Pankkien on pakko nostaa talletuksillekin korkoa yleisen korkotason nousun myötä. Joku pankki ilmoitti jo maksavansa talletuksista 1,25 - 1,75 % korkoa.
Talletuskorot
5
119
Vastaukset
- Anonyymi
Huomauttivatko sivulauseella, että siinä katastrofaalisessa tilanteessa, että asiakas mahdollisesti saa tuottoa pääomalleen, pankilla on mahdollisuus torpata tämä tilinhoitomaksuja korottamalla?
- Anonyymi
Olenkin jo tässä odotellut talletuskorkojen nousua. Paras säästötilieni korko on tällä hetkellä 0,8%, Ruotsalaisessa nettipankissa. Periaatteesta en harrasta määräaikaistalletuksia Itä-Euroopan pankkeihin, vaikka tuotto olisikin parempi. Inflaatio syö talletuksia, mutta pitäähän sitä muutama satatuhatta olla aina suht nopeasti käytettävissä.
- Anonyymi
Ja edelliselle anonyymille vielä: en maksa yhdellekään pankilleni tilinhoitomaksuja.
- Anonyymi
Nämä ns paikalliset pikkupankit eivät pysy tulevissa tilanteissa kilpailukykyisinä, se vaan on tosi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 406993
- 323948
- 453330
- 402949
- 172726
- 372238
- 162196
- 412153
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482087- 402058