ruotsin eläke

Anonyymi

Miten sitä nyt suu pannaan ,kun ruotsi aikoo lopettaa takuueläkkeen maksun vuoden 2023 alussa ?

Itsellä tuo kolahtaa tosi kovaa sillä tuo summa on 4700 kr /kk elikkä karkeasti laskettuna minun tulot tippuvat 450 euroissa , voi pyhän tähden ,

Mahtaako suomi kompensoida tuon pudotuksen jollain tapaa ?? Jos ei niin silloin ei hyvät hyrise ja leipäjono on osoite meilläkin , entäs asuminen veneen allekko ?
Tämä ei millään mene minun kaaliin sillä jo neljä vuotta sitten ruotsi laski eläkettä saman eli 450-500 eu .

Mikä instanssi mahtaa hoitaa näitä asioita ,, sillä nyt jos koskaan tarvitsen asiantuntija apua ? hjälp snälla hjälp mig som vet något om detta

4

430

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miläli asut suomessa, niin saat ilmaisen asunnon, ilmaiset lääkkeet, ilmaisen terveydenhuollon, kerrostalossa jopa ilmaisen saunavuoron, pesutuvan ja sähkön. Siihen päälle vielä yli 500 euroa käyttörahaa, eli yli 2000 euron brutttopalkkaa vastaavan määrän rahaa!

      Missä ongelma??

      • Anonyymi

        Kun tulot romahtavat, niin Kelaan vaan anomuksia sisään erilaisista tukiaisista ja
        tulet huomaamaan, että elintaso ei juurikaan putoa.


    • Anonyymi

      Ei kai se Suomen vika ole, jos olet tehnyt ison osan työurastasi muualla ?

    • Anonyymi

      Eilinen vastaukseni oli kumma kyllä poistettu. Siinä kehoitin sinua ottamaan yhteyttä Ruotsiin siihen pensionsmyndigheten yhtiöön josta eläkkeet maksetaan. Jos osaat vähäkään ruotsinkieltä niin selviät etsimään puhelinnumerot josta saat apua.
      Tämä garantipension poisotto ulkomailla asuville on niin tuore juttu sehän päätettiin kesäkuun lopulla eikä kukaan ulkomailla asuva ruotsin eläkkeen saaja ole saanut kunnon tietoa. Sanovat että kolme kuukautta ennen voimaan tuloa 2023-01-01 pensionsmyndigheten lähettää kirjeen heille jota tämä muutos koskee.

      Ruotsinsuomalainen.com sivustolta löysin artikkelin ja siinä sanotaan muun muassa näin:Ruotsin eläkeviraston mukaan tämän vuoden heinäkuussa 18 737 Suomessa asuvaa henkilöä sai Ruotsista takuueläkettä. Heidän keskimääräinen takuueläkkeensä oli 715 kruunua eli noin 69 euroa kuussa.
      Ruotsista maksettavaa työeläkettä (inkomstpension) päätös ei koske. Työeläkkeiden maksu myös Suomeen jatkuu, kuten ennenkin. Noin 52 000 Suomessa asuvaa eläkeläistä saa tällä hetkellä työeläkettä Ruotsista. Suomesta maksetaan puolestaan pelkästään kansaneläkettä lähes 50 000:lle Ruotsissa asuvalle suomalaiselle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      92
      2757
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      122
      1964
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      55
      1947
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      33
      1626
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      93
      1560
    6. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      27
      1540
    7. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      141
      1284
    8. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      416
      1103
    9. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      255
      1009
    10. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      19
      985
    Aihe