Hei, mistä kannattaa aloittaa sopivan ruokavalion etsiminen kun ongelmana on jatkuva vatsan turvotus ja ilmavaivat. Laktoosi-intoleranssi on mutta keliakiaa ei testien mukaan. Vatsavaivat ovat välillä ruuan jälkeen tosi kovia, olen ollut pari kertaa ensiavussa vatsakivun takia mutta mitään ei kopeloimalla löytynyt. Lääkäri määräsi laktoosi- ja keliakiatestit ja lopetti tutkimukset laktoosi-intoleranssin löytymiseen. Ei ole kuitenkaan auttanut hyla-tuotteisiin siirtyminen tai kokonaan maidosta luopuminen. Ongelmana turvonnut maha ja ilmavaivat, ei ripulia oikeastaan koskaan. Onko jotain helppoa ruokavaliota tms. jolla voisi alkaa vaivojen aiheuttajaa etsimään? Kiitos.
Mistä aloittaa?
5
840
Vastaukset
- miimii
Ei auta kuin kokeilla eri aineiden pois jättämistä. Aloita vaikka valkoisesta leivästä ja pullasta, siis vehnnäjauhosta. Vaikka ei keliakiaan olekaan niin se voi auttaa. Minulla ainakin auttoi juuri tuohon turvotukseen ja pieretykseen kun jätin pois leivän (nyyh). Nyt mahtuu sellaiset housut jalkaan mitkä ennen kiristi.
Ja jos se ei auta jätät seuraavan ruoka-aineen pois jne..- Vatsavaivainen
Kiitos neuvosta. Pulla pois siis. Voi spagetti.. mitä nyt syön? Ja maito tiukempaan syyniin eli laktoositabletteja käyttöön ahkerammin.
- Laama
Aloita heti tiukasta ruokavaliosta ja sitten lisää mitä vatsasi kestää. Tämä on ns. vatsahaava/ärtyneen suolen ruokavalio.
SAA KÄyttää vain suolaa, yrttejä ja leivonta mausteita mausteina
POIS: kaalit, sipulit, happamat marjat, sitrushedelmät, punainen liha, sellerit, maissi, palkokasvit, suklaa, paprika, hiilihappoiset juomat, tee, kahvi, rasvaiset ruuat, ruistuotteet.
Tuosta on hyvä aloittaa. Jos tuntuu, että vatsa kestää jotain noista niin lisää vaan ruokaan. Myös kuituja on hyvä saada esim. neljän viljan puuroista ja apteekin kuituvalmisteista.
Ilmavaivoihin myydään ilman reseptiä minifom-tabl. 25kpl n. 4 e. Turvallinen, koska ei reagoi muiden lääkkeiden kanssa ja kannattaa yleensä kysyä tuotetta apteekin tädiltä, koska ne on harvoin esillä. - Bakteeri
Jätä pois: sokeri, vehnäjauho, hiivatuotteet (myös oluet, siiderit, limpparit, makaroonit, valkea riisi...)
Lisää ruokavalioon: ruis (mielellään hapanjuurella tehty ruisleipä, ilman hiivaa), kokovilja, kotimaiset marjat (erityisesti mustikka/karpalo/puolukka), kasvikset, juurekset, maitotuotteet (hyla?), siemenet, pähkinät, lihaa kohtuudella.
Juo vettä 1-2 litraa/pvä. Vähennä kahvia.
Kohta huomaat, että vatsa toimii ja painokin putoaa tasaisesti, mutta et tarvitse olla nälässä.
Aloita jokin liikuntaharrastus (2-3 krt/vko), se lisää aineenvaihduntaa ja virkistää mieltä (lähtee hyvät hormoonit liikkeelle). Hyvää jatkoa! - katsika
Ehdottomasti kannattaisi tutustua veriryhmän mukaisesti määräytyvään ruokavalioon. Suomen kielellä julkaistu Elä oikein oman tyyppisi mukaan on vielä melko hyvin ajan tasalla. Minulta on turvotus melkein kokonaan hävinnyt tämän ruokavalion noudattamisen ansiosta ja minusta tuntuu että ruokaan liittyvät ihottumatkin ovat hävinneet. Energiaa tuntuu riittävän ihan eri tavalla - suosittelen kovasti ja auttelen tarvittaessa alkuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341383
- 1021072
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede26973Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89954Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat308832- 99803
- 38702
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56648Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144614