SaPKo U20 otsikoissa

Anonyymi

Kun savpko meni nurin, niin äkkiä on paikallispravda löytänyt korvaavaan tuotteen.
SaPKo U20

Lainaus paikallispravdasta:
Sarjakauden läpivieminen U20 Mestiksessäkään ei ole napeilla pelaamista.

Valtakunnallisessa sarjassa pelimatkat ovat pitkiä. SaPKo pelaa vierasottelunsa Kokkolassa, Seinäjoella, Helsingissä, Kauniaisissa, Järvenpäässä, Riihimäellä, Kajaanissa, Eurajoella ja Turussa.

– Kajaanin-reissu on ainoa, joka tehdään päiväseltään. Muut ovat tuplapelejä, jotka vaativat yöpymisen pelipaikkakunnalla, joukkueenjohtaja Kimmo Laiho sanoo.

Tuplaviikonloppu vieraissa nielaisee joukkueen budjetista 4000–5000 euroa riippuen pelimatkan pituudesta.

– Eurajoki–Turku-keikka maksaa sen viisi tonnia. Alle neljä tuhannen ei päästä missään, Laiho avaa lukuja.

SaPKon budjetti on 135 000–145 000. Jos paikka alempaan SM-sarjaan Mestiksen alkusarjan jälkeen aukeaa, 145 000 euroakaan ei saata riittää.

– Niissä peleissä toimihenkilöitä pitää olla enemmän kun tehdään laukaisukarttoja sun muuta.

Budjetti koostuu 80-prosenttisesti pelaajien kuukausimaksuista. Loput 20 000–30 000 euroa tulevat ulkopuolisilta rahoittajilta.

Pelaajat maksavat pelaamisestaan 350 euroa kuukaudessa. Joukkueen puolesta tulee kypärät, hanskat ja toppahousut, mutta muut varusteet mailoista luistimiin pelaajat hankkivat itse.

– Väittäisin, että meidän kuukausihinta on edullisin. Hermes pääsee lähelle, sillä heidän kuukausimaksunsa on 380–390 euroa. Pääkaupunkiseudulla ja Rovaniemellä summat ovat päälle 500 euron, Laiho sanoo.

Laihon mukaan SaPKo oy:n konkurssi näkyy jollain lailla varainhankinnassa.

– Vanhat tukijat pysyivät mukana ja uusiakin on saatu jonkin verran, joten siitä kiitos heille. Tukijoita tarvitaan edelleen.

SaPKon otteluihin on viiden euron pääsymaksu ja 40–150 euron hintaisia kausikorttejakin kannattajille on tarjolla.

SaPKon U20-joukkueen taustalla on yhdistys, joten SaPKo oy:n konkurssi ei vaikuttanut toimintaan.

– Työtähän kauden läpivieminen pienelle taustaporukalle teettää. Valmentajat ovat ainoita palkollisia, mutta muuten tätä tehdään talkootyönä. Rahoituksen hankkiminen on suurin haaste, Laiho sanoo.

Laiho on siviilitöissä Rantasalmen terveyskeskuksen vastaanotossa.

– Teen 60-prosenttista työaikaa, eikä viikonlopputöitä ole, joten joukkueenjohtajan hommille löytyy aikaa. Koko matkan olin puhelimessa kun Rantasalmelta Savonlinnaan harjoituksiin ajelin, Laiho naurahtaa monipuolista työsarkaa.

Laiho tuli jääkiekkojoukkueen taustoille oman poikansa, edelleen SaPKon U20-joukkueessa pelaavan Luukaksen mukana.

– Kuusivuotiaana hän aloitti ja on nyt kaksikymppinen. On ollut hauska seurata nuorten miesten kehittymistä. Varsinkin 02-ikäluokan mukana olen ollut 12-vuotiaista asti.

Vaikka työtä riittää ja päivät ovat pitkiä, antaa jääkiekon parissa touhuaminen Laiholle paljon.

– Paljon olen saanut tuttavuuksia ympäri Suomea. Jääkiekko on kiva yhteisöllinen harrastus tällaiselle amatöörijoukkueenjohtajallekin.

Savonlinnan jääkiekko on tällä hetkellä eräänlaisessa välitilassa kun edustusjoukkuetta ei ole.

– Jos edustusjoukkuetta ei seuraavallakaan kaudella saada jalkeille, vaikuttaa se vääjäämättä meidän työhön ja muuhunkin junioritoimintaan. Edustusjoukkue tarvitaan, jotta saamme houkuteltua tänne pelaajia muualta Suomesta, Laiho sanoo.

