Nyt vatikaupoille kaikki

Anonyymi

Käykää ostamassa vati tai pesusoikko.
Suihkussa ensin keho kastellaan. Sen jälkeen saippuoidaan ja pestään pesusienellä tai pesulapulla. Kun suihkun alla on vati kerääntyy vesi siihen. Siinä kastellaan pesulappu ja siinä seisoessa varpaat ja jalkapohjat likoavat sopivasti.
Ihan totta. Sillä säästää jumalattomasti vettä ja energiaa.
Hankkikaa munakello kylpyhuoneeseen ja ajastakaa se niin, ettei suihkussa tule lorvittua liian kauan.
Opetelkaa ja opettakaa jo kohtuullista arkielämää edes siltä osin.

15

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hermoni ovat kireällä kuin viulun kieli kun joudun kuuntelemaan rättipatterista kuinka joku lotraa suihkussa yli puoli tuntia!
      Jo ekomies opetti aikoinaan kuinka maailma pelastetaan pienillä asioilla.

    • Anonyymi

      Lyhyet suihkussa käynnit ja vettä ja energiaa säästyy. Suihkulla kastellaan nopeasti iho ja hiukset. Siihen mene aikaa varmaankin alle 20 sekuntia. Sen jälkeen suihku kiinni. Hierotaan iholle tarkoitettu saippua ihoon. Sen jälkeen suihku auki ja huudellaan saippua pois ja sitten suihku taas kiinni. Siihen menee aikaa ehkä 30 sekuntia tai korkeintaan 1 minuutti. Sen jälkeen erillinen shampoo hiuksiin ja toistetaan homma.

      Aika pienellä vesimäärällä pärjää, jos vain haluaa. Jos käyttää suihkugeeliä, jolla pestään sekä iho että hiukset, niin aikaa menee entistä vähemmän ja vettä säästyy myös samassa suhteessa. Helppo homma.

    • Anonyymi

      Köyhät tekee miten köyhät tekee. Minä jatkan entiseen malliin, vaikka vesi maksaisi 50 euroa/kuutio.

      • Anonyymi

        Jos teet entiseen malliin kulutat sähköä enemmän kuin on tarjolla eikä sitä riitä kaikille.


    • Anonyymi

      Ämpäripesu vs 15 minuutin suihku, vesilaskussa ero ei ole kuin vajaa 50 euroa.

      • Anonyymi

        Suihkussa käynti voi maksaa 2,49 euroa tai 0,62 euroa kerta – pienillä muutoksilla voi säästää yli tonnin vuodessa.
        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009030017.html


    • Anonyymi

      Kerrostalossa saa lutata mielin määrin naapurit maksaa lystin 🤣

      • Anonyymi

        Ei lutata kauaa. Huoneistokohtaiset vesimittarit tulevat lähiaikoina pakollisiksi kaikkiin kerrostaloihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei lutata kauaa. Huoneistokohtaiset vesimittarit tulevat lähiaikoina pakollisiksi kaikkiin kerrostaloihin.

        Uusiin taloihin. Vsnhoivin ei ole pakko asentaa eivätkä ne mittsrit kovin tarkkoja ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uusiin taloihin. Vsnhoivin ei ole pakko asentaa eivätkä ne mittsrit kovin tarkkoja ole.

        Tarpeeksi tarkkoja ovat vesimittarit. Lämminveden lämmitykseen melko suuri osa enegiasta kuluu ja se maksaa.


      • Anonyymi

        Kaikki maksavat. Jos pari haaskaa, niin kaikki kärsivät ja hinnat nousevat. Maalaisjärki hoi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki maksavat. Jos pari haaskaa, niin kaikki kärsivät ja hinnat nousevat. Maalaisjärki hoi.

        joka kämppään kuuman ja kylmän veden mittaus 🙂


    • Anonyymi

      Jouluvaloja ei sitten tänä vuonna sytytetä sähkön säästämiseksi tärkeämpiin asioihin. Eikä kinkkua ainakaan saa paistaa. Joka joulu sähkön kulutuspiikki on kohonnut kun ihmiset laittavat kinkkunsa samoihin aikoihin uuniin.

      • Anonyymi

        Jouluna syödään ale-leipää, jonka päällä on lauantaimakkaraa.


    • Anonyymi

      Nii tai ehkä jopa pettuleipää,jos kaikkeen mitä hallitus käskee tottelee.Urpot herätkää ja tajutkaa,että meidän hallitus on juoninut tämän sähkö ym.pulat.Ottakaa selvää ja miettikää että alistutteko kuin lampaat vai joko nyt olisi aika joko kapinaan tai yleislakkoon?Paras tietysti olisi mikäli kävisimme nostamassa hallituksen ulos.Luultavasti Eu poliisit alkaisivat väkivaltaan niskuroijia kohtaan?siksihän niitä tänne tuodaan,koska tietävät kyllä,että jossakin kohti kansalla menee kuppi nurin hallituksen päätösten vuoksi ja eihän omat oman kansan kimppuun käy,niin loogista,että valtio värvää muista maista tulevat kurinpalauttajat.Ja luulen,että sisällissota ei silloin ole kaukana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      260
      6470
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      79
      5128
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      96
      4037
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      268
      3512
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      63
      3284
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3089
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      230
      2657
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      270
      2000
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      39
      1538
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1435
    Aihe