Sergei ei ymmärrä

Moskovalainen Sergei ei ymmärrä, miksi eurooppalaiset ovat vihaisia venäläisille hyökkäyksestä Ukrainaan. Hänen mielestään myös venäläiset ovat uhreja. Hän unohtaa, että suuri enemmistö venäläisistä kannattaa sotaa.

Olipa niin tai näin, venäläiset ovat vastuussa hallintonsa toimista. Jokaisella kansalla on velvollisuus hoidella oma diktaattorinsa pois päiviltä. Niin tekivät mm. italialaiset, romanialaiset, libyalaiset ja irakilaiset.

https://www.verkkouutiset.fi/a/moskovalainen-sergei-miksi-euroopassa-ollaan-niin-vihaisia/#80c3cb22

4

100

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tavalliset venäläiset pitää asettaa samaan itsesyytösten asemaan kuin mitä natsien jälkeisessä Saksassa on tapahtunut saksalaisessa yhteiskunnassa ja jossain määrin sen ulkopuolella. Putlerin murharetket yhdistetään aina venäjään ja sitä myötä myös venäläisiin, joten oikealla tiellä ollaan.

      • Niinpä. Venäläiset ovat järjestelmällisesti kieltäytyneet tunnustamasta menneisyydessä tekemiään virheitä.

        Kansa, joka ei tunne historiaansa, tekee samat virheet uudestaan.


    • Anonyymi

      Eikö Usalaisten pitäisi syyttää itseään Biden sodasta??

    • Anonyymi

      Venäläinen ihminen ei ilmeisesti ymmärrä että heitä edustaa nimenomaan Putin ja hänen hallintonsa he ovat yhtä kuin jokainen venäläinen .

      Sergei on yhtä kuin Putin ja hänen hallintonsa niin kauan kun Sergei ilmoittaa että ei hyväksy nykyistä hallintoa ja sen toimia jos Sergei suoraselkäisesti toimii näin Sergeitä ei länsimaissa vihata vaan tuetaan ja Sergeitä aletaan kunnioittamaan niin ulkomailla kuin kotimassa .

      Jos Sergei vain valittaa miksi hänestä ei pidetä mutta mielipidemittauksissa antaa tukensa Putinille hän löytää siitä itse vastauksen .

      Sergei voi myös ajatella että häntä pelottaa ja hän aikoo odottaa että kaikki muuttuisi simsalabim itsellään Sergei ei ole ymmärtänyt tarkoitustaan että juuri hän on ainoa muutoksen alullepaneva voima omassa maassaan muiden Sergeiden kanssa ja koko maailma katsoo juuri nyt mitä Sergei tekee .

      Mitä Sergei kertoo lapsenlapsilleen kun venäjä ajetaan hallintonsa toimesta sellaiseen jamaan että Sergein lapsenlapsetkin tulevat vielä näistä teoista maksamaan hyvinvoinnissaan ja elämisessään .

      Kertooko Sergei että minua pelotti olin hiljaa ja toivoin mielessäni että lapsenlapsillani olisi sen verran enemmän rohkeutta ja määrätietoisuutta että he sitten laittavat asiat järjestykseen kun itse olen lammas enkä edes uskaltanut yrittää tehdä teille parempaa maailmaa ja valtiota mihin voisitte syntyä omistaen sananvapauden ja ihmisoikeudet mielipiteisiin ilman pelkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      58
      2478
    2. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      12
      1545
    3. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      21
      1413
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1246
    5. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      83
      1038
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1030
    7. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      12
      978
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      20
      957
    9. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      22
      950
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      56
      871
    Aihe