Siinähän se kysymys tulikin.
Elämmekö unessa?
Anonyymi
25125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Oon miettinyt samaa. Ja unet on oikeaa todellista sielun elämää.
Niinkin voisi ajatella. Unessa elämme unimaailmassa.
Olen kerran nähnyt unta että lennän. Se tuntu hyvältä. Se tuntu vapaudelta. Se oli hieno uni. Valveilla voidaan myös ajatuksen voimalla luoda meidän todellisuus.
Lentounet on kyllä hienoja. Samaten selkounet. Ja tuo mitä viimeksi sanoit, on myös totta.
Joo niin on. Yhdessä selkeässä unessa aikamatkustin. Pyysin sitä. Pääsin sen tekemään ja se muutti mua. Heräsin heti kun olin suorittanut tehtävän ja mulle se oli totta mitä tapahtui. On edelleen.
Hieno kokemus varmasti. Minä olen nähnyt enneunia.
Mä en ole niitä nähnyt mutta mun mummu näki. Pyysin myös kerran nähdä mummun unessa ja näin. En ymmärtänyt mitä se mulle sano kun eri kieli mutta luulen että se kerto mulle kaikkee hyvää kun musta tuli sen jälkeen myrkyssä olevan laivan kapteeni ja me selvittiin!
Kiva. Minunkin pappa on käynyt tervehtimässä minua unissa ja näin kävi myös silloin kun hän kuoli.
Ihana! Se tuntuu kivalta nähdä edes unessa rakkaita.
Niinpä. Nyt en olekaan pitkään aikaan nähnyt heitä.
En minäkään. Pyysin mummua kun en tienny mitä tehdä ja tuli sitä ikävä. Mutta aina voi uudestaan pyytää!
Voisin kokeilla tuota itsekin. Pyytää vierailemaan unessa.
Kannattaa! Se toimii! Siitä tulee hyvä olo. Tietää että joku kuulee.
Uskon sen.
Tavallaan joo, pitäskö jo herätä yhdessä tästä unesta.
Pitää
Suosittelen. Rupee menee vähän liian pimeeks jo.
Ei kun jatketaan unessa.
Iha sama. 🥱
Kyllä se niin taitaa olla. Sinäkin olit vain hahmo minun mielikuvituksessa.
Noin se oli koko ajan, koska se miten kaikki toteutettiin ei koskaan sopinut mielelle. Pelkältä näytelmältä se tuntui, eikä koskaan ollut sellaista tunnetta, että näytelmän pitäisi muuttua todeksi.
Sellainen ei tee hyvää, mitä milloin missäkin esitetään. Se tuntuu julmalta ja ahdistavalta mitä arkisinkin. Sellainen toiminta ei kunnioita yksilöä ja yksityisyyttä.
Minä elän miehen kanssa vain unimaailmassa.
No toivottavasti ! Maanpäällinen helvetti tää on ollut . Uskon vahvasti seuraaviin elämiin . Ehkä seuraavassa elämässä voi löytää kumppanin ja vaikka ystävän . Olisi jollakin tapaa hyväksytty . Siitä haaveilen ja nään unia 🙏🏼
On vain yksi elämä. En haaveile ystävästä, mutta kumppanista joskus.