Minulle tuli OP.n kortille tuntemattomia veloituksia kesäkuun alussa. Tein rikosilmoituksen ja reklamaation.
OP on antanut reklamaatioiden käsittelyn Signom-nimiselle yritykselle. Tämä yritys pyrkii kaikin tavoin välttämään rikollisella tavalla kortilta vietyjen rahojen korvaamisen. Heidän toimintansa on ala-arvoista.
Tässä on käynyt samoin kuin perintäfirmojen käytössä. Varsinainen vastuunkantaja on delegoinut ikävän tehtävän toiselle firmalla, jotta omat kädet eivät likaantuisi.
Taas kuluttajaa viedään.
OP ei korvaa luottokortin aiheettomia veloituksia
7
2525
Vastaukset
- Anonyymi
Voit hoitaa asian suoraan OP:n kanssa. Älä usko mitään keksittyjä selityksiä "alihankkijasta". Valheelliset selitykset on tarkoitettu vain tyhmiä varten.
Jos et pysty kirjoittamaan mitään asiallisesti, homma voi tietysti olla aika hankalaa myös OP:lle. - Anonyymi
Aiheettomat veloitukset eivät välttämättä ole pankin vika, joten miksi sen pitäisi ne automaattisesti korvata?
- Anonyymi
Jos pankki on ottanut hoitaakseen ihmisten rahavaroja, niin kai silläkin on vastuu niistä. Ja ettei mikään tai kukaan pääse veloittamaan niitä aiheettomasti?
Tietysti, jos on epäilys, että tilinomistaja on toiminut väärin tai huolimattomasti, se on sitten toinen juttu...
Kyllä minunkin tililtäni on kerran laskutettu aiheettomasti. Huomattuani otin tietysti heti pankkiin yhteyttä ja asia luvattiin selvittää. Vielä saman päivän aikana rahat palautettiin tililleni. Summa oli alle 200€. Syytä aihettomaan velotukseen ei minulle kerrottu, vain ilmoitus että rahat palautettu.
Kyseessä ei ollut OP.
- Anonyymi
Minkälaisista veloituksista kyse? Ja mikä on peruste kieltäytymiselle?
Olet ostanut kesäterassilla enemmän kaljoja, kuin muistat? - Anonyymi
Kerro toki lisää tapahtuneesta. Itse epäilisin, että olet väärässä, mutta voin toki itsekin olla.
Jos hukkaa pankkikortin ja ilmoittaa sen kadonneeksi, niin ilmoituksen jälkeen tehdyistä ostoksista pankki on vastuussa, jos ne syystä tai toisesta menee läpi.
Jos hukkaa eikä ilmoita, niin ne pari lähimaksua menee omavastuuna, jos ei ole tarpeeksi hyvää vakuutusta.
Jos hukkaa kortin jossa lukee pin-koodi, niin se on ehtojen vastaista ja menee omaan piikkiin.
Jos itse tai lapsi tekee ostoksia esimerkiksi googlen tai applen kaupassa, niin se on oma vika, eikä pankin. Joissain tapauksissa lasten ostoksista voi reklamoida kauppaan.
Jos ostat luottokortilla tuotteen/palvelun, etkä saa sitä tai yritys menee konkurssiin, lähtökohtaisesti saat reklamaation jälkeen rahat takaisin.
Jos kortin tiedot vuotavat esimerkiksintiedovuodossa, niin tästä voi tehdä rikosilmoituksen ja reklamaation. Toki 2 vaiheisen maksun käyttö estää tämän.
Jos et vain haluaisi maksaa jotain sinulle kuuluvaa maksua, niin pankki ei voi auttaa. - Anonyymi
Luottokortiltani oli veloitettu kolme pientä summaa, yhteensä 55 euroa. Veloittaja oli minulle tuntematon DRADOC.COM.
Nyt olen saanut korvauksen menettämistäni rahoista kun otin yhteyttä suoraan OP:iin.
Aloittaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."682342Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2452313- 1201538
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis351365Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj601348- 1331309
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711220Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.81998Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73989Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102989