Kannattiko ? Häkämies (kok) myi pilkkahintaan tuotannon Norjaan.
https://www.ku.fi/artikkeli/3353149-hakamies-myi-pilkkahinnalla-nyt-lannoitteiden-hinnat-karkaavat-kasista
https://www.ku.fi/artikkeli/3353149-hakamies-myi-pilkkahinnalla-nyt-lannoitteiden-hinnat-karkaavat-kasista
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mikä kaupassa on voinut ajatuksena, kun kaupasta vastasi Matti Vanhasen (kepu) hallituksessa omistajaohjauksesta vastannut ministeri Jyri Häkämies (kok.)
Valtio sai GrowHowsta aikoinaan vain 208 miljoonaa euroa.
Matti Vanhanen kepulaisena on maatilallisten edunajaja.
Norjlaisyhtiö Yara sai myös samalla noin 200 miljoonalla Savukoskella sijaitsevan Soklin kaivosoikeudet, jotka arvioitiin silloin fosforin ehtymisen takia miljardien arvoiseksi.
Mikä on valtio?
Siis kuuluuko valtion ydintehtäviin omistaa kaikki tuotanto? Jos kuuluu, silloin järjestelmä ei ole demokratia, eikä kapitalismi.
Asiasta voi toki käydä köydenvetoa, mutta mitenkä on, kuuluisiko valtion omistaa esim kaikki maa, jotta se pystyy hallinnoimaan kaikkea tuotantoa sen päällä jne. Eli mun mielestä lannoiteteollisuuden omistaminen ei kuulu valtiolle. Ja koska globaalissa eiromaailmassa rahalla ei ole rajoja, suomalaisesta tuotannosta väkiselläkin osa kuuluu ulkomaisomistukseen. Lisäks huomattava suomi snadi maa, ei täällä ihan kaikesta muutenkaan olla täysin omavaraisia ikinä mitenkään.Sitä en tiedä, miten kemira ois pärjännyt nykytilanteessa, kun suomessa ei ole ureatuotantoakaan laisinkaan.
Tätä suomen systeemiä kutsutaan myös markkinataloudeksikin, se on niinkuin kommunismin vastakohta.
=DW=
"Siis kuuluuko valtion ydintehtäviin omistaa kaikki tuotanto?"
Miten niin kaikki tuotanto ?
Lannotetuotannosta on vain kyse.
Yrittää se valtio omistaa vaikka mitä, Fortumistakin nippanappa puolet, ja aina persiilleen menee.Miljardi tolkulla pitää kaataa tukea niiden kitaan.
Ihme, kun maanviljelijät eivät yhdessä perusta lannoiteyritystä.
Miksi aikoinaan Hankkija kaatui ja kaatoi mennessään Noveran.
Beng
NO NIINHÄN NE HUUMEHÖRHÖT HUMALAPÄISSÄÄN MYYVÄT KAIKEN TUOTTAVAN JA OSTAVAT KAIKEN TUOTTAMATTOMAN JA TAPPIOLLISEN.
Miksei kepulaiset (MTK?) ostaneet valtiolta lannoitetuotantoa
huoltovarmuudenkin takaamiseksi ?
Ketokiilat valittavat nyt surkeuttaan, kun lannoitteitten hinnat ovat pilvissä
Yara alkoi takoa hyvää tulosta.
Valtion tuotantoa on yhtiöitetty mm. posti.
Lannoitetuotantoa ei voinut/ei haluttu/ei kannattanut ?
Postia ei ole saatu hyvin kannattamaan, mutta lannoitteilla olisi ollut varma
menekki ja myyntiä ulkomaillekin ?
On tietenkin olemassa fakta, että Ukraina ja Venäjä myyvät halvemmalla
ja viljelijä ostavat sieltä, mutta kuten saimme huomata tilanteet muuttuvat,
eikä lannoitteet kuulu huoltovarmuuteen ? Kannattaisiko niitä varastoida ?
Pösilö. Lannoitteiden valmistuksessa joudutaan käyttämään kaasua riippumatta siitä kuka sen Suomessa omistaa.
Sipilä möi kaiken mikä irtosi.On meillä jostakin syystä aina pölvästejä politikkoina.
Karjastahan sitä lannoitetta saataisiin pelloille ihan kuin ennenvanhaan, mutta kun uusi hapitus on, ettei niitä saisi pitää, kun piereksivät ilmaston pilalle.
Pakotemari riemuitsee,kun ei osteta Venäjältä edes lannoitteita...
Ei me tarvita kohta lannoitteita kun talonpojat on tapettu tällä menolla kohta kaikki.
Mitäpä me kotimaisella tuottajalla, isoveli EU kyllä huolehtii että meillekin saadan ruokaa.
Uskotaan vaan vakaasti niin kyllä se siitä??
Mikä isoveli EU ? Me olemme EU.
Ostetaan edullisempaa ruokaa muualta. Lidlissä on.