Matkapuhelimen käyttöjärjestelmän vaihto?

Anonyymi

Voiko vaihtaa tai tietääkö kukaan Minkäänlaista mahdollisuutta ostaa puhelinta missä ei olisi Androidia tai applen käyttöjärjestelmää.

7

1257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi vaihtaa riippuen puhelimesta mutta vain Androidiin. Peruspuhelimia myydään missä ei ole kumpaakaan järjestelmää

    • Anonyymi

      Aika harvassa on älypuhelimet joissa ei ole Android tai Apple.

      Suomalainen Jolla yritti käyttää omaa Sailfish OS käyttöjärjestelmää mutta eipä tainnut ihan onnistua kun lopetti puhelimien myynnin 2016.

    • Anonyymi

      Noissa vaihdoissa on yleensä se ongelma, että puhelimissa ei ole mitenkään standardeja sisuskaluja ja tästä syystä esim. näytön ajurit, mikrofonin käyttö, extra-napit yms. voi olla ettei toimi asennuksen jälkeen. Tekeekö luurilla mitään, jos sillä ei pysty soittamaan?
      Lisäksi geneerisestä androidista voi olla esim. poistettu kaikki turha koodi, mitä puhelin ei tarvitse ja saatu mahtumaan pienemmälle flash-muistipiirille. Hankala on silloin asentaa, jos tilaa ei ole tarpeeksi. Voi tietysti kaivaa kolvin esiin ja vaihtaa isomman flash-muistin tilalle, mutta se voi olla vaikeaa..

    • Anonyymi

      Itse ohjelmoimalla toki saa tehtyä millaisen käyttöjärjestelmän haluaa, mutta valmiina tuskin löytyy juuri mihinkään puhelimeen vaihtoehtoista käyttöjärjestelmää, joka olisi hardwaren kanssa yhteensopiva. Android ja iOS keskustelevat esimerkiksi muistin, antennin ja puhelimen näppäinten kanssa varsin eri tavoilla, joten niitä ei voi (yleensä) edes vaihtaa keskenään, saati sitten johonkin vielä eriin.

    • Anonyymi

      Paras ostaa suosiolla puhelin jossa on se android, mutta sellainen malli johon voi asentaa vaikka ub-ports (ubuntu touch) käyttiksen.
      Googleta ub-ports, siellä tietoa mitkä puhelimet ovat tuettuja.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Googlen Pixel-puhelimiin on mahdollista asentaa GrapheneOS.
      Youtubessa paljon käyttäjien, pääasiassa myönteisiä kokemuksia Graphenesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1947
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1411
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe