Katoin sen just äsken areenasta. Purra pärjäsi hyvin, Saarikko itsekehui, Orpo oli täysin hukassa. Marin vähän kiihtyi mutta selvästi tiesi kuitenkin mistä puhui. Yllättävän kuuma poliittinen suomalainen keskustelu.
"Petteri Orpo, pystytte parempaan!" oli hauska läppä Saarikolta, varsinkin kun se oli niin totta.
"Petteri Orpo, pystytte parempaan!" oli hauska läppä Saarikolta, varsinkin kun se oli niin totta.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Perussuomalaiset on ainoa porukka joka saa tämän maan enää toimimaan. Noi muuthan on ihan vinksahtaneita.
Hallitus on jumittunut vanhan toistoon ja on täynnä niin ylpeää porukkaa etteivät voi myöntää olevansa väärässä. Perussuomalaisissa on tosiaan tämän maan viimeinen toivo.
Persut antoi näyttönsä Sipilän hallituksessa ja ne näytöt oli kuten apupuolueella on. Heikot.
Porukka vaihtunut aikalailla, Soinistit poistuivat sinisitymään. Eikä muuta kuin uutta yritystä.
Soini ei ollut persu vaan häpeäpilkku
Samoja persukansanedustajia istuu yhä Arkadianmäellä. Ovat saaneet syntinsä anteeksi vai?
Juna meni jo, näyttöä on heidän yrityksistä hallituksessa.
Laittakaa persut jo sivuun se punasteleva teini (Purra).
Tommoista kimittäjä akkaa ei kukaan kaipaa paitsi persu-fanit.
EIkö sinulla ole muuta elämää kuin itkeä aamusta iltaan somessa puskista Purran perään?
Meillähän on kuvailemasi henkilö pääministerinä, huumeissa tai ei. Miksi siis itket. Pääministeriä ei kukaan kaipaa. Arveluttava moraaliltaan.
Saarikolta viiltävä kuitti Purralle - ei yhtään konkretiaa
Saarikolta ei kyllä tule mitään viiltävää, sen verran on pehmeä ja yksinkertainen.
Perussuomalaiset setämiehet ovat hyvin kouluttaneet tytöstä keulakuvan.
Totta,+ja+jos+totta+puhutaan+Purra+puhuu+asiaa+Suomen+puolesta.+Mitä+tulee+taas+Rinteen+kouluttamaan+Mariniin,+sielläkin+on+oppi+mennyt+100%+kupoliin,+osaa+valehdella+paremmin+kuin+Rinne.
Perussuomalaisten kannattajista näitä setämiehiä on muuten suurinpiirtein saman verran kuin monessa muussakin puolueessa. Äänestäisivätkö setämiehet sellaista puoluetta jonka johtoryhmässä on julkihomo joka seurustelee pikimustan afrikkalaisen kanssa. Siinä jää Haavikkokin toiseksi. Veikkaampa että näitä itseään anteeksi pyyteleviä setämiehiä on vihreissä enemmän kuin persuissa.
Korjaan Pekka Haavisto eikä Haavikko.
Pölhö-Antti koulutti tyttöselle valehtelun salat, jossa Marin onkin mestari, itse kouluttaja paloi pääministerinä jo ykköspesälle koska änkytti valehdellessaan eli änkytti kokoajan.
Purrasta tulee mieleen 60-luvun Anttilan postimyyntikuvasto.
Marinista taas Nortti-askin kansi; tupakka tappaa.
Suomen kansa rakasti Anttilan kuvastoja! Olivat ne sitten 60, 70, 80, 90 tai 00-luvun!
Näkisipä joskus a-studion jossa Purra saa puhua vapaasti loppuun
YLE:n ohjelma ja YLE:n asenteen persuja kohtaan tietäen sitä saa odottaa valitettavan kauan.
Jos Purran puheenvuorot kuunneltaisiin loppuun, niin A-Studio jatkuisi aamuun asti. Sisällötöntä, oikeistopopulistista paskaa omasta mielestäni. Katkotaan siellä muidenkin kommentointeja ja siihen on ihan sama syy kuin Purrankin kohdalla. Ohjelman kesto on rajallinen.
Ja tuota samaa oikeistopopulistista paskaa on persujen nillitys Yleä kohtaan. Hallintoneuvostossa istuu muutama persu. Itkekää niille. Vai taitavat olla tottuneet jo hillotoppaansa ja juovat siellä pullakaffejaan ihan rauhassa?
Sinun mielestäsi ehkä, monen muun mielestä taas raikasta ja järkevää toteutettavaa politiikkaa jossa ajatellaan pitkästä aikaa suomalaisten parasta.
Persuille on vain eduksi, kun pakkoruotsi-Purra ei saa puhua loppuun.
Ämmän sisällöttömät ja latteat jutut karkottaisi äänestäjät.
Purra vaikutti jotenkin poissaolevalta... Onkohan vieläkään ihan kunnossa?
