ruotsin eläke

Anonyymi

Miten sitä nyt suu pannaan ,kun ruotsi aikoo lopettaa takuueläkkeen maksun vuoden 2023 alussa ?

Itsellä tuo kolahtaa tosi kovaa sillä tuo summa on 4700 kr /kk elikkä karkeasti laskettuna minun tulot tippuvat 450 euroissa , voi pyhän tähden ,

Mahtaako suomi kompensoida tuon pudotuksen jollain tapaa ?? Jos ei niin silloin ei hyvät hyrise ja leipäjono on osoite meilläkin , entäs asuminen veneen allekko ?
Tämä ei millään mene minun kaaliin sillä jo neljä vuotta sitten ruotsi laski eläkettä saman eli 450-500 eu .

Mikä instanssi mahtaa hoitaa näitä asioita ,, sillä nyt jos koskaan tarvitsen asiantuntija apua ? hjälp snälla hjälp mig som vet något om detta

4

367

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miläli asut suomessa, niin saat ilmaisen asunnon, ilmaiset lääkkeet, ilmaisen terveydenhuollon, kerrostalossa jopa ilmaisen saunavuoron, pesutuvan ja sähkön. Siihen päälle vielä yli 500 euroa käyttörahaa, eli yli 2000 euron brutttopalkkaa vastaavan määrän rahaa!

      Missä ongelma??

      • Anonyymi

        Kun tulot romahtavat, niin Kelaan vaan anomuksia sisään erilaisista tukiaisista ja
        tulet huomaamaan, että elintaso ei juurikaan putoa.


    • Anonyymi

      Ei kai se Suomen vika ole, jos olet tehnyt ison osan työurastasi muualla ?

    • Anonyymi

      Eilinen vastaukseni oli kumma kyllä poistettu. Siinä kehoitin sinua ottamaan yhteyttä Ruotsiin siihen pensionsmyndigheten yhtiöön josta eläkkeet maksetaan. Jos osaat vähäkään ruotsinkieltä niin selviät etsimään puhelinnumerot josta saat apua.
      Tämä garantipension poisotto ulkomailla asuville on niin tuore juttu sehän päätettiin kesäkuun lopulla eikä kukaan ulkomailla asuva ruotsin eläkkeen saaja ole saanut kunnon tietoa. Sanovat että kolme kuukautta ennen voimaan tuloa 2023-01-01 pensionsmyndigheten lähettää kirjeen heille jota tämä muutos koskee.

      Ruotsinsuomalainen.com sivustolta löysin artikkelin ja siinä sanotaan muun muassa näin:Ruotsin eläkeviraston mukaan tämän vuoden heinäkuussa 18 737 Suomessa asuvaa henkilöä sai Ruotsista takuueläkettä. Heidän keskimääräinen takuueläkkeensä oli 715 kruunua eli noin 69 euroa kuussa.
      Ruotsista maksettavaa työeläkettä (inkomstpension) päätös ei koske. Työeläkkeiden maksu myös Suomeen jatkuu, kuten ennenkin. Noin 52 000 Suomessa asuvaa eläkeläistä saa tällä hetkellä työeläkettä Ruotsista. Suomesta maksetaan puolestaan pelkästään kansaneläkettä lähes 50 000:lle Ruotsissa asuvalle suomalaiselle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      45
      3005
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      132
      2727
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      189
      2657
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      196
      2295
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      125
      1750
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1179
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      85
      969
    8. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      183
      907
    9. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      837
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      792
    Aihe