Hiivasieni antibiootista?

Sain angiinan hoitoon Kefalex 500mg x 3/vrk.
Nyt kun kuuri on loppu niin angiina on voitettu mutta sivuoireet ahdistaa.
Suuhuni on tullut pieniä haavoja karttakieli tyyppinen reaktiokin on iskenyt, tosin ilman "mantereita eli kieli on kauttaaltaan punainen ja arka. Kirveleekin sitä.
Ja sitten nyt lähtee terskasta ja sen alapuolelta nahkaa hilseillen ja kutiaakin.
Kefalex voi tuommoista sieni-infektioo aiheuttaa, mutta meneekö tää ohi ajallaan vai tarviiko mun mennä nyt samalle lääkärille vehkeitäni näyttään ja motkottaan antibiootin sukupuolielämää vähentävistä vaikutuksista?
Apuva!
23242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Valitettavasti en osaa vastata kysymykeesi, mutta kannattaa ehdottomasti syödä paljon maitohappobakteereita aina antibioottikuurien jälkeen. Antibiootit voivat häiriinnyttää elimistön luonnollista bakteeriflooraa ja esimerkiksi hiiva voi päästä kuurin jälkeen valloilleen. Hyviä valmisteita ovat entero-päällysteiset kapselit, joiden bakteerit pääsevät ohutsuoleen asti.

Piimä ja Bulgarian jugurtti ovat myös hyviä hiivan hoitoon. Bulgarian jugurttia voi myös kokeilla käyttää ulkoisesti ärtyneeseen kohtaan.

Äänestä

Hae lääkäriltä resepti Diflucan-kapselia varten. Hiivatulehdus loppuu yhdellä ainoalla tabulla kuin seinään.

Aika turha odotella että menisi itsestään ohi; ja reseptivapaiden voiteiden yms kanssa vain pidennät hoitoaikaa kuukausiksi ja saat ehkä ikuisen riesan.

Hiiva on itsellänikin antibioottikuurin väistämätön seuraus, ja osaan pyytää Diflucan-reseptin jo samalla kun antibiootit määrätään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pipokireellä piakoin kirjoitti:

Sain angiinan hoitoon Kefalex 500mg x 3/vrk.
Nyt kun kuuri on loppu niin angiina on voitettu mutta sivuoireet ahdistaa.
Suuhuni on tullut pieniä haavoja karttakieli tyyppinen reaktiokin on iskenyt, tosin ilman "mantereita eli kieli on kauttaaltaan punainen ja arka. Kirveleekin sitä.
Ja sitten nyt lähtee terskasta ja sen alapuolelta nahkaa hilseillen ja kutiaakin.
Kefalex voi tuommoista sieni-infektioo aiheuttaa, mutta meneekö tää ohi ajallaan vai tarviiko mun mennä nyt samalle lääkärille vehkeitäni näyttään ja motkottaan antibiootin sukupuolielämää vähentävistä vaikutuksista?
Apuva!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu