Nyt vatikaupoille kaikki

Anonyymi

Käykää ostamassa vati tai pesusoikko.
Suihkussa ensin keho kastellaan. Sen jälkeen saippuoidaan ja pestään pesusienellä tai pesulapulla. Kun suihkun alla on vati kerääntyy vesi siihen. Siinä kastellaan pesulappu ja siinä seisoessa varpaat ja jalkapohjat likoavat sopivasti.
Ihan totta. Sillä säästää jumalattomasti vettä ja energiaa.
Hankkikaa munakello kylpyhuoneeseen ja ajastakaa se niin, ettei suihkussa tule lorvittua liian kauan.
Opetelkaa ja opettakaa jo kohtuullista arkielämää edes siltä osin.

15

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hermoni ovat kireällä kuin viulun kieli kun joudun kuuntelemaan rättipatterista kuinka joku lotraa suihkussa yli puoli tuntia!
      Jo ekomies opetti aikoinaan kuinka maailma pelastetaan pienillä asioilla.

    • Anonyymi

      Lyhyet suihkussa käynnit ja vettä ja energiaa säästyy. Suihkulla kastellaan nopeasti iho ja hiukset. Siihen mene aikaa varmaankin alle 20 sekuntia. Sen jälkeen suihku kiinni. Hierotaan iholle tarkoitettu saippua ihoon. Sen jälkeen suihku auki ja huudellaan saippua pois ja sitten suihku taas kiinni. Siihen menee aikaa ehkä 30 sekuntia tai korkeintaan 1 minuutti. Sen jälkeen erillinen shampoo hiuksiin ja toistetaan homma.

      Aika pienellä vesimäärällä pärjää, jos vain haluaa. Jos käyttää suihkugeeliä, jolla pestään sekä iho että hiukset, niin aikaa menee entistä vähemmän ja vettä säästyy myös samassa suhteessa. Helppo homma.

    • Anonyymi

      Köyhät tekee miten köyhät tekee. Minä jatkan entiseen malliin, vaikka vesi maksaisi 50 euroa/kuutio.

      • Anonyymi

        Jos teet entiseen malliin kulutat sähköä enemmän kuin on tarjolla eikä sitä riitä kaikille.


    • Anonyymi

      Ämpäripesu vs 15 minuutin suihku, vesilaskussa ero ei ole kuin vajaa 50 euroa.

      • Anonyymi

        Suihkussa käynti voi maksaa 2,49 euroa tai 0,62 euroa kerta – pienillä muutoksilla voi säästää yli tonnin vuodessa.
        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009030017.html


    • Anonyymi

      Kerrostalossa saa lutata mielin määrin naapurit maksaa lystin 🤣

      • Anonyymi

        Ei lutata kauaa. Huoneistokohtaiset vesimittarit tulevat lähiaikoina pakollisiksi kaikkiin kerrostaloihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei lutata kauaa. Huoneistokohtaiset vesimittarit tulevat lähiaikoina pakollisiksi kaikkiin kerrostaloihin.

        Uusiin taloihin. Vsnhoivin ei ole pakko asentaa eivätkä ne mittsrit kovin tarkkoja ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uusiin taloihin. Vsnhoivin ei ole pakko asentaa eivätkä ne mittsrit kovin tarkkoja ole.

        Tarpeeksi tarkkoja ovat vesimittarit. Lämminveden lämmitykseen melko suuri osa enegiasta kuluu ja se maksaa.


      • Anonyymi

        Kaikki maksavat. Jos pari haaskaa, niin kaikki kärsivät ja hinnat nousevat. Maalaisjärki hoi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki maksavat. Jos pari haaskaa, niin kaikki kärsivät ja hinnat nousevat. Maalaisjärki hoi.

        joka kämppään kuuman ja kylmän veden mittaus 🙂


    • Anonyymi

      Jouluvaloja ei sitten tänä vuonna sytytetä sähkön säästämiseksi tärkeämpiin asioihin. Eikä kinkkua ainakaan saa paistaa. Joka joulu sähkön kulutuspiikki on kohonnut kun ihmiset laittavat kinkkunsa samoihin aikoihin uuniin.

      • Anonyymi

        Jouluna syödään ale-leipää, jonka päällä on lauantaimakkaraa.


    • Anonyymi

      Nii tai ehkä jopa pettuleipää,jos kaikkeen mitä hallitus käskee tottelee.Urpot herätkää ja tajutkaa,että meidän hallitus on juoninut tämän sähkö ym.pulat.Ottakaa selvää ja miettikää että alistutteko kuin lampaat vai joko nyt olisi aika joko kapinaan tai yleislakkoon?Paras tietysti olisi mikäli kävisimme nostamassa hallituksen ulos.Luultavasti Eu poliisit alkaisivat väkivaltaan niskuroijia kohtaan?siksihän niitä tänne tuodaan,koska tietävät kyllä,että jossakin kohti kansalla menee kuppi nurin hallituksen päätösten vuoksi ja eihän omat oman kansan kimppuun käy,niin loogista,että valtio värvää muista maista tulevat kurinpalauttajat.Ja luulen,että sisällissota ei silloin ole kaukana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      102
      9414
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5869
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      23
      5282
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      150
      5213
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      42
      4252
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      65
      3461
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      113
      2872
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2841
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2800
    Aihe