Rakkaat haapavetiset. Meitä odottaa todella vaikea talavi!
Sähkön hinta nousee ja energiasta tulee pulaa. On odotettavissa pitkiä sähkökatkoja. Myös puun hinta nousee kamalasti, jolloin saunominen kaikkien kohdalla kallistuu huomattavasti.
Jotta voit säästää energiaa muuhun tarpeelliseen ja välttämättömään, kehoitan luopumaan saunasta. Jos ei ole mahdollisuuksia laittaa saunaa matalaksi, tai muuttamalla sen käyttötarkoitusta, voit pitää sen kylmänä.
Paras vaihtoehto tietysti on, että luopuu saunasta aivan kokonaan.
Pihasaunan voi esimerkiksi lyödä polttopuiksi ja lahjoittaa ne vaikkapa energiayhtiöille, jotka tekevät saunastasi sähköä.
Jos emme luovu saunoistamme ja saunomme entiseen malliin, sähkö uhkaa loppua jo marraskuun puolessa välissä. Tällöin iskee täydellinen pimeys ja todennäköisesti koko Haapavesikin siinä pimenee. Olkiluoto ehditään avata vasta Joulukuun loppuhujakoilla, mutta sekään ei riitä tuottamaan riittävästi energiaa. Sittenkin täytyy luopua saunoista ja kun joskus koittaa paremmat ajat, saunan voi rakentaa aina uudelleen. Parempi olisi kuitenkin, ettei niin tekisi, sillä saunoja ei tulevaisuudessa liene tarvitsevan enää kukaan. Esim Filippiineillä ja Napolissakaan ei saunota. Miksi siis pitäisi Suomessakaan?
Luopukaa saunoistanne!
8
76
Vastaukset
- Anonyymi
Joo toteutetaan vaan vihreää siirtymää loppuun asti ja lopetetaan me suomalaiset syöminen, juominen ja saunominen, niin maailma pelastuu!
Tietysti muualla ihmiset jatkaa elämää entiseen tapaan, mutta se onkin eri asia eikä perustu vihreään uskontoon! - Anonyymi
Kaupunki se ei säästä,uuden koulu pihavalot porottaa päivälläkin.
- Anonyymi
Miten puulla lämmitettävä ulkosauna,jossa myös vesi lämpiää puulla,kuluttaa sähköä?Lyhdyt valaisee ja silleen.Sille viherpiipitykselle pyllistän!
- Anonyymi
Kaupungeissa vihreät eivät ole nähneet, mutta he ovat kuulleet, että puun polttamisesta voi pölähtää joskus hieman savua ja se on pahinta mitä ihminen voi tehdä maailman pelastumisen estämiseksi.
- Anonyymi
Luetun ymmärtämistä olisi hyvä harjoitella. Eihän puusauna kulutakkaan sähköä, mutta kun ne puut voi lahjoittaa voimalaitoksiin, jotka tekevät niistä sähköä. Puutakaan ei loputtomiin ole. Jos lisäämme puun käyttöä, niin ku monet ovat nyt kallistuneen sähkön aikana tehneet, häviää äkkiä metsät ympäriltämme. Kohta Suomikin on kuin joku Iso-Britannia, jossa ei ole metsiä hiilinieluina lainkaan. Iso-Britanniahan on kaikilta niiltä osin pelkkää peltoa, minne ei olla rakennettu. Metsät siellä loistaa poissa olollaan, ku ihmiset ahneuksissaan kaatoivat ne ja laittoivat maan viljelyskäyttöön.
- Anonyymi
Hallitus on unessa, Hallitus on hoitanut tehtävänsä ihan päin Per### !! Ja tää vihervouhotus sais jo loppua. Nyt ne ihan kaikki voimalaitokset käyntiin. Kivihiili ja turve myös, ja heti !
- Anonyymi
Itse peräänkuulutan myös turvevoiman takaisinottoa ainakin seuraavaksi 50-vuodeksi. Sitten kun ydinvoimaloita on riittävästi ja tuulisähköön on kehitetty järkevä varastointitapa, voidaan turvevoimalat alasajaa. Tällä hetkellä tuulivoima on… tuulista. Eli hyvin epävakaata.
- Anonyymi
Kaatuis jo tää suvakki-kepujen ja sosdemin vihervouhotushallitus..
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1076679Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d25544580Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243053Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1331281- 451204
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.112949Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49882Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50844Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26811Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e26810