Siilinjärvi huonosti johdettu

Anonyymi

Ei ihme, että Siilinjärvi velkaantuu kovaa tahtia kun katsoo millainen johto on tällähetkellä todellisen vellihousuuden kantaesimerkki.
Mitään ei tehdä tuotannollisten edellytysten edistämiseksi, yrittäjyyden ja tuotannon kasvun ja sen kautta yleisesti mahdollista työllisyyden kehittymistä.
Rahaa kerätään vain kuntaa kurjistamalla rakentamalla sakkorysiä joka nurkka täyteen. Liikennekameroita, pysäköintisakotusta jne. Verotuksen koventamista jne.
Kun kuntalaisella ei ole enää rahaa, eikä ole mistä ottaa, kun kukaan ei enää tienaa mistään mitään, mistä kunta kuvittelee kuntalaisen sitten maksavan kaikki sakot?
Jos ei kunta kanna vastuutaan huolehtia kuntalaiselleen työnteon ja ansaintamahdollisuuksien kehittymisestä, sellainen vellihousujohto pitää vaihtaa.
Nykyiset vellihousut odottavat vain että yrittäjät hoitavat homman kotiin ilman että vellihousut osallistuvat asiaan millään tavalla.

2

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä kunta on kuin itänaapuri. Yksi puolue pitää valtaa ja täällä pöljällä se on apila. Ei täällä saada järkeviä asioita läpi kun juntit vastustaa kaikkea kehitystä.

    • Anonyymi

      Kuinkas se nyt noin? Kuitenkin kunnan verotulot kasvavat ja työpaikat lisääntyvät.
      Ei taida kunta niitä sakkorahoja saada, eiköhän ne mene valtion kassaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe