millä tavoin poe kauhistutti lukijoitansa??
kiitos etukäteen!
edgar allan poe
5
685
Vastaukset
- William Wilson
Esimerkiksi tekemällä äidinkielen kotitehtävänsä itse.
- elisant
Amerikkalainen kauhukirjailija, esseisti ja runoilija Edgar Allan Poe (1809-1849) on maineeltaan tunnetumpi kuin mitä hänen kirjoituksiaan on luettu. Valitettavasti näin on monen kirjallisuuden klassikon kohdalla.
Koska kyseisen herran työt ovat kuitenkin kiistatta vielä tänäkin päivänä loistavia, ja koska vain lukemalla itse voi päästä osalliseksi tuosta kiehtovan synkästä maailmasta, suosittelen minäkin tutustumaan niihin ihan itse.
Mukaan liitän muutaman linkin mistä matkan voi aloittaa ja googlettamalla sekä kirjastoista löytyy lisää tietoa niin kirjailijasta itsestään kuin hänen töistään sekä sen ajan maailmasta ja yhteiskunnasta tapoineen valaisemaan kysymystä.
http://www.online-literature.com/poe/
http://en.wikipedia.org/wiki/Edgar_Allan_Poe
http://www.eapoe.org/
Lukuiloa! - juustokuupää
Sie kokeilet haulikolla kärpästä-metodia tiedon lypsämiseen oman ajattelun ja lukemisen asemesta. Väliin tärppää kun joka suuntaan laukasee. Revi siitä.
- liikaa kauhuleffoja
Muista että ilmestyessään poen teokset olivat uusia ja ainutlaatuisia. Esim. nykyinen dekkarikirjallisuus on hänelle paljosta velkaa, kenties enemmän kuin Conan Doylelle. Luetpa Poen teoksia ja katso miten paljon hänen ideoitaan löytyy uudesta kauhukirjallisuudesta. Nykyisen videokultturin aikana on totuttu niin suureen raakuuteen että kukaan ei enää osaa kirjallisuutta pelätä. Mieti itse kumpi oli parempi maailma.
- Anonyymi
Hän oli kuulemma Charlie Chaplinin lempikirjailija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k395228- 853732
- 483135
- 623035
- 113015
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562383- 411868
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1451818Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91810- 181741