Sähkön hinnankorotukset häilyvät yhtenä uhkakuvana taustalla.

– Meidän selkänahka ei kestä sitä jos jäävuorojen hintoihin laitetaan tuplat lisää. Sen verran kädestä suuhun tässä mennään.

Jääkiekko

SaPKo U20
Kotiottelut Mestiksen alkusarjassa:

10.9. klo 16 SaPKo–IPK

1.10. klo 16.30 SaPKo–Pyry

2.10. klo 16.30 SaPKo–KeuPa HT

7.10. klo 18.00 SaPKo–Jokipojat

9.10. klo 16.30 SaPKo–FoPS

22.10. klo 16.30 SaPKo–Kärpät Ak

23.10. klo 16.30 SaPKo–JYP Ak

29.10. klo 16.30 SaPKo–KalPa Ak

6.11. klo 16.30 SaPKo–LeKi

Alkusarjassa 19 joukkuetta pelaavat yksinkertaisen sarjan.

Sarjan kaksi parasta jatkavat U20 SM-sarjan alempaan jatkosarjaan.

Sijoille 3.–8. sijoittuneet pelaavat yhdessä U20 SM-alkusarjan kahden viimeisen kanssa kahdeksan joukkueen U20 Mestiksen kolminkertaisena sarjana. Kolmelle parhaalle mitalit, kaksi parasta SM-karsintasarjaan. Sijoille 3.-8. päätyneet suoraan U20 Mestiksen alkusarjaan kaudelle 23–24.

Alkusarjassa 9.–20. sijoittuneet jatkavat alempaan jatkosarjaan, jossa pelataan kaksinkertainen sarja eli 22 ottelua. Sarjan neljä parasta Mestiksen alkusarjaan kaudelle 23–24.

21

2355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toinen juttu paikallispravdassa:

      Jääkiekkokausi alkaa Savonlinnassa lauantaina kun SaPKon U20 kohtaa Mestiksen alkusarjan ottelussa Iisalmen Peli-Karhut.

      Panokset ovat kovat heti kauden alussa, sillä 19 joukkueen yksinkertaisen sarjan jälkeen kaksi parasta jatkavat kauttaan SM-sarjan alemmassa jatkosarjassa. Alunperin alkusarjassa piti olla 20 joukkuetta, mutta HeKi Vierumäki United ei saanut riittävää kokoonpanoa jalkeille.

      SaPKo piti tavoitepalaverin keskiviikkona ja tuo kahden kärkeen sijoittuminen naulattiin joukkueen ohjenuoraksi.

      – Se on ihan realistinen tavoite. Meillä on tosi hyvä porukka kasassa. Taitavista pelaajista koostuva luisteluvoimainen ja tasainen joukkue, linjaa kapteeni Veikka Paajanen.

      Kova tavoite nopeatahtisessa sarjassa vaatii sitä, että ohipelejä ei passaa tulla. Paajasen mukaan siihen päästään sillä, että arki on laadukasta.

      – Jokaisena päivänä paiskitaan hommia sillä tavalla, ettei niitä ohipäiviä tulee treeneissäkään, toiseksi viimeistä kautta U20-ikäluokassa pelaava SaPKo-kasvatti sanoo.

      Kauden 2019–20 Paajanen pelasi Lahden Pelicansissa U18 SM-sarjaa. 23 ottelussa tuli 24 tehopistettä, mutta loukkaantumiset ovat sen jälkeen sotkeneet pelaamista, ja kaksi viimeistä kautta ovat jääneet vajaiksi.

      SaPKo pelasi viisi harjoitusottelua hyvin tuloksin. Kauden avausottelussa U20 SM-sarjan alkusarjassa pelaava Imatran Ketterä oli parempi, mutta Mestiksessä pelaavista Jokipojista ja KalPa Akatemiasta SaPKo otti voitot kahdesti.

      Uutena kasvona SaPKossa nähdään Oulusta Kärpät Akatemian joukkueesta tullut Jesse Multamäki. Viime kaudella joulukuussa 21 vuotta täyttävä hyökkääjä teki U20 Mestiksessä messevät tehot 27 29 39 ottelussa ollen joukkueensa kolmanneksi tehokkain.

      – Erittäin nopea ja työteliäs pelaaja, jolla on hyvä laukaus, kuvailee Paajanen tulokasta.

      Limingan Kiekon kasvatti sanoo "jossain määrin" tunnistavansa itsensä kipparin kuvauksesta.

