OP ei korvaa luottokortin aiheettomia veloituksia

Anonyymi

Minulle tuli OP.n kortille tuntemattomia veloituksia kesäkuun alussa. Tein rikosilmoituksen ja reklamaation.
OP on antanut reklamaatioiden käsittelyn Signom-nimiselle yritykselle. Tämä yritys pyrkii kaikin tavoin välttämään rikollisella tavalla kortilta vietyjen rahojen korvaamisen. Heidän toimintansa on ala-arvoista.

Tässä on käynyt samoin kuin perintäfirmojen käytössä. Varsinainen vastuunkantaja on delegoinut ikävän tehtävän toiselle firmalla, jotta omat kädet eivät likaantuisi.

Taas kuluttajaa viedään.

7

1714

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voit hoitaa asian suoraan OP:n kanssa. Älä usko mitään keksittyjä selityksiä "alihankkijasta". Valheelliset selitykset on tarkoitettu vain tyhmiä varten.

      Jos et pysty kirjoittamaan mitään asiallisesti, homma voi tietysti olla aika hankalaa myös OP:lle.

    • Anonyymi

      Aiheettomat veloitukset eivät välttämättä ole pankin vika, joten miksi sen pitäisi ne automaattisesti korvata?

      • Anonyymi

        Jos pankki on ottanut hoitaakseen ihmisten rahavaroja, niin kai silläkin on vastuu niistä. Ja ettei mikään tai kukaan pääse veloittamaan niitä aiheettomasti?

        Tietysti, jos on epäilys, että tilinomistaja on toiminut väärin tai huolimattomasti, se on sitten toinen juttu...

        Kyllä minunkin tililtäni on kerran laskutettu aiheettomasti. Huomattuani otin tietysti heti pankkiin yhteyttä ja asia luvattiin selvittää. Vielä saman päivän aikana rahat palautettiin tililleni. Summa oli alle 200€. Syytä aihettomaan velotukseen ei minulle kerrottu, vain ilmoitus että rahat palautettu.
        Kyseessä ei ollut OP.


    • Anonyymi

      Minkälaisista veloituksista kyse? Ja mikä on peruste kieltäytymiselle?
      Olet ostanut kesäterassilla enemmän kaljoja, kuin muistat?

    • Anonyymi

      Kerro toki lisää tapahtuneesta. Itse epäilisin, että olet väärässä, mutta voin toki itsekin olla.

      Jos hukkaa pankkikortin ja ilmoittaa sen kadonneeksi, niin ilmoituksen jälkeen tehdyistä ostoksista pankki on vastuussa, jos ne syystä tai toisesta menee läpi.

      Jos hukkaa eikä ilmoita, niin ne pari lähimaksua menee omavastuuna, jos ei ole tarpeeksi hyvää vakuutusta.

      Jos hukkaa kortin jossa lukee pin-koodi, niin se on ehtojen vastaista ja menee omaan piikkiin.

      Jos itse tai lapsi tekee ostoksia esimerkiksi googlen tai applen kaupassa, niin se on oma vika, eikä pankin. Joissain tapauksissa lasten ostoksista voi reklamoida kauppaan.

      Jos ostat luottokortilla tuotteen/palvelun, etkä saa sitä tai yritys menee konkurssiin, lähtökohtaisesti saat reklamaation jälkeen rahat takaisin.

      Jos kortin tiedot vuotavat esimerkiksintiedovuodossa, niin tästä voi tehdä rikosilmoituksen ja reklamaation. Toki 2 vaiheisen maksun käyttö estää tämän.

      Jos et vain haluaisi maksaa jotain sinulle kuuluvaa maksua, niin pankki ei voi auttaa.

    • Anonyymi

      Luottokortiltani oli veloitettu kolme pientä summaa, yhteensä 55 euroa. Veloittaja oli minulle tuntematon DRADOC.COM.

      Nyt olen saanut korvauksen menettämistäni rahoista kun otin yhteyttä suoraan OP:iin.


      Aloittaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2653
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2594
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1772
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1597
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1520
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1460
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1372
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1223
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1187
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1096
    Aihe