Vihreä Helsinki jo liian kallis asua

Vasta Helen nosti Helsingin kaukolämpöä n 50 %. Kummasti vain yhä Helsinki pitää veröayrin alhaalla 18 %, jonka silloinen pormestari ajoi väen väkisin läpi alentaen sitä. Veron tulisi nostaa ainakin 20%:iin heti.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/helsinki-laskee-kunnallisveroa-odotetusti/187c1f7c-3bd5-3f5e-bdfb-e6695f0ac863

Energiayhtiö Helen nostaa kaukolämmön hintoja tuntuvasti. Korotukset tulevat voimaan kolmessa erässä parin kuukauden välein.

Ensimmäinen korotus on luvassa lokakuussa, mutta myös tammikuun ja maaliskuun alussa kertovista hinnankorotuksista kerrottiin keskiviikkona tarkempaa tietoa.

Lokakuun alussa kaukolämmön kokonaishinta kuluttajalle nousee noin 20 prosenttia keskimääräisessä omakotitalossa. Tammikuun alussa on tulossa 23 prosentin korotus ja maaliskuun alussa 22 prosentin korotus verrattuna vuoden takaiseen ajankohtaan.

Vihreä energia politiikka on ihan susi, metsässä.

1

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaukolämmön korotus viidenneksellä tuntuu pieneltä niistä, jotka asuvat sähkölämmitteisessä omakotitalossa ja joiden sähkön hinta kymmenkertaistuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4088
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      55
      3770
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      52
      2314
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      43
      2105
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      34
      1883
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1809
    7. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      54
      1549
    8. 96
      1538
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      39
      1486
    10. Oletko huolissaan

      Jos se kohtelee mua huonosti? Pahoitatko siitä mielesi vai mitä ajattelet?
      Ikävä
      35
      1378
    Aihe