detta

4

437

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miläli asut suomessa, niin saat ilmaisen asunnon, ilmaiset lääkkeet, ilmaisen terveydenhuollon, kerrostalossa jopa ilmaisen saunavuoron, pesutuvan ja sähkön. Siihen päälle vielä yli 500 euroa käyttörahaa, eli yli 2000 euron brutttopalkkaa vastaavan määrän rahaa!

      Missä ongelma??

      • Anonyymi

        Kun tulot romahtavat, niin Kelaan vaan anomuksia sisään erilaisista tukiaisista ja
        tulet huomaamaan, että elintaso ei juurikaan putoa.


    • Anonyymi

      Ei kai se Suomen vika ole, jos olet tehnyt ison osan työurastasi muualla ?

    • Anonyymi

      Eilinen vastaukseni oli kumma kyllä poistettu. Siinä kehoitin sinua ottamaan yhteyttä Ruotsiin siihen pensionsmyndigheten yhtiöön josta eläkkeet maksetaan. Jos osaat vähäkään ruotsinkieltä niin selviät etsimään puhelinnumerot josta saat apua.
      Tämä garantipension poisotto ulkomailla asuville on niin tuore juttu sehän päätettiin kesäkuun lopulla eikä kukaan ulkomailla asuva ruotsin eläkkeen saaja ole saanut kunnon tietoa. Sanovat että kolme kuukautta ennen voimaan tuloa 2023-01-01 pensionsmyndigheten lähettää kirjeen heille jota tämä muutos koskee.

      Ruotsinsuomalainen.com sivustolta löysin artikkelin ja siinä sanotaan muun muassa näin:Ruotsin eläkeviraston mukaan tämän vuoden heinäkuussa 18 737 Suomessa asuvaa henkilöä sai Ruotsista takuueläkettä. Heidän keskimääräinen takuueläkkeensä oli 715 kruunua eli noin 69 euroa kuussa.
      Ruotsista maksettavaa työeläkettä (inkomstpension) päätös ei koske. Työeläkkeiden maksu myös Suomeen jatkuu, kuten ennenkin. Noin 52 000 Suomessa asuvaa eläkeläistä saa tällä hetkellä työeläkettä Ruotsista. Suomesta maksetaan puolestaan pelkästään kansaneläkettä lähes 50 000:lle Ruotsissa asuvalle suomalaiselle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      108
      2727
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1321
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1166
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      997
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      987
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      948
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      833
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      668
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      663
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      625
    Aihe