korkotulot takaisin

Anonyymi

Koskahan pankit alkavat taas maksamaan korkoa tilillä oleville rahoille. Kummaksuttaa vaan, kun kaikista palveluista joita käytät, tai et, joudut maksamaan, ja pankki hoitelee omia sijoituksiaan asiakkaiden rahoilla. Olisi varmaan parempi ottaa tili suoraan käteen, ja maksaa laskut suoraan tiskillä. Ei pankin, vaan laskuttajien. Takaisin ne ajat kun käteinen kelpasi esim. vakuutusyhtiön konttorissa, ja sai jättää pankin nuolemaan näppejään.

6

255

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Todellakin kummastuttaa tämä. Lainakorot ovat nousseet (asuntolainan korko nousee lokakuussa 0,8%-->1,1%) , mutta talletuksille ei ole kuulunut korotuksia. Ainoa positiivinen poikkeus oli Balanzia, joka 30.8. ilmoititti, että säästötilin korko nousee 1.9. 0,30%-->0,70%. Kiitettävän ripeää toimintaa. Tosin muutamalla muulla nettipankilla on korko ollut tuota reilusti isompi koko ajan.

    • Anonyymi

      'Koskahan pankit alkavat taas maksamaan korkoa tilillä oleville rahoille. '

      Aktiahan on jo mainostanut Hesarin & Kauppalehden etusivuilla 1.25% / 1.75% tarjouksia. Bank Norwegian / Svea Ekonomi tarjoaa myös korkoa. Muuten ulkomaalaisten toimijoiden paine pakottaa koron nostoihin.
      ....

      Jahka suomi saa positiivisen luottorekisterin joskus 2027 -2035 voidaan odottaa N26 / Revolut ilmestymistä luottomarkkinoille.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Talletusten korkovertailua:
        https://verrattu.fi/paras-saastotili-vertailu/
        Vielä on matkaa männä vuosien 5-6% koroille.

        Balanzia nostaa 01.09 ilmoittamaansa korkoa 0,8%, eli 09.09 uusi korko on tasan 1,00€.
        Paljonkohan Svea ja Norwegian nokittavat? Veikkaan, että heillä korko tulee pikaisesti olemaan 1,20%.


    • Anonyymi

      Pitäisi korkotason olla melkoinen jotta tavalliselle ihmiselle siitä olisi hyötyä. Onko sdadan euron säästöllä merkitystä jos siitää saa euron ja siitäkin menee 0,29€ lähdevero!

    • Anonyymi

      Menis tolla aloittajan tyylillä äkkiä bensaan sama, kuin laskuihin, kun ajelisi ympyrää turhan takia. Aika paljon toimivat pankkipalvelut säästävät aikaa ja hermoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3623
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2264
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1885
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1629
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      17
      1615
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1568
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1417
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      83
      1315
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1287
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1232
    Aihe