Sipilän hallituksen aikana tuli verorahaa Fortumista ja demarit käänsivät suunnan. Miksi vielä antoivat Fortumin nostaa omistuksen 47 %:sta 78 %:iin vaikka olisi pitänyt tietää että Venäjä hyökkää Ukrainaan?
Demarit hankki Fortumin avulla Uniperistä enemmistöomistuksen, sen jälkeen tappiot kasvaneet
26
69
Vastaukset
- Anonyymi
Oli ne hyviä aikoja kun Sipilän hallitus oli maassamme.
- Anonyymi
Hyvä läppä jos duunari laittoi. Porvari 🐖 on tosissaan.
- Anonyymi
Oli ne tosiaan hyviä aikoja. Venäjäkään ei hyökännyt tuolloin Ukrainaan eikä aiheuttanut hyökkäyksellään ikäviä seurauksia maallemme.
- Anonyymi
Kukas se jätti riskiselvitykset tekemättä?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sipila-fortumin-uniper-kaupassa-ei-ole-ulko-ja-turvallisuuspoliittisia-ulottuvuuksia/6617974
Mitä jos sinulle kaupattaisiin hyvää lemmikkiä ja hetken päästä huomaisit saaneesi kalkkarokäärmeen? - Anonyymi
Vastuutonta demari Tytillä ja Sannalla
- Anonyymi
Tuon tason tyhmyyden omaavan on sama mitä kirjoittaa. Arvoa sellä ole 💩 vertaa. Noh kyllä täälä muutama saman taso älykkyyden omaavia löytyy.
- Anonyymi
Voi helvetti, tuloja tuli Venäjän aloittamaan hyökkäys sotaan saakka.
Kas kun et yrittänyt syyttää tätähallitusta vielä sähkön siirtohinnoista.
Persu 🐒- Anonyymi
Kaikki mihin Sanna koskee muuttuu sonnaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki mihin Sanna koskee muuttuu sonnaksi.
Olipas todellinen asiantuntijalausunto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki mihin Sanna koskee muuttuu sonnaksi.
Ilmeisesti perskokkareet ovat 5-vuotiaan pissa-kakka-pieru tasolla!!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilmeisesti perskokkareet ovat 5-vuotiaan pissa-kakka-pieru tasolla!!!!
Ainakin Martti on, sillä punavihreä ateisti. Vaikka Martti on muuten mukava immeinen.
- Anonyymi
Ja mites tää liittyy kepuun?
- Anonyymi
Palstamajurin aivopieru. Kaikki inkkarit eivät ole pitkään aikaan istuneet kanootissaan ja nyt näyttää siltä, että se kanoottikin on hukassa. Olisikohan siellä Martin peltiveneen seurana?
- Anonyymi
Demujen Elanto.
- Anonyymi
Iso Vaalee, "Tosi on" KOP.
- Anonyymi
Nyt demut huutaa, etteihän me vaan muut. oma vastuu on hukassa.
- Anonyymi
Sipilä ja Lintilä valtakunnanoikeuteen
- Anonyymi
Sosiaalidemokraatit ovatkin varsinaisia liikemiehiä : ))
- Anonyymi
Näillä sivuilla mollataan politiikkoja mutta ovatko nuo Suomen yritysjohtajat sitten "huippuja" ja todellisia visionäärejä viimeisen päälle: Nokian Ollila pisti suomalaisen suuryrityksen päreiksi 10 vuodessa kun Nokian ylin johto nauroi kippurassa kun tuotekehitysinsinööri ehdotti kosketusnäyttöä älypuhelimiin, Soneran Relander maksoi 2000 luvulla Saksan umts-toimiluvista tuntuvat 4,3 miljardia euroa vain todetakseen ne pari vuotta myöhemmin arvottomiksi. Ja myös Fortumin Uniper-kaupan aikana Fortumin toimitusjohtajana toimi Pekka Lundmark ja hallituksen puheenjohtaja oli Sari Baldauf, molemmat Nokia-taustaisia johtajia. Lundmark perusteli Uniper-ostoa vuonna 2017 toteamalla investoinnin vahvistavan molempien yhtiöiden mahdollisuuksia edistää Euroopan energiajärjestelmän muutosta. – Uskon, että kaikki sidosryhmät hyötyvät tästä, Lundmark sanoi Fortumin pörssitiedotteen mukaan.
Todellakin kaikki hyötyivät Uniper kaupasta ( tietenkään silloin ei osattu arvata Putinin hyökkäystä Ukrainaan ja siitä seuranneita talousvaikeuksia) ja nyt Marinin hallitus joutuu siivoamaan Sipilän/Lundmarkin jälkiä!
- Anonyymi
Demarit kieltää, miksi ? Kun ei muita ole asian tiimoilta päättäjiä.
- Anonyymi
Sipilän hallituksen suojelijan puhetta.
- Anonyymi
Demut jänniä kun muut tekee valintansa, sanovat.
- Anonyymi
Sipilän hallituksen aikana verorahaa Fortumista tuli suomalaisille 50 miljoonaa euroa/vuosi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sipilän hallituksen aikana verorahaa Fortumista tuli suomalaisille 50 miljoonaa euroa/vuosi
Paljonko nyt tulee verorahaa, tuskimpa noin paljon kun Sipilän hallituksen Uniper kauppa meni perseelleen ja Fortumin osakearvo laskee kuin kissan häntä!!!
- Anonyymi
Ayliitot maksamaan demujen Uniper lisä osto.
- Anonyymi
Pellolle istutun katkeraa tilitystä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2394389- 174099
Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi383930Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️343905Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.1613814Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k263762Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1243562Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.202974Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!192905Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2622630