Taitaa Purralle karu totuus olla paljastumassa, että oppositiotaival saanee jatkoa. Viimestään tämän persujen energiaohjelman, ulkomaiseen fossiiliseen energiaan hirttävän sinivalkoisen siirtymän paljastaminen pisti takuulla muut puolueet vahvistumaan omavaraisuuteen tähtäävän vihreän siirtymän taakse.
vain bilesannan voittaessa muuten marini tekee teille kallonmittaajille seuraa oppositiossa koska porvarit kokoomus ja kepu tarvitsee persuista kasvot sille että edelliset leikkaa maahanmuutostakin minkä suhteen kepujen silmät aukeni sille miten valtava moka kempeleen ovien avaaminen oli elintasopakolaisille. Ensitöinä laittavat persut vesittämään hutisalon ja kumppaneiden oleskeluluvat karkotuspäätöksen saaneille kehitysapuleikkauksineen jne jne jne ettei omat naamat toimi kasvoina leikkauksille maahanmuuttopolitiikkaan mikä saa tietenkin sinun rajat kiinni kaappinatsin psyyken hajoamaan?
Purra on kauheasti muuttunut. Missä hänen huumetestinsä tulokset viipyvät?
Persut ovat keskeisissä poliittisissa teemoissa niin kaukana muista puolueista, että vain totaalinen persujen oman perseensä myyminen voi avata tien hallitukseen. Muuten saavat unohtaa, sillä yhteiskunnan pitää kehittyäkin. Persujen politiikalla otettaisiin takapakkia ja rajusti.
Miekkaile sinä vaan sen entisen puoluetoverisi kanssa, mutta älä syyttele ulkopuolisia. Te kumpikaan ette kestä oikeistopopulistiseen politiikkaan kohdistuvaa kritiikkiä.
Reppana olet itse omine harhoinesi. En ole persu enkä mikään entinenkään persu eli yleisestiottaenkaan oikeistopopulisti. Kovin se tuntuu vaikealta sinun ymmärtää ja hyväksyä.
Yritätkö vain ärsyttää tai haastaa riittaa, kun ei tuollaisella ulosannilla kyllä muuta aikaan saa? Turhaa tämä lie sinulle mitään selvittää, koska vaikutat eläväsi omassa pikku dystopiakuplassasi.
Demari on aasiakin tyhmenpi, aivokuollut komukki. Virheitä ei myönnetä ja valehtelu on vakiotyökalu.
Yhteiskunnan pitää kehittyä? Sellaista ei ainakaan ole tämän hallituksen toimissa ollut nähtävissä. Samaa velkarahalla utopian ajamista kuin ennenkin vihervasemmistolla.
Kerro miten olisi klaarattu pandemia sekä energiakriisi ilman lainarahaa ??
Niistäkin rahoista puolet meni kepuliveivareille, konkkakypsä Marinin ukon firmakin sai muutaman satkun ja heitti voltit.
No niin, turvenuija kommentoi:))
Ihmettelen persujen kannatusta-suuret puheet pienet teot.
Pj:t Halla-Aho juin Purrakin ovat kuin muissa maailmoissa esiintyessään julkisuudessa.
Ihmetteletkö aidosti? Koitapa katsoa yhteiskunnan nykymenoa tavallisen työläisen tai alemman keskiluokan näkökulmasta. Ymmärrätkö jos sanon että PS on monelle tavalliselle suomalaiselle viimeinen toivo siitä että poliitikalla voi vaikuttaa ja parantaa heidän elinolojaan ja tasoaan.
Vihervasemmistolaiset/ taistolaiset, siellä järjellä ei juhlita kun sitä ei ole.
Satuiluja voi kaikki lukea täällä, jutut 7-vuotiaiden tasolla.
PS todisti tuon todeksi ollessaan Sipilän hallituksessa;)
''..PS on monelle tavalliselle suomalaiselle viimeinen toivo siitä että poliitikalla voi vaikuttaa ja parantaa heidän elinolojaan ja tasoaan.''
SossuPS maksaa kaikkien laskut.
Mutta kun se ei voi yksin vaikuttaa mihinkään-toimia vain rakkikoirana.
Viimeinen toivo? Aika epätoivoinen pitää tavallisen kansalaisen olla, jos oikeistopopulismin katsoo olevan ratkaisu siihen epätoivoon. Persuthan juuri luovat sitä epätoivon ilmapiiriä, jossa osataan kyllä epäkohtia kaivella esille, mutta kun ne ratkaisut ongelmiin jäävät kuitenkin puuttumaan. Hyvä esimerkki oli Purran lausunto A-Studiossa valtionvelasta ja erityisesti säästöistä. Hän totesi, että "olisihan sitä varmasti ollut höylättävää vähän sieltä ja täältä". Eikö tämä kerro siitä, ettei hän tiennyt, mitä ehdottaa? Todennäköisimmin oikeistolaista leikkauspolitiikkaa, joka osuisi kipeiten juuri pienituloisimpiin persuihin, sillä sellainen onnistuu vain Kokoomuksen seurassa. Suurimman naurunaiheen säästöistä sai kuitenkin aikaan Kokoomuksen Orpo ehdottaessaan kosteikkoviljelyä säästökohteena.
"Petteri Orpon leikkauslista aiheuttaa hilpeyttä Twitterissä – ”Kosteikkoviljely on se yllätysmuna”
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009043744.html
Sdp:llä suuret puheet ja suuret tuhot.
huhtikuu tulee
Eikö tuo Marin ole jo oppinut hallitsemaan hermojaan paremmin vaativassa työssään?