2x fokka ylösalaisin, köyhän miehen spinnu?

Anonyymi

Itsellä ei ole spinnua ja tuli mieleen älytön ajatus köyhän miehen myöttisvirityksestä.

Mitä luulette tapahtuvan, jos vetäisisi samaan keulaharukseen ylöalaisin kaksi hakas-fokka tai pikkujennyä ja spriiaisi ne skuuttikulmista toisiinsa? Skuuttiköydet menisi pakostakin korkealle, joten ne pitäisi vetää veneen takaosiin, Järjestelyllä saisi ainakin paljon lakanaa korkealle ja kuvittelisin nostojen laskujen sujuvan aika helposti.

Arvauksia toiminnasta? Vai kehtaako joku myöntää kokeilleensa

Itse menisin testaamaan, mutta paatti on jo ylhäällä.

12

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse jo aloitit ihan oikein: älytön ajatus. Kokeile ensi vuonna.

      • Anonyymi

        Miksi odottaa ensi vuoteen? Siihen mennessä noin hullu ajatus ehtii kuolla ja jää testaamatta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi odottaa ensi vuoteen? Siihen mennessä noin hullu ajatus ehtii kuolla ja jää testaamatta.

        Se oli tarkoituskin, että ajatus kupsahtaa ennenkuin aloittaja ehtii ryhtyä isompiin ponnisteluihin.


    • Anonyymi

      Miksi ne pitäisi spriiata toisiinsa? Onhan sellaisia keulapurjeita ollut, missä on kaksi genuaa yhdessä oikeinpäin ja vedetään ikään kuin virsarina ylös. Hakaset on keulaharuksessa. Toiminee vain myötäisessä.

    • Anonyymi

      Vanhoissa purjelaivoissa ripustettiin ja ripustetaan myötätuulipurjeita pinta-alan lisäämiseksi mitä mielikuvituksellisemmilla tavoilla, joten siinä mielessä ajatus ei ole ihan "tuulesta temmattu". Heh.

      Nykyään bermuda-riki aikakautena purjehdus on muuttunut vaan niin hygieniseksi, ettei luovuudella ole enää sijaa. Jos kilpapurjehdusoppaassa ei asiaa opasteta, se on väärin.

      Mutta kevyessä myötätuulessa pinta-ala ratkaisee ja mahdollisimman ylös aseteltuna on ihan oikein ajateltu, koska merenpinnan muodostama kitka hidastaa tuulennopeutta.

      Tulehan kertomaan kokemukset, jos päädyt kokeilemaan. Omassa veneessä on keulassa rullapurje, joten en voi kokeilla puolestasi.

      Jos purjeet saa vetoon ilman spriiapuomin painoa, niin aina parempi.

      • Anonyymi

        On siinä rullapurjesysteemin profiilissakin kaksi purje uraa. Itse asiassa helpommin siihen kaksi purjetta nostaa kuin hakasien kanssa pelkkään vaijeriin. Kunhan vaan on toinen nostin käytettävissä.

        Kahden genoan virsari -viritystä pasaatipurjehtijat käyttää melko yleisesti - yleensä kylläkin erillisiin staageihin rikattuna, mutta myös samaan profiiliin. En muista nähneeni edes kuvissa keulapurjeita ylösalaisin, mutta kannattaahan se kokeilla!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On siinä rullapurjesysteemin profiilissakin kaksi purje uraa. Itse asiassa helpommin siihen kaksi purjetta nostaa kuin hakasien kanssa pelkkään vaijeriin. Kunhan vaan on toinen nostin käytettävissä.

        Kahden genoan virsari -viritystä pasaatipurjehtijat käyttää melko yleisesti - yleensä kylläkin erillisiin staageihin rikattuna, mutta myös samaan profiiliin. En muista nähneeni edes kuvissa keulapurjeita ylösalaisin, mutta kannattaahan se kokeilla!

        Omassa veneessä on rinnan kaksi etuharusta joihin voin nostaa purjeet yhtaikaa molemmille puolille kun on molemmille oma skuuttiköysi.


    • Anonyymi

      Toimiihan se tietenkin, vaikkei yhtä hyvin kuin oikea spinnu.

    • Anonyymi

      Raakapurjealuksissa raakapuu ei ole vapaasti lentävänä, vaan lujasti (ei kuitenkaan jäykästi) kiinni mastossa. Syy tulee kyllä selväksi jos joskus käytät viritystäsi kunnon merenkäynnissä.
      Muissa tilanteissa virityksesi tietystikin toimii ainakin plattarilla, muttei ole kovin nopea, jos iso on jätetty alas, koska toisessa fokassa lienee vähemmän pinta-alaa kuin isossa.
      Jos taas isokin on ylhäällä se peittää tuulta ainakin toiselta fokalta, eikä viritys enää välttämättä toimi riittävän hyvin. Samna ongelma voinee tulla vastaan jos virityksellä yritetään leikata VMG:n parantamiseksi.

      • Anonyymi

        Harvassa spinnuttomassa veneessä on myöskään ahvenselkä isoa. Aloittajan virityksen tarkoitus lienee saada lisäneliöitä korkeammalle?


      • Anonyymi

        Onko kukaan kokeillut virittää olemassa olevia purjeitaan raakapurjeeksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko kukaan kokeillut virittää olemassa olevia purjeitaan raakapurjeeksi?

        Saa neliöt ylös hyviin tuuliin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      285
      3558
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      28
      1984
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1616
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1471
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      85
      1177
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1149
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1054
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      982
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      821
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      757
    Aihe