Jos tietyssä tilavuudessa on vakio määrä kiviainesta mutta raekoko vaihtelee, luodin pysähtymismatkassa raekoon funktiona on luultavasti erikoinen suhde. Hiekka siirtyy enemmän sivuun kuin kivet. Luodin törmätessä 2 cm kiveen, osa liike-energiasta kuluu kiven rikkomiseen ja enemmän kuin hiekan hienontamiseen entisestään? Lisäksi kivi laajentaa luotia enemmän kuin hiekka joten sen poikki-pinta-ala kasvaa nopeammin kuin hiekkaan törmätessä? Kivi myös kääntää osan luodeista.
Jos melko pyöreitä kiviä samassa kokoskaalassa pakkaa satunnaiseen järjestykseen, kuinka paljon siitä on tyhjää tilaa? Puolet tai kolmannes kai. Jos on aikaa, kivien rakoihin kannattaa laittaa paljon pienempiä kiviä tai hiekkaa, koska se auttaa luodin pysäytystä.
Jos saatavilla on terästä tai alumiinia mutta vajaalla paksuudella, se kannattaa laittaa kivien tai hiekan eteen. Mutta entä jos tarjolla on kevlaria tai nailonia vajaalla paksuudella, kannattaako se laittaa hiekan eteen, taakse vai keskelle? Nailonin palavuus on myös pieni ongelma hiekan ulkona.
Hiekka ja/tai kivet voi olla kasassa, hiekkasäkeissä, teräslaatikoissa, hesco-suojissa tai puukehikoissa. Tarpeeksi isot kivet voi olla teräsristikkokehikoissa jotka muodostaa gabion-muurin. Hiekan saaminen gabion-muurin sisälle on vähän tehotonta, mutta voi toimia vähän.
Räjähdyksen paineaalto saattaa puhaltaa pois osan liian pienirakeisesta hiekasta (siis jos kranaatti tms. osuu lähelle). Kunnallinen hiekoitushiekka on tässä suhteessa parempaa.
Joissain tilanteissa on mahdollista käyttää laastia kivien välissä, jolloin suoja voi muistuttaa hieman keskiaikaista linnaa. Laasti ja osa kivistä kannattaa maalata vihreällä.
Luodin pysäyttäminen 1 cm kivillä vs 10 cm kivillä vs hiekalla?
Anonyymi
3
308
Vastaukset
- Anonyymi
Harmaa soveltuu paremmin kivien maalaamiseen, vihreällä voi tehdä laikkuja.
- Anonyymi
Ihan Jees ! Oliko tuo ns. lopputyö, väitöskirja, gradu ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3671841Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111668Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411338Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51940Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402888Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.69879Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä32714Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo68676- 53676
- 63673