      Multamäki tuli Savonlinnaan opintojen ja myös jääkiekon perässä.

      – Etsiskelin sellaista paikkaa, jossa nämä asiat voisi yhdistää ja täällä se natsasi, Xamkissa fysioterapeutiksi opiskeleva Multamäki sanoo.

      Itä-Suomi on jollain tavalla tuttua seutua, sillä kauden 2019–20 Multamäki pelasi Jokipojissa U20 Mestistä.

      Opinnot ovat lähteneet hyvin käyntiin ja savolaisten murteeseenkin alkaa tottua, vaikka välillä saa korvia höristelläkin.

      SaPKo U20 on tällä kaudella kaupungin ykkösjoukkue. Paajasen mukaan siitä ei ylimääräisiä paineita oteta, vaan se nähdään enemmänkin mahdollisuutena.

      – Jos pystymme tarjoamaan laadukasta jääkiekkoa, niin toivottavasti laji pysyy yleisön mielissä.

      Sapkolaiset toivovat, että yleisö löytäisi tiensä Talvisalon jäähallin lehtereille.

      – Olisi paljon mukavampaa pelata isommalle yleisöjoukolle. U20 Mestis on sarja, jossa tapahtumia riittää, Paajanen lupaa.

      Paajanen ja Multamäki lupaavat SaPKon pelaavan viihdyttävää, vauhdikasta ja periksiantamatonta jääkiekkoa.

      – Ei matkita muita, vaan pelataan meidän näköistä jääkiekkoa, joukkueenjohtaja Kimmo Laiho täsmentää.

      Avausvastustaja IPK:sta Paajaselle ei ole tarkempaa etukäteistietoa.

      – Kaikki joukkueet ovat kovia, joten joka ilta pitää laittaa parasta pöytään.

      Joukkue äänesti Paajasen kapteeniksi ja valmennusjohto siunasi asian.

      – Ehkä olen harjoituskaudella ja treenipeleissä pystynyt tekemään oikeita ratkaisuja, arvelee Paajanen syitä kapteenin natsoilleen.

      U20 Mestis
      Joukkueet: EjL (Eurajoki), FoPS (Forssa), GrIFK (Kauniainen), Hermes (Kokkola), Hokki (Kajaani), HYRI (Hyvinkää/Riihimäki), IPK (Iisalmi), Jokipojat (Joensuu), JYP Ak (Jyväskylä), KalPa Ak (Kuopio), KeuPa HT (Keuruu), KJT Haukat (Järvenpää), Kärpät Ak (Oulu), LeKi (Lempäälä), Pyry (Nokia), S-Kiekko (Seinäjoki), SaPKo, TPS Ak (Turku), Viikingit (Helsinki).

      SaPKon kokoonpano:
      Maalivahdit: Juuso Laine, Niklas Pakkanen, Luukas Lavikainen.

      Puolustajat: Jaakko Jokilahti, Daniel Björkman, Olli Heiskanen, Juho Tikkanen, Antti Sairanen, Hugo Berg, Joona Kontio.

      Hyökkääjät: Tomi Vihavainen, Aapo Vepsäläinen, Eemil Seppä, Jesse Multamäki, Joe Leinonen, Elmo Pietarinen, Joona Karén, Riku Lyytinen, Antton Ylitalo, Joonas Nykänen, Luukas Laiho, Miska Vattukumpu, Veikka Paajanen, Simeon Mutikainen.

      Valmennus: Joonas Toivanen, Mika Kilpeläinen.

      Joukkueenjohtaja: Kimmo Laiho.

      Huolto: Asko Kiljunen, Jani Rautiainen.

    • Anonyymi

      Kyllä jutut kuin mestis sapkollakin,mutta ei jaksa kiinnostaa.kuviot on kuin mestiksestä mutta miten onnistuu hommat tausta henkilöitä,kun on totuttu kouralliseen ihmisiä katsomossa.

    • Anonyymi

      Ei oo halapoo tuo lätkän pelloominen ja aika laihaa on ulkopuolisten tuki:

      Budjetti koostuu 80-prosenttisesti pelaajien kuukausimaksuista.
      Loput 20 000–30 000 euroa tulevat ulkopuolisilta rahoittajilta.

      Pelaajat maksavat pelaamisestaan 350 euroa kuukaudessa. Joukkueen puolesta tulee kypärät, hanskat ja toppahousut, mutta muut varusteet mailoista luistimiin pelaajat hankkivat itse.

    • Anonyymi

      Lenkkitossut vaan jalkaan ja baanalle urheilemaan!

