Helsinki-Oulu 648 km
Onnibus 28 €
Oma auto 75 €
Hinnat:
https://www.pikavuorot.fi/
https://www.viamichelin.com/
Säästäväinen kulkee Onnibussilla
13
110
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä onkin selvää säästöä, jos sattuisi tämän hintaisia lippuja löytämään. Jos lippuja löytyisi, saattaa matka tyssätä Onnibussin peruttuun vuoroon tai jos ei ole peruttu, jää vuoro tien sivuun teknisten ongelmien vuoksi. Tässäkin on hyvä muistaa, että hyvää ei halvalla eikä halvalla hyvää.
- Anonyymi
Mites sitten kun pitää käydä tampereella ja lahdessa siinä samalla. Mites silloin menetellään ?
- Anonyymi
Mielenkiintoista tuo hinnoittelu, kun samalla vuorolla pääsee Helsingistä Ouluun halvemmalla kuin Jyväskylästä Ouluun.
- Anonyymi
Aika yleinen käytäntö on ostaa liput sellaisille kyydeille, joilla pääsee sinne minne haluaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika yleinen käytäntö on ostaa liput sellaisille kyydeille, joilla pääsee sinne minne haluaa.
Kaikista järkevin on ajaa omalla autolla ja järjestää kyydit ja aikataulut omien menojen mukaan. Ei bussiaikataulujen mukaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikista järkevin on ajaa omalla autolla ja järjestää kyydit ja aikataulut omien menojen mukaan. Ei bussiaikataulujen mukaan.
Se on yksi vaihtoehto. Aika moni valitsee junan tai bussin.
- Anonyymi
Ei ole paha 75€ omasta rauhasta ja saa mennä kun haluaa.
- Anonyymi
Totta turiset. Ei tulisi mieleenkään matkustaa kahdeksan tuntia vain yhdellä 15 minuutin jaloittelutauolla ahtaassa bussissa.
Kerran matkustimme vaimon kanssa vuosia sitten Porista Helsinkiin, kun halvalla päästiin,
viidellä eurolla edestakainen matka, Tukholman risteilylle.
Siihen kertaan se jäi, paljon mukavampaa on mennä omalla autolla, ja jättää auto terminaalin alakerrassa olevaan parkkihalliin.
- Anonyymi
Tuo toimii vain jos kummassakaan päässä ei tarvitse maksullista liikkumista. Harvoin kaikki asiat löytyy pysäkin vierestä.
- Anonyymi
Ihmiset on erilaisia, samoin heidän syynsä matkustaa. Kulkuväline valitaan omien tarpeiden ja mieltymysten mukaan. Oma auto on monelle se ainoa oikea vaihtoehto, mutta julkinen pippeli liikenne on sekin hyvin suosittua. Yhden valinta ei ole toiselta pois.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmiset on erilaisia, samoin heidän syynsä matkustaa. Kulkuväline valitaan omien tarpeiden ja mieltymysten mukaan. Oma auto on monelle se ainoa oikea vaihtoehto, mutta julkinen pippeli liikenne on sekin hyvin suosittua. Yhden valinta ei ole toiselta pois.
Siksi avaus oli hiukan typerä.
- Anonyymi
Laivaa ei taida kulkea hälsinki Via Oulu?😢
- Anonyymi
Helsinki oulu mapsin mukaan 607 km.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370