Morjensta. Kysyisin täältä vähän neuvoja guruilta. Minulla ei ole paljoakaan purjehdusta takana, mutta suunnittelen maailmanympärikatselmusta noin 5v päästä.
Tarvitsisin mukavan ja turvallisen valtamerikelpoisen veneen käytettynä hintaluokassa 100k€
Mielellään kelpoinen myös arktisille alueille, koska ajattelin käväistä uudesta seelannista myös Kerguelenillä. Lämmitys saisi olla ja lämmin vesi ja suihku. Olen katsellut Nauticatin moottoripurjehtijoita koska näyttävät kodikkaille, mutta onko niillä asiaa atlantin ylityksille ja muille maailman suurille merille joissa olen aikonut seilailla.
En malta odottaa. Turku-englanti-hollanti-kanaria-riviera-kreikka-panaman kanava-fiji saaret-australia-uusi seelanti- kerguelen-thaimaa-havaji-usa-karibia-huippuvuoret-turku.
Eikä sitten mitään vitsailua tai kysymyksiä purjehdustaidoistani. Sadantonnin vene hakusessa plussat ja miinukset kiitos :)
Maailmanympäri purjehdukselle menossa
29
1209
Vastaukset
- Anonyymi
Niin lisään vielä että yksin aion lähteä, mutta arvostan avaruutta ja kodikasta tilaa. Paatin pitää olla yksin purjehdittava!
- Anonyymi
Kaikki purjeveneet joitain pelkästään kilpakäyttöön suunniteltuja lukuunottamatta ovat yksin purjehdittavia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki purjeveneet joitain pelkästään kilpakäyttöön suunniteltuja lukuunottamatta ovat yksin purjehdittavia.
Kiitos tiedosta, en tiennytkään. Olen aina olettanut että jossain koossa tulee raja vastaan ja yhdellä henkilöllä purjehtiminen ei enää onnistu. Nimenomaan näissä pienemmän kokoluokan veneissäkin.
- Anonyymi
Ne on tukevia, muttei ihan parhaita valtamerille. Suunniteltu rannikoille. Ota joku blue water alumiinivene kokoluokassa 35 jalkaa. Blue water-veneessä on isot tankit. Voi olla sellainen, missä on jo valmiiksi tuuliperäsimet jne.
- Anonyymi
Jatka vain haaveilujasi yksinäsi.
- Anonyymi
Haaveilen ennemmin täällä ja kysyn asiantuntijoilta neuvoja ja tietoja.
- Anonyymi
Nauticateilla 33, 40 on ainakin kierretty pallo.
https://www.yachtingmonthly.com/news/nauticat-round-the-world-cruiser-for-sale-1259
Itse laittaisin myrskylasit muovista pultti liitoksella normi ikkunoiden eteen 10-20mm muovista...- Anonyymi
Mitä luulet, onnistuisiko pallon kierto tuollaisella?
https://www.youtube.com/watch?v=4KR6DG2ODCc&ab_channel=YachtbrokerFredrik
Onko yleensäkin niin että isommalla veneellä pärjää valtameren myrskyissä paremmin kuin pienemmällä paatilla. Onko jotain kokorajaa jota pienemmällä ei sovi yrittääkään? - Anonyymi
On kierretty myös suomalaisvoimin Inferno 29:llä. Maailmalta löytyy taatusti paljon huonommillakin veneillä kiertäneitä.
Se, että joku on kiertänyt, ei tee veneestä hyvää siihen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä luulet, onnistuisiko pallon kierto tuollaisella?
https://www.youtube.com/watch?v=4KR6DG2ODCc&ab_channel=YachtbrokerFredrik
Onko yleensäkin niin että isommalla veneellä pärjää valtameren myrskyissä paremmin kuin pienemmällä paatilla. Onko jotain kokorajaa jota pienemmällä ei sovi yrittääkään?Miksikä ei onnistuisi, kun taidot ja vene kunnossa ja varusteltu ylitykseen ja mahdolliseen myräkkään. Eli myrskylasit ja mahdollisuus riittävästi pienentää purjepinta-alaa, tehokas autopilotti gyrolla ja riittävästi akkukapasiteettia. Hyvä sää kontrolli ja hyvät aikaikkunat ja kierrä pahimmat matalapaineet sopivalla etäisyydellä...
Nautikatit on yleisesti vahvasti rakennettu... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksikä ei onnistuisi, kun taidot ja vene kunnossa ja varusteltu ylitykseen ja mahdolliseen myräkkään. Eli myrskylasit ja mahdollisuus riittävästi pienentää purjepinta-alaa, tehokas autopilotti gyrolla ja riittävästi akkukapasiteettia. Hyvä sää kontrolli ja hyvät aikaikkunat ja kierrä pahimmat matalapaineet sopivalla etäisyydellä...
Nautikatit on yleisesti vahvasti rakennettu...Nauticat on vahvoja, muttei erityisen soveliaita valtamerille. Ne on suunniteltu ennemmin rannikoille. Niitä on tietysti erilaisia malleja, joista jotkut on puhtaita kesämökkejä.
