Helsingin Sanomat: säästä sähköä, tuhoat Putinin

Anonyymi

Helsingin Sanomien pääkirjoittaja on saavuttanut Ukraina-uutisoinnissa lapsellisuuden ja omatoimisen aivopesun ylimmän asteen. Pääkirjoituksen mukaan naapurimaan johtaja Putin kukistuu, jos suomalaiset ja muut EU-kotitaloudet säästävät sähköä ensi talvena.

HS kirjoittaa:

”Sodassa surkeasti suoriutunut Venäjä laskee menestyksensä nyt sen varaan, että omaa mukavuuttaan ajattelevat eurooppalaiset pakottavat poliitikot hylkäämään Ukrainan. Jos niin ei käy, vaan talvesta selvitään, Venäjältä ovat konstit vähissä. Sammuta valot Putinilta – siinä on ensi talven iskulause.”

Näihin Hesarin väitteisiin ei ole eksynyt ainuttakaan todellisuuden heuijastumaa. Ensinnäkin ”Venäjän surkea sotiminen” on olemassa vain laatumedian kaasuvalotetussa maailmassa, missä totuus Ukrainan sodasta on yhtä kuin USA-NATO:n sotapropaganda.

Toiseksi: Euroopan energiapula ei ole Putinin juoni, vaan EU on aivan itse päättänyt lopettaa energian oston Venäjältä osana pakotepolitiikkaa. Niinpä Suomenkin hallitus päätti itse lopettaa sekä kaasun että sähkön ostamisen Venäjältä osoittaakseen uskollisuutta sotaa johtavalle USA:lle.

Kolmanneksi: kotitalouksien sähkön säästämisellä ei ole mitään vaikutusta Venäjän sotapolitiikkaan jo yksin sen vuoksi, että näillä säätötoimilla, valojen sammuttelulla ja muulla vastaavalla, on mitätön merkitys energian kokonaiskulutuksessa. Ratkaisijan asemassa energiapulassa ovat EU-maiden omat poliitikot. Jos he purkaisivat pakotteita energian osalta, esimerkiksi avaamalla täysin valmiin Nord Stream 2 kaasuputken, asia saataisiin hallintaan.

EU-poliitikot ja heitä yllyttävä suuren rahan valtamedia ovat kuitenkin päättäneet toisin. He ovat valinneet taloudellisen rautaesiripun. Energiapula ei sen vuoksi koske vain ensi talvea vaan 30 seuraavaa talvea, jotka tulevat tuhoamaan EU-maiden teollisuuden ja talouden. Aasian nousevat taloudet osatavat jo nyt kilvan Venäjän edullista energiaa, samalla kun USA:n alusmaiksi sortuneet Saksa, Suomi ja muut EU-kumppanit sammuttavat valot tehtaistaan energialaskujen vuoksi.

No, paperin ja koneiden sijasta voi tietenkin yrittää myydä maailmanmarkkinoille ”palveluita”, esimerkiksi laatumedian tuottamaa korkeatasoista uutisaineistoa.

10

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kun lopetat hesarin tilaamisen säästyy nekin rahat sähkölaskuun .

    • Anonyymi

      Useimmat suomalaiset puolustavat demokratiaa,mutta avaajan kaltaiset uskolliset putleristit Venäjän diktaattoria ja hänen raakaa voimapolitiikkaansa.

      Uskollisuus kunniamme!

      Lenin - Stalin - Putin!

      Uraa, uraa,uraa!!!

      Alas EU, demokraattisten jäsenmaiden vapaaehtoinen valtioliitto!

      Uraa, uraa, uraa!

    • Anonyymi

      Sähkön hinta nousee koko ajan. Miksi media ei selvitä, minne ne rahat menevät?? Jokuhan ne rahat saa.

      • Anonyymi

        Sähkön tuottajille,hölmö.
        Kulujen peitoksi.


    • Anonyymi

      Mediamme on sotapropagandan tilassa. Lisäksi tulee mieleen, että niin sanottua vihreää siirtymää toteutetaan kovin ottein laittamalla sähköpula venäläisten syyksi. Näin saadaan kansa itse kiristämään vyötään ulkoisella vihollisen kukistamiseen kannustamalla.

      • Anonyymi

        Uskolliset putleristi ovat tiukoilla.
        Miten laittaa idolinsa Putlerin tekemiset suomalaisten syyksi?

        Sotatila seurauksineen johtuu Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan. Taisi jo unohtua?

        Hyökkäys on muuten epäonnistunut. Katkera paikka putleristeille.


    • Anonyymi

      Hesari on tyytyväinen vasta, kun venäjän lippuna on sateenkaari-lippu. Niin tärkeä seksuaaliagenda lehdelle on.

    • Anonyymi

      On se omituista ettei todellisuus mene perille kaikkien aivotoimintaan; energiapula ja kaikkinainen taloudellinen ahdinko on yksin ja ainoastaan taitamattomien päättäjien syytä.
      Vihan vimmassa lietsottu sotahysteria ja siitä seurannut massiivisten pakotteiden asettaminen Venäjälle on saanut aikaan natsi-saksan kaltaisen vallan käytön seuraamukset Euroopassa.
      USA:n osuus on sitten oma lukunsa, valtamediaa unohtamatta.

      • Anonyymi

        On se omituista,että uskolliset putleristit vielä puolustelevat Venäjän rikollista hyökkäystä Ukrainan tuhoamiseksi ja sivuuttavat täysin sen seuraukset eli pakotteet ja niiden vaikutukset.

        Putinhan tämän aloitti edes venäläisiltä kysymättä.

        Ja te surkimukset yritätte panna seuraukset lännen syyksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1564
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe