Helsingin Sanomat: säästä sähköä, tuhoat Putinin

Anonyymi

Helsingin Sanomien pääkirjoittaja on saavuttanut Ukraina-uutisoinnissa lapsellisuuden ja omatoimisen aivopesun ylimmän asteen. Pääkirjoituksen mukaan naapurimaan johtaja Putin kukistuu, jos suomalaiset ja muut EU-kotitaloudet säästävät sähköä ensi talvena.

HS kirjoittaa:

”Sodassa surkeasti suoriutunut Venäjä laskee menestyksensä nyt sen varaan, että omaa mukavuuttaan ajattelevat eurooppalaiset pakottavat poliitikot hylkäämään Ukrainan. Jos niin ei käy, vaan talvesta selvitään, Venäjältä ovat konstit vähissä. Sammuta valot Putinilta – siinä on ensi talven iskulause.”

Näihin Hesarin väitteisiin ei ole eksynyt ainuttakaan todellisuuden heuijastumaa. Ensinnäkin ”Venäjän surkea sotiminen” on olemassa vain laatumedian kaasuvalotetussa maailmassa, missä totuus Ukrainan sodasta on yhtä kuin USA-NATO:n sotapropaganda.

Toiseksi: Euroopan energiapula ei ole Putinin juoni, vaan EU on aivan itse päättänyt lopettaa energian oston Venäjältä osana pakotepolitiikkaa. Niinpä Suomenkin hallitus päätti itse lopettaa sekä kaasun että sähkön ostamisen Venäjältä osoittaakseen uskollisuutta sotaa johtavalle USA:lle.

Kolmanneksi: kotitalouksien sähkön säästämisellä ei ole mitään vaikutusta Venäjän sotapolitiikkaan jo yksin sen vuoksi, että näillä säätötoimilla, valojen sammuttelulla ja muulla vastaavalla, on mitätön merkitys energian kokonaiskulutuksessa. Ratkaisijan asemassa energiapulassa ovat EU-maiden omat poliitikot. Jos he purkaisivat pakotteita energian osalta, esimerkiksi avaamalla täysin valmiin Nord Stream 2 kaasuputken, asia saataisiin hallintaan.

EU-poliitikot ja heitä yllyttävä suuren rahan valtamedia ovat kuitenkin päättäneet toisin. He ovat valinneet taloudellisen rautaesiripun. Energiapula ei sen vuoksi koske vain ensi talvea vaan 30 seuraavaa talvea, jotka tulevat tuhoamaan EU-maiden teollisuuden ja talouden. Aasian nousevat taloudet osatavat jo nyt kilvan Venäjän edullista energiaa, samalla kun USA:n alusmaiksi sortuneet Saksa, Suomi ja muut EU-kumppanit sammuttavat valot tehtaistaan energialaskujen vuoksi.

No, paperin ja koneiden sijasta voi tietenkin yrittää myydä maailmanmarkkinoille ”palveluita”, esimerkiksi laatumedian tuottamaa korkeatasoista uutisaineistoa.

10

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kun lopetat hesarin tilaamisen säästyy nekin rahat sähkölaskuun .

    • Anonyymi

      Useimmat suomalaiset puolustavat demokratiaa,mutta avaajan kaltaiset uskolliset putleristit Venäjän diktaattoria ja hänen raakaa voimapolitiikkaansa.

      Uskollisuus kunniamme!

      Lenin - Stalin - Putin!

      Uraa, uraa,uraa!!!

      Alas EU, demokraattisten jäsenmaiden vapaaehtoinen valtioliitto!

      Uraa, uraa, uraa!

    • Anonyymi

      Sähkön hinta nousee koko ajan. Miksi media ei selvitä, minne ne rahat menevät?? Jokuhan ne rahat saa.

      • Anonyymi

        Sähkön tuottajille,hölmö.
        Kulujen peitoksi.


    • Anonyymi

      Mediamme on sotapropagandan tilassa. Lisäksi tulee mieleen, että niin sanottua vihreää siirtymää toteutetaan kovin ottein laittamalla sähköpula venäläisten syyksi. Näin saadaan kansa itse kiristämään vyötään ulkoisella vihollisen kukistamiseen kannustamalla.

      • Anonyymi

        Uskolliset putleristi ovat tiukoilla.
        Miten laittaa idolinsa Putlerin tekemiset suomalaisten syyksi?

        Sotatila seurauksineen johtuu Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan. Taisi jo unohtua?

        Hyökkäys on muuten epäonnistunut. Katkera paikka putleristeille.


    • Anonyymi

      Hesari on tyytyväinen vasta, kun venäjän lippuna on sateenkaari-lippu. Niin tärkeä seksuaaliagenda lehdelle on.

    • Anonyymi

      On se omituista ettei todellisuus mene perille kaikkien aivotoimintaan; energiapula ja kaikkinainen taloudellinen ahdinko on yksin ja ainoastaan taitamattomien päättäjien syytä.
      Vihan vimmassa lietsottu sotahysteria ja siitä seurannut massiivisten pakotteiden asettaminen Venäjälle on saanut aikaan natsi-saksan kaltaisen vallan käytön seuraamukset Euroopassa.
      USA:n osuus on sitten oma lukunsa, valtamediaa unohtamatta.

      • Anonyymi

        On se omituista,että uskolliset putleristit vielä puolustelevat Venäjän rikollista hyökkäystä Ukrainan tuhoamiseksi ja sivuuttavat täysin sen seuraukset eli pakotteet ja niiden vaikutukset.

        Putinhan tämän aloitti edes venäläisiltä kysymättä.

        Ja te surkimukset yritätte panna seuraukset lännen syyksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      132
      7163
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      417
      6891
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3493
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      133
      3078
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2644
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2221
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1914
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1777
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1447
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1327
    Aihe