Muisto 40 vuoden takaa

Anonyymi

70-luvun lopulla oli rinnakkaisluokallani eräs uskovainen tyttö, joka ei voinut tanssia koulun liikuntatunnilla, koska se oli syntiä. Mutta ne rivoudet, jotka hän silmilleni syyti, eivät ainakaan Raamatusta olleet.
Sitten oli yksi runotytöksi kutsuttu. Jos hänen runonsa olisivat olleet yhtä lahjakkaita kuin ne herjat joita häneltä sain, niin Finlandia-palkinto olisi ollut taattu.
Vaikka on aikaa kulunut, niin aika ajoin tulee mieleen. Varsinkin kun moiseen törkeään kielenkäyttöön en ole sen jälkeen törmännyt.

4

1362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tainnut olla oikea uskovainen sittenkään. Tai esitti vaan uskovaista.

    • Anonyymi

      Ei kukaan huvikseen uskovaista esitä. Vaan oli kumminkin rivoin tuntemani ihminen.

    • Anonyymi

      Et näe malkaa omassa silmässäsi....

      • Anonyymi

        En ollut ainoa jota nämä pakkomielteisesti räkyttivät. Joten en ala silmiäni kaivella enkä varsinkaan anteeksi pyytää sitä., että olin olemassa.
        Jos nämä eivät olisi rivoilleet joka välitunti, niin tuskin olisin edes huomannut heitä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      188
      7794
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5335
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      128
      4250
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      69
      2855
    5. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      2539
    6. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2469
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2380
    8. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2373
    9. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    10. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      82
      2147
    Aihe