Käykää ostamassa vati tai pesusoikko.
Suihkussa ensin keho kastellaan. Sen jälkeen saippuoidaan ja pestään pesusienellä tai pesulapulla. Kun suihkun alla on vati kerääntyy vesi siihen. Siinä kastellaan pesulappu ja siinä seisoessa varpaat ja jalkapohjat likoavat sopivasti.
Ihan totta. Sillä säästää jumalattomasti vettä ja energiaa.
Hankkikaa munakello kylpyhuoneeseen ja ajastakaa se niin, ettei suihkussa tule lorvittua liian kauan.
Opetelkaa ja opettakaa jo kohtuullista arkielämää edes siltä osin.
Nyt vatikaupoille kaikki
15
94
Vastaukset
- Anonyymi
Hermoni ovat kireällä kuin viulun kieli kun joudun kuuntelemaan rättipatterista kuinka joku lotraa suihkussa yli puoli tuntia!
Jo ekomies opetti aikoinaan kuinka maailma pelastetaan pienillä asioilla. - Anonyymi
Lyhyet suihkussa käynnit ja vettä ja energiaa säästyy. Suihkulla kastellaan nopeasti iho ja hiukset. Siihen mene aikaa varmaankin alle 20 sekuntia. Sen jälkeen suihku kiinni. Hierotaan iholle tarkoitettu saippua ihoon. Sen jälkeen suihku auki ja huudellaan saippua pois ja sitten suihku taas kiinni. Siihen menee aikaa ehkä 30 sekuntia tai korkeintaan 1 minuutti. Sen jälkeen erillinen shampoo hiuksiin ja toistetaan homma.
Aika pienellä vesimäärällä pärjää, jos vain haluaa. Jos käyttää suihkugeeliä, jolla pestään sekä iho että hiukset, niin aikaa menee entistä vähemmän ja vettä säästyy myös samassa suhteessa. Helppo homma. - Anonyymi
Köyhät tekee miten köyhät tekee. Minä jatkan entiseen malliin, vaikka vesi maksaisi 50 euroa/kuutio.
- Anonyymi
Jos teet entiseen malliin kulutat sähköä enemmän kuin on tarjolla eikä sitä riitä kaikille.
- Anonyymi
Ämpäripesu vs 15 minuutin suihku, vesilaskussa ero ei ole kuin vajaa 50 euroa.
- Anonyymi
Suihkussa käynti voi maksaa 2,49 euroa tai 0,62 euroa kerta – pienillä muutoksilla voi säästää yli tonnin vuodessa.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009030017.html
- Anonyymi
Kerrostalossa saa lutata mielin määrin naapurit maksaa lystin 🤣
- Anonyymi
Ei lutata kauaa. Huoneistokohtaiset vesimittarit tulevat lähiaikoina pakollisiksi kaikkiin kerrostaloihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei lutata kauaa. Huoneistokohtaiset vesimittarit tulevat lähiaikoina pakollisiksi kaikkiin kerrostaloihin.
Uusiin taloihin. Vsnhoivin ei ole pakko asentaa eivätkä ne mittsrit kovin tarkkoja ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uusiin taloihin. Vsnhoivin ei ole pakko asentaa eivätkä ne mittsrit kovin tarkkoja ole.
Tarpeeksi tarkkoja ovat vesimittarit. Lämminveden lämmitykseen melko suuri osa enegiasta kuluu ja se maksaa.
- Anonyymi
Kaikki maksavat. Jos pari haaskaa, niin kaikki kärsivät ja hinnat nousevat. Maalaisjärki hoi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki maksavat. Jos pari haaskaa, niin kaikki kärsivät ja hinnat nousevat. Maalaisjärki hoi.
joka kämppään kuuman ja kylmän veden mittaus 🙂
- Anonyymi
Jouluvaloja ei sitten tänä vuonna sytytetä sähkön säästämiseksi tärkeämpiin asioihin. Eikä kinkkua ainakaan saa paistaa. Joka joulu sähkön kulutuspiikki on kohonnut kun ihmiset laittavat kinkkunsa samoihin aikoihin uuniin.
- Anonyymi
Jouluna syödään ale-leipää, jonka päällä on lauantaimakkaraa.
- Anonyymi
Nii tai ehkä jopa pettuleipää,jos kaikkeen mitä hallitus käskee tottelee.Urpot herätkää ja tajutkaa,että meidän hallitus on juoninut tämän sähkö ym.pulat.Ottakaa selvää ja miettikää että alistutteko kuin lampaat vai joko nyt olisi aika joko kapinaan tai yleislakkoon?Paras tietysti olisi mikäli kävisimme nostamassa hallituksen ulos.Luultavasti Eu poliisit alkaisivat väkivaltaan niskuroijia kohtaan?siksihän niitä tänne tuodaan,koska tietävät kyllä,että jossakin kohti kansalla menee kuppi nurin hallituksen päätösten vuoksi ja eihän omat oman kansan kimppuun käy,niin loogista,että valtio värvää muista maista tulevat kurinpalauttajat.Ja luulen,että sisällissota ei silloin ole kaukana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on979113- 928826
- 167840
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1756223Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585308En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234325Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54240- 384173
- 383965
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..843836