Demarit, olette itse varakasta porukkaa mutta ajetelkaa niitä vähävaraisia jotka istuvat pimeässä vessassa pytyllä toppatakki päällä ja karvalakki päässä kun sähkö on katkaistu koska he eivät ole pystneet maksamasn valtavia sähkölaskujaan. Voi helposti tulla mieleen aika kun emme boikotoineet Venäjää ja sieltä saatiin ostaa halpaa energiaa. Slava Hölmölä
Entäs köyhät?
Anonyymi
1089
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mehän on autettu. Kolme tuhatta euroa saat sähköautoon. Kotitalousvähennystä saat energiaremonteista ja sähkölaskusta. Mitä vielä pitäisi antaa?
Ajattele kuinka hienosti sähkömarkkinat toimivat! Eläköön vapaa markkinatalous!
Älkää hätäilkö kyllä markkinat hoitavat asian kuntoon.
Kun kenelläkään ei ole varaa ostaa sähköä niin hinta laskee. Niinhän markkinat toimivat vai kuinka?
Amerikan mallia haluttiin, ja saatiin. Kokoomus ainakin onnessaan???
Demarit eivät ole kiinnostuneita oman maansa köyhistä. Heitä kiinnostaa eniten isojen kaupunkien keskituloiset äänestäjät ja rahanjako ulkomaille.
Miksi tämä on niin vaikea käsittää. Euroopan ergiakriisi hinnannousuineen on ihan itse aiheutettua, me suomalaisetkin haluamme sitä boikotoimalla Venäjää. Ei EU-maiden ole pakko boikotoida Venäjää, se on niiden oma valinta, ei määräys. Esimerkiksi Unkari lisää kaasuntuontiaan Venäjältä ja kansa on tyytyväinen kun valtion ei tarvitse rahoittaa hintojaan korottaneita energiayhtiöitä. Terveosin Viikkarin vaari.
EROTAAN EEUUSTA
USA:ssa rautatieyhtiö on kuulemma käskenyt DEF-valmistajien vähentää rautatierahtejaan puoleen. Diesel exhaust fluidia tarvitaan rekoissa. Junissa pystyttiin toimittamaan paljon kustannustehokkaammin; nyt joutuvat rahtaamaan rekkojen tarvitsemaa nestettä rekoilla. Siksi vaje. Siksi hintojen nousu. Lieneekö samantapaisia järjestelyjä dieselin ja bensan kanssa? Suomessakin?
Vihreä siirtymä tuhoaa kaiken.
Heh heh, tyhmät. Tein sadantonnin remontin asuntooni ja lähetin laskun valtiolle. Ne on jo maksaneet kuulemma italialaisten rempat.
Rikas demari? Bisneksellä demari ei ainakaan rikastu, siihen ei järki riitä, normi työnteollakaan ei demari rikastu, joten ainoaksi vaihtoehdoksi jää...?