Kun joku raudanlujasti uskoo joka päivä olevansa hyvin kyvykäs johtaja ja jos hän sitä todella on, niin hän tulee aivan lähitulevaisuudessa ottaan jonkin suuryrityksen toimitusjohtajan tehtävän, tai sellaisen hallituksen vastuut, tai hänet valitaan presidentiksi, pääminsteriksi, ehkä ulkoministeriksi, tai hänet nimitetään pulustusvoimien komentajksi, tai hän tekee läpimurron lääketieteellisen ryhmän johtajana ko. saralla, tai vaikkapa perustaa uuden yhtiön, tai jotain muuta vastaavaa.
Mutta hän ei käytä aikaansa tällä palstalla johtamistaitojensa kehumiseen vaan toimii johtajana. Hän johtaa myös ajankäyttöään.
Vähän johtamisesta
6
271
Vastaukset
Kyllä minä hahmotan erittäin hyvin mm Niinistön johtajaominaisuuudet.
- Anonyymi
"Minä itse" ei kuitenkaan ainkaan vielä ole presidentti. Tursunkin luultavimmin asettaa puolueensa johtajan ehdokkaakseen eikä rivijäsentään. Rivijäsenet kun eivät ole makkaran päitä, vaan siivu makkaran keskeltä.
- Anonyymi
Kun joka päivä hokee osaavansa johtaa, niin loppujen lopuksi taitaa itsekin uskoa sellaiseen. Toisaalta johtotehtävissä tulee olla jatkuvasti pysyäkseen ajan tasalla, eikä siinä juurikaan ehdi ilmoittelemaan tunnin välein johtamiskyvyistään. muuten jonkin ajan kuluttua tuskin pystyy johtamaan edes kissaa.
- Anonyymi
Natsithan käyttivät juurikin tuota metodia omassa propagandassaan 30-luvun Saksassa. Aikansa kun yksinkertaista asiaa taotaan päähän, niin johan on ihme ettei se ala vähitellen jo tunutmaan totuudelta. Ja samaa metodia käyttävät oikeistopopulistit.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006205991.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Natsithan käyttivät juurikin tuota metodia omassa propagandassaan 30-luvun Saksassa. Aikansa kun yksinkertaista asiaa taotaan päähän, niin johan on ihme ettei se ala vähitellen jo tunutmaan totuudelta. Ja samaa metodia käyttävät oikeistopopulistit.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006205991.htmlKorjaus, siis tuntumaan.
- Anonyymi
Et sitten ole sellainen suuri johtaja, kun täällä kirjoittelet. Sitäpaitsi kirjoittelet väärin, oikeinkirjoitustaito puuttuu, joten läpimurrot elämässäsi lienevät aika vaatimattomia siltä pohjalta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242421Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3452030Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261892Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101703Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581498Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121042Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181019- 55880
- 63865
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2828