      Ei maksa paljoa.... itselle eikä Veronmaksajille!

    • Anonyymi

      Eka peli pelattu ja lehtereille olisi mahtunut enemmänkin jääkiekon ystäviä.
      Kotijoukkueen voittoa todisti 239 katsojaa.

      Missä ne sapko-fanit oikein luuhaa.
      Somen perusteella sapkon pelejä pitäisi paikan päällä olla katsomassa noin 16 000 katsojaa.

    • Anonyymi

      Nythän on niin, että tää nuorisojoukkue muodostaa edustussapkon rungon parin vuoden päästä. Silloin on velat kuitattu ja noustu taas mestikseen, niin kuin asioiden pitääkin olla.

      • Anonyymi

        Arvelitte että tämä porukka pelailee vain savpkossa, eikä lähde maailmalle lätkäammattilaiseksi...


      • Anonyymi

        Ei taida olla noin yksinkertaista mestikseen nousu,hyvä jos päästään edes suomisarjasta aloittamaan.


      • Anonyymi

        Toivanen ja taitaa Nykänen jo kärkkyä pestiä. Nämä ovat joukkuueen tuho jo nyt.


    • Anonyymi

      Ei kaikilla ole kykyjä ja/tai haluja hakea kuuta taivaalta. Miten muuten voi illa niin rahanahne, että viitsii vuosikausia istua jatkuvasti lentokoneessa pelipaikkakunnalta toiselle ja kuunnella vaihtopenkillä hikisenä valmentajien öykkäröintiä, kuten nhl:ssa? Ei ole aikuisen miehen hommaa, ellei ole tyhmä.

      • Anonyymi

        Aika kallis harrastus pelata hönstäkiekkoa ihan omaksi iloksi, jos ei ole tarkoitusta edetä uralla.

        "Pelaajat maksavat pelaamisestaan 350 euroa kuukaudessa. Joukkueen puolesta tulee kypärät, hanskat ja toppahousut, mutta muut varusteet mailoista luistimiin pelaajat hankkivat itse."


    • Anonyymi

      Jotkut juo viinaa ja jotkut harrastavat urheilua. Yhtä kalliit harrastukset, mutta toiset valitsevat terveyden pilaamisen ja toiset sen säilyttämisen.

      • Anonyymi

        Niinpä. Eikös sitä sanotakkin että urheilija ei tervettä päivää näe.


    • Anonyymi

      Talousnerot Repo ja kumppanit takasin

      • Anonyymi

        Ja Nykänen ykkösvalmentajaksi


    • Anonyymi

      Ainut syy pelata kiekkoa on että saa kauniita ja kuumia naisia!

      Se onkin ihan hyvä syy nuoren miehen elämässä.... mutta ei sitä verovaroin tarvitse kustantaa!

      Ennen oli seurat PAIKKAKUNTALAISIA ja toi oikesti kunniaa PAIKAKUNNAN urheilijoille.

      Nyt käydää "ihmiskauppaa" ja haalitaan pelaajia mistä päin maailmaa saadaan halvalla.
      Ei sillä ole oikeaa arvoa.

    • Anonyymi

      Kyllä se on parempi U20 tehdä konkurssi jo nyt. Pääsevät nekin aloittamaan sitten parin vuoden päästä maakuntasarjassa.

      • Anonyymi

        Vanhat sapkon konkarit palaavat ruoriin


    • Anonyymi

      Nyt lauantai. SaPKo A -ja Jukurit A ollut kuitenkin 310 katsojaa Seuraavaksi paras Kouvola 160. Muut noin 40-90. Ja mitä muuta tarjolla nuorisolle,, huumeitako.

    • Anonyymi

      Ei jaksa kiinnostaa junnu lätkää mitä junnu lätkää.Säälittävää,että mainonnassa yms käytetään jo edustus sapkossa käytettyjä mainostekstejä ja sloganeita.Yrittäkää jo keksiä jotain omaa.toivottavasti löytyy perustajat uudelle edustus sapkolle,ei jaksa kiinnostaa ju nnu sapkon pöyhkeilyt.

      • Anonyymi

        U20 -kiekko on erittäin kiinnostavaa ja se on etu myös tulevalle edustuskiekolle. Varsinkin jos U20-joukkue nousisi ensi kaudeksi U20-SM-sarjaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1671
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1618
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      169
      1528
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1318
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1194
    6. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      963
    7. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      961
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      97
      892
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      187
      815
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      211
      791
    Aihe