Venetsialaiset?

Anonyymi

Oli taas yritystä nukkua yöllä, kun Hervannassa kolmen aikaan aamuyöllä kakarat pamauttelee raketteja kerrostalojen välissä. Muutaman minuutin välein vielä aina yksi, jotta saa maksimoitua vaikutuksen kun ihmiset yrittää nukkua.

Missä lienee ne vanhemmat, jotka näitä venetsialaisia runkkurinkejään järjestää ja ostaa paukkupommeja kakaroille?

12

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venetsialaiset on ihan per seestä. Alun perin ne oli järven rannalla olevien mökkiläisten syysjuhla, nyt tosiaan kaikki keskenkasvuiset paukuttelee niitä jytkyjä keskellä kaupunkia.

      • Anonyymi

        ei ole mikää mökkiläisten vaan muinsaistulet joita vietetty esim pohjanmaalla satoja vuosia jo perinne


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ei ole mikää mökkiläisten vaan muinsaistulet joita vietetty esim pohjanmaalla satoja vuosia jo perinne

        No mutta silloin vuosisatoja sitten ei ainakaan ollut mitään ilotulitusraketeja.


    • Anonyymi

      älä valita kyllä helikopteritkin meteliä pitää se kä autot ym.. tehtaat ilmastointikoneineen

      • Anonyymi

        Jos sinua joku puukottaa, älä valita sillä puukottaahan ne lääkäritkin.


      • Anonyymi

        Jaa kolmelta yöllä, Hervannan ytimessä kerrostalojen välissä? Helikopterit ja tehtaat? Älä ny viitti, ruokaa pummaavat oravatkin nauraa sulle.


    • Anonyymi

      Keskiyöllä (ja sen jälkeen) tuntui kuin olisi Uusi Vuosi tai vuodenvaihde, paljon paukahteli. Melkein vieläkin tässä on vakuuttunut vuoden vaihtumisesta uudelle sivulle, kun ennen pauke merkitsi sitä. Outoa.

    • Anonyymi

      Kyllä hervantaan ääntä ja pauketta mahtuu. Onneksi täällä maalla oli hiljaista.

    • Anonyymi

      Huvilakauden päättäjäiset (saarikauden päättäjäiset, mökkikauden lopettajaiset). Pohjanmaan rannikolla huvilakauden päättäjäiset on yhtä suuri juhla kuin juhannus. Juhlaa vietetään kesämökeillä "huvilakauden" päättymisen vuoksi elokuun viimeisenä viikonloppuna. "Huviloiksi" kutsutaan vaatimattomiakin kesämökkejä. Huvilakauden päättäjäisissä poltetaan kokkoja ja käytetään ilotulitteita. Sisämaassa samanaikaisesti vietettävät "Venetsialaiset" on enemmän kaupunkijuhla.

    • Anonyymi

      Tietääkseni ei edes Hervannassa ole kerrostalojen väleissä mitään järviä ja kesämökkejä niiden juhlat nämä venetsialaiset pitäisi olla, tottuvat sitten sorsatkin paukutteluun kun se metsästyskausikin on alkanut.

    • Anonyymi

      Hervannan isis-lapset harjoittelevat kiinareilla ja tykäreillä kunnes kutsu käy neitsyeiden luokse marttyyrina !

    • Anonyymi

      ei tampereen kaupunki järjestänyt ilotulitusta ja kokkoa 🤣

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      52
      10425
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      137
      6427
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      74
      4608
    4. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      14
      3497
    5. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      143
      3260
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      283
      3075
    7. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      151
      2843
    8. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      67
      2786
    9. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2232
    10. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      34
      2164
    Aihe