- Anonyymi
No, katso millä veneillä lähdetään GGR:ään. Rustler 36.
Yachtworldissa on muutama tuohon hintahaarukkaan sopiva yksilö. Pistät toisen saman verran lisää refittiin niin sitten voit lähteä. .
Tsekkaa Forgus 36, Finnsailer 34, hyväkuntoinen HR352.- Anonyymi
Tuo Finnsailer 34 varsinkin miellytti minua. Varteenotettava vaihtoehto. Onko muuten katamaraanit parempia ja turvallisempia valtameren ylittämisessä kuin nuo tavalliset purjeveneet?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo Finnsailer 34 varsinkin miellytti minua. Varteenotettava vaihtoehto. Onko muuten katamaraanit parempia ja turvallisempia valtameren ylittämisessä kuin nuo tavalliset purjeveneet?
Eivät ole. Katamaraanin kaatuessa se ei enää käänny takaisin oikeinpäin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo Finnsailer 34 varsinkin miellytti minua. Varteenotettava vaihtoehto. Onko muuten katamaraanit parempia ja turvallisempia valtameren ylittämisessä kuin nuo tavalliset purjeveneet?
Kevin Costner pärjäsi katamaraanilla hyvin, joten itse valitsisin sellaisen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kevin Costner pärjäsi katamaraanilla hyvin, joten itse valitsisin sellaisen.
Se oli kylläkin trimaraani siinä Waterworldissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se oli kylläkin trimaraani siinä Waterworldissa.
Vielä parempi.
Ehdottomasti sitten trimaraani.
- Anonyymi
Pitää olla myös taitoa purjehtia aallokossa, varsinkin myötäiset ovat vaarallisia ja voivat kaataa veneen. Mitä pidempi, niin teoriassa parempi.
Lisäksi pitää olla monitaitoinen "mc gryger" henkinen, kun jotain hajoaa tai menettää väliaikaisesti toimintakunnon.
Vene pitää myös valmistella hieman valtamerelle, esim 40 vuotta vanhat vantit voisivat olla riski tai muut ikivanhat rikin osat yms..
Eli mikään vene ei ole takuuvarma turvallisuudessa, vaan monen asian summana...
Tässä norjalainen urho jolla halukkuus hakeutua keleihin, näet hieman millaista menoa isommissa aalloissa. Katso myös muut videot...
https://youtu.be/VxthF9o9k0Y- Anonyymi
Mc Gryger on kyllä kova, ja kyllähän musisointi ilahduttaa retkellä. https://youtu.be/TCGKOT7_pfY
- Anonyymi
"Haaveilen ennemmin täällä ja kysyn asiantuntijoilta neuvoja ja tietoja."
Huumorin ylläpitäminen on myös tärkeää. - Anonyymi
Olis tiedossa yksi kaveri, jolla on kokemusta yksinpurjehduksesta ja vene, jonka saattaisit saada sitä varten. Vene kaipaa pikku remontti, mutta on uusi.
Mies on viimeksi nähty Kotkassa. Kysy merivartiolaitiokselta.- Anonyymi
Tuosta voi arvioida millaiselle remontille on tarvetta.
https://is.mediadelivery.fi/img/1920/4a6a2b0b93884ed4f159cc13ae53a3a0.jpg
- Anonyymi
Kannattaa miettiä myös IS400 venettä. Siinä on koppi niin arktinen alue on mukavmpi kiertää.
- Anonyymi
Ha ha ha haaaa....mahtava vitsi
- Anonyymi00025
Onko alottaja päässyt vauhtiin haaven kanssa?
- Anonyymi00026
Yeah, taalla ollaan Tongassa ja elama hymyilee. Rentoa menoa, kauniita tummia naisia, edullista kaikki. Miten siella kurjassa Suomessa menee, joko jaat sulanneet, onko vaimo antanut?
Suosittelen muillekkin - Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Yeah, taalla ollaan Tongassa ja elama hymyilee. Rentoa menoa, kauniita tummia naisia, edullista kaikki. Miten siella kurjassa Suomessa menee, joko jaat sulanneet, onko vaimo antanut?
Suosittelen muillekkinJa sitten sa herasit aidin takahuoneesta ja käskit sitä ruveta kokkaamaan sulle lihapullia...
- Anonyymi00028
Anonyymi00027 kirjoitti:
Ja sitten sa herasit aidin takahuoneesta ja käskit sitä ruveta kokkaamaan sulle lihapullia...
Näin taisi sulle käydä, kohta tulee taas uusi "venelehti"
- Anonyymi00029
"Minulla ei ole paljoakaan purjehdusta takana, mutta suunnittelen maailmanympärikatselmusta noin 5v päästä."
Eli vielä on aikaa tähän katselmukseen. Odotelkaamme ihan rauhassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351998
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171660"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu113925Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48841Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654