Dropshipping/Print on demand

Anonyymi

Verkkokaupan luominen onnistuu ja tuotteiden graafinen suunnittelu mutta muusta ei sitten olekaan tietoa...

Oon pyöritellyt ideaa että Printful palvelun kautta alottaisin pyörittämään jonkun sortin verkkokauppaa mutta mm. verotuksesta ei ole mitään käryä eikä siit minkä tyyppinen yritys pitäisi perustaa?

Printfulilla tuoteet tulee latviasta ja suomeen olisin näillä näkymin myymässä, ulkomaille ehkä joskus, sillä kuulemma on vertuksen kannalta jokin merkitys?

Kiitoksia vinkeistä etukäteen!

8

6242

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Latviasta? Miksi ei Suomalaisesta firmasta?

      • Anonyymi

        Ei suomessa voi kilpailla myymällä toisen suomalaisen tuotteita jälleenmyyjänä.

        Mutta aloittajalle. Verotuksen miettimistä tärkeämpää on, mistä asiakkaat? Kirjanpitäjä osaa kyllä auttaa noissa nippelijutuissa, mutta asiakkaita se ei tuo.


    • Anonyymi

      Kannattaa valita sellainen yhtiömuoto jonka saat alv-rekisteriin, silloin saat ostettua alv0:na tuotteet Printfulista koska EU:n sisäinen kauppa. Ja jos pelkästään suomessa myyt niin silloin veloitat asiakkailta 24% alvin. Jos myyt muihin EU-maihin ja myyntisi on max 10 000€/vuosi, voit käyttää suomen alv-kantaa ja tilittää alvit suomeen ja tuossahan tapauksessa voit hyödyntää alvin alarajahuojennuksen. Jos myynti on suurempaa, tilität alvit maakohtaisesti mutta sekin on nykyään simppeliä keskitetysti yhdellä ilmoituksella. Itse juuri rakentelen loppusuoralla olevaa Printful/Shopify kauppaa ja on tullut perehdyttyä aiheeseen, voin tarvittaessa jeesaa enemmänkin.

      "EU-maissa oleville asiakkaille suunnattuun etämyyntiin sovelletaan arvonlisäveron osalta 10 000 euron raja-arvoa. Tätä raja-arvoa pienempien summien osalta televiestintäpalvelut, radio- ja televisiolähetyspalvelut ja sähköiset palvelut sekä tavaroiden etämyynti EU:ssa voivat olla arvonlisäveron alaisia siinä EU-maassa, johon verovelvollinen on sijoittautunut.

      Jos olet verkkomyyjä tai myyt verkossa toimivilla markkinapaikoilla tai alustoilla, voit rekisteröityä alv:n ilmoittamista ja maksamista varten yhdessä EU-maassa kaiken tavaroiden etämyynnin ja EU:ssa oleville asiakkaille toimitettavien rajat ylittävien palveluiden osalta."

      • Anonyymi

        "Itse juuri rakentelen loppusuoralla olevaa Printful/Shopify kauppaa ja on tullut perehdyttyä aiheeseen, voin tarvittaessa jeesaa enemmänkin."

        Hei. Tämähän on mielenkiintoista. Itsellä sama tavoite ja loppusuoralla mennään.
        Viitsitkö laittaa sähköpostin tai numeron niin voisi vähän vertailla ongelmia ja tavoitteita.


    • Anonyymi

      Miten ne tullit menee niin, että asiakkaan ei tarvitse maksaa tulleja?? Että hänelle ei tule ilmoitusta vaikka tilaus ylittäisikin 150e.

    • Anonyymi

      Ennen kuin alat miettiä yrittäjyyttä, kannattaa oikeasti tehdä sinunkaupat oman pääsi kanssa. Erityisesti se että työtä pitää tehdä jos aikoo leipänsä saada, onko sinusta siihen?

      Työn tekeminen, aloittavan yrittäjän ideoiden pursuaminen ja kokeilu, kaikkeen sitä tuleekin sotkeuduttua. Jos mietit jotain verkkokauppahommaa, erityisesti rahattoman droppauskauppaa, olet väärällä polulla. Se on hidas tie, välistävetäjiä on paljon, rahaa ja prosentteja on jokainen välistävetäjä vailla.

      Yrittäjän tie on yksinäinen, kavereita on vähän, lähinnä toisia yrittäjiä. Voin paljastaa taikasanan VERKOSTOIDU. Yksin et pitkälle pääse, mutta jos on vieressä muita yrittäjiä joilla on samanlainen kivinen tie, toisianne tukien pääsette eteenpäin.

      Eli sinun pitää olla tosissasi, ei mitään leikkimistä tai kokeilua. Yrittäjänä olet kusessa munaskuita myöten, kun asiat eivät suju. Toisaalta kun saat asiat rullaamaan, tuloa kertyy todella hyvin jos olet kasvuhakuinen. Yrittäjät eivät ole superihmisiä, mutta he ovat oivaltaneet että raaka työnteko ja hallittu riskinotto vie elämässä eteenpäin.

      Paljon on näitä pakkoyrittäjiä, jotka ovat 15 vuotta painaneet töitä saaden sen pari tonnia kuussa palkkaa nostettua. Oikeastaan suurin osa suomen yrittäjistä on näitä yhden miehen tai naisen yrityksiä. Heillä on harvoin mahdollisuutta jäädä eläkkeelle normi-ikäisenä kertyneen eläkkeen pienuuden takia. Moni ei eläkkeelle pääse, sydäri tai joku pöpö vie hautaan seittenkymppisenä kesken työpäivän.

      Yrittäjyys on elämäntapa.

    • Anonyymi

      Minä join nyt pullollisen punaviinietikkaa ja olet sinut minun pääni kanssa. Kyllähän helpotti.

      • Anonyymi

        menikö koko litra


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5083
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      101
      2311
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1998
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1868
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1660
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1266
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      113
      925
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      841
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      303
      831
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      654
    Aihe