Nyt vatikaupoille kaikki

Anonyymi

Käykää ostamassa vati tai pesusoikko.
Suihkussa ensin keho kastellaan. Sen jälkeen saippuoidaan ja pestään pesusienellä tai pesulapulla. Kun suihkun alla on vati kerääntyy vesi siihen. Siinä kastellaan pesulappu ja siinä seisoessa varpaat ja jalkapohjat likoavat sopivasti.
Ihan totta. Sillä säästää jumalattomasti vettä ja energiaa.
Hankkikaa munakello kylpyhuoneeseen ja ajastakaa se niin, ettei suihkussa tule lorvittua liian kauan.
Opetelkaa ja opettakaa jo kohtuullista arkielämää edes siltä osin.

15

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hermoni ovat kireällä kuin viulun kieli kun joudun kuuntelemaan rättipatterista kuinka joku lotraa suihkussa yli puoli tuntia!
      Jo ekomies opetti aikoinaan kuinka maailma pelastetaan pienillä asioilla.

    • Anonyymi

      Lyhyet suihkussa käynnit ja vettä ja energiaa säästyy. Suihkulla kastellaan nopeasti iho ja hiukset. Siihen mene aikaa varmaankin alle 20 sekuntia. Sen jälkeen suihku kiinni. Hierotaan iholle tarkoitettu saippua ihoon. Sen jälkeen suihku auki ja huudellaan saippua pois ja sitten suihku taas kiinni. Siihen menee aikaa ehkä 30 sekuntia tai korkeintaan 1 minuutti. Sen jälkeen erillinen shampoo hiuksiin ja toistetaan homma.

      Aika pienellä vesimäärällä pärjää, jos vain haluaa. Jos käyttää suihkugeeliä, jolla pestään sekä iho että hiukset, niin aikaa menee entistä vähemmän ja vettä säästyy myös samassa suhteessa. Helppo homma.

    • Anonyymi

      Köyhät tekee miten köyhät tekee. Minä jatkan entiseen malliin, vaikka vesi maksaisi 50 euroa/kuutio.

      • Anonyymi

        Jos teet entiseen malliin kulutat sähköä enemmän kuin on tarjolla eikä sitä riitä kaikille.


    • Anonyymi

      Ämpäripesu vs 15 minuutin suihku, vesilaskussa ero ei ole kuin vajaa 50 euroa.

      • Anonyymi

        Suihkussa käynti voi maksaa 2,49 euroa tai 0,62 euroa kerta – pienillä muutoksilla voi säästää yli tonnin vuodessa.
        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009030017.html


    • Anonyymi

      Kerrostalossa saa lutata mielin määrin naapurit maksaa lystin 🤣

      • Anonyymi

        Ei lutata kauaa. Huoneistokohtaiset vesimittarit tulevat lähiaikoina pakollisiksi kaikkiin kerrostaloihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei lutata kauaa. Huoneistokohtaiset vesimittarit tulevat lähiaikoina pakollisiksi kaikkiin kerrostaloihin.

        Uusiin taloihin. Vsnhoivin ei ole pakko asentaa eivätkä ne mittsrit kovin tarkkoja ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uusiin taloihin. Vsnhoivin ei ole pakko asentaa eivätkä ne mittsrit kovin tarkkoja ole.

        Tarpeeksi tarkkoja ovat vesimittarit. Lämminveden lämmitykseen melko suuri osa enegiasta kuluu ja se maksaa.


      • Anonyymi

        Kaikki maksavat. Jos pari haaskaa, niin kaikki kärsivät ja hinnat nousevat. Maalaisjärki hoi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki maksavat. Jos pari haaskaa, niin kaikki kärsivät ja hinnat nousevat. Maalaisjärki hoi.

        joka kämppään kuuman ja kylmän veden mittaus 🙂


    • Anonyymi

      Jouluvaloja ei sitten tänä vuonna sytytetä sähkön säästämiseksi tärkeämpiin asioihin. Eikä kinkkua ainakaan saa paistaa. Joka joulu sähkön kulutuspiikki on kohonnut kun ihmiset laittavat kinkkunsa samoihin aikoihin uuniin.

      • Anonyymi

        Jouluna syödään ale-leipää, jonka päällä on lauantaimakkaraa.


    • Anonyymi

      Nii tai ehkä jopa pettuleipää,jos kaikkeen mitä hallitus käskee tottelee.Urpot herätkää ja tajutkaa,että meidän hallitus on juoninut tämän sähkö ym.pulat.Ottakaa selvää ja miettikää että alistutteko kuin lampaat vai joko nyt olisi aika joko kapinaan tai yleislakkoon?Paras tietysti olisi mikäli kävisimme nostamassa hallituksen ulos.Luultavasti Eu poliisit alkaisivat väkivaltaan niskuroijia kohtaan?siksihän niitä tänne tuodaan,koska tietävät kyllä,että jossakin kohti kansalla menee kuppi nurin hallituksen päätösten vuoksi ja eihän omat oman kansan kimppuun käy,niin loogista,että valtio värvää muista maista tulevat kurinpalauttajat.Ja luulen,että sisällissota ei silloin ole kaukana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2635
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      47
      2559
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      117
      2258
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2222
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2085
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2080
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      71
      1522
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      144
      1403
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1187
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      64
      1115
    Aihe