Onko ev.lut kirkossa vain kaksi virallista kummia ? Meillä on suuri vaikeus valita ja jos lapsemme jää ainoaksi haluamme molemmilta puolilta kummit, pariskuntia olisi 3 kpl eli yhteensä 6 henkilöä.Oikein kuninkaallinen määrä!!!
Kastetilaisuudessa äiti ja tai isä tulevat pitämään lasta sylissä.
Kastetilaisuudessa äiti ja tai isä tulevat pitämään lasta sylissä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ev.lut. kirkossa on lapselle pakko nimetä vähintään kaksi kummia, jotka kuuluvat ev.lut. kirkkoon ja ovat konfirmoituja. näiden lisäksi lapsella voi olla muihin lapsikasteen hyväksyviin kirkkokuntiin (toki siis myös ev.lut. kirkkoon) kuuluvia kummeja rajaton määrä (meille opetettiin riparilla, että 5 kummia on maksimi, mutta omilla muksuillanikin on molemmilla 6 kummia ja heidät kastanut pappi sanoi, että jos kummeja on lähempänä kymmentä, niin hän kehoittaa vanhempia harkitsemaan niin monen kummin tärkeyttä).
eli voit ottaa kummeiksi ihan hyvin 3 pariskuntaa :-)
niin ja he kaikki ovat ihan yhtä virallisia (jos ev. lut. kirkko heidät hyväksyy. eli siis kirkkoon kuulumaton "kummi" ei ole virallinen kummi). kirkko itsessään ei erittele edes sylikummia, se on jonkun muun tahon keksimää höpsötystä.
Kiitos vastauksista.Tuo sylikummi-asia on minustakin ihan kummallinen juttu. Jaotellaan jo heti tärkeysjärjestykseen vaikka kirkon silmissä kaikilla kummeilla tasa-arvoinen tehtävä!
Tästä olen alustavasti puhunut suksulaisille ja oudoksutaan että kukaan kummeista ei tulisi lasta silloin virallisesti pitämään sylissä.Taitaa tulaa taas neuvottelujen paikka.Ihmeellistä miten voi olla joillekin jotkut höpö-perinteet tärkeitä.Minusta tärkeintä se että vauva ei jännitä turvallisissa ja tottuneissa käsissä! No, minua pidetään varmaan sitävastoin kummajaisena kun en tahdo "sylikummia".
Taas vielä mietin että kirjoittaako pappi kaikille 6 ne kummitodistukset vai tuleeko esim. pariskunnittain, kaikki ovat ev.lut.ja rippikoulun käyneitä muutta avopareja?
mielestäni ainakin avopuolisot saavat kumpikin oman kummitodistuksen, luulisin ainakin.. Avioparista en tiedä..
Me saimme ainakin yhteisen kummitodistuksen.
Olemme siis aviopari.
Minä ja aviomieheni saimme molemmat kummikirjat. Se on vähän seurakunnan käytännösta kiinni että saako yhden vai kaksi per aviopari
Saimme avopuolisoni kanssa yhteisen kummitodistuksen ja olimme ainoat kummit.
Että näin.