Kieliaktiivin käsitys kielivapaudesta: Englantia ehdoitta kaikille a1-kielenä ilman vaihtoehtoja. Kukaan ei saa aloittaa millään muulla kielellä.
Miten joku voi pitää tällaista "vapautena"? Miksi 12 vuotta englantia ei riitä kieliaktiiville, vaikka se riittää kaikille muille? Kenelle kieliaktiivi tätä "vapauttaan" vaatii?
Miten joku voi pitää tällaista "vapautena"? Miksi 12 vuotta englantia ei riitä kieliaktiiville, vaikka se riittää kaikille muille? Kenelle kieliaktiivi tätä "vapauttaan" vaatii?
Vastaukset 106
Vanhimmat
Tämä 'vapaustaistelu' ei taida oikein ottaa tulta...
Jos tulisi mielenosoitus "pakkoenglanti kaikille", niin voisi herättää kieltämättä hieman kummastusta, että mistä tässä oikein on kysymys.
Koska tulee seuraava 'pakkoruotsi'-mielenosoitus? Eikö kohta olisi jo aika?
Det är många år sedan den senaste demonstrationen.
Siitä on peräti 10 vuotta.
Aika torsoksi jäi.
Någon större framgång blev det väl inte.
Över 10 år säkert.
Onödigt sånt.
Sannfinländarna ordnar ?
Nu skulle de få alla Sannfinländare med.
Det vore intressant att se om det skulle bli stor framgång.
Visst vore det på tiden.
Nu som bäst ,startades 6.11.
Före riksdagsvalet åtminstone.
Kanske aktiva ordnar med hjälp av Finskhetsförbundet ?
En flopp blev det.
Den förra demonstrationen var visst inte så lyckad ?
Inte många deltagare.
Kanske nytt försök kunde lyckas ?
Tänk så många deltagare det skulle bli.
Den var visst inte så lyckad.
Det skulle sätta fart på "Kielikapina . "
Det ser inte så bra ut.
Kielialoitteen yhteyteen se pitäisi järkätä.
Nytt och annorlunda.
Folk skulle bli nyfikna.
Deltagarna var mest pensionärer.
Kanske nu vore rätt tid,före riksdagsvalet ?
Aktiva kunde testa.
Aktiva kan inte "sälja " sina åsikter.
Det borde ju samla mera deltagare.
13 kuuden sijaan?
Vaalien yhteyteen sopisi hyvin.
Det var nog demonstration för kråkorna kan man säga.
Det var kielikapina,ingen större framgång ännu åtminstone.
Kielikapina,ser inte ut att bli riktigt framgång.
Minst tio år.
Det skulle bli enorm uppslutning.
Kanske det vore skäl att försöka pånytt ?
Folk är inte intresserade.
Onödig var den demonstrationen.
En enda demonstration har det ordnats.
Ingen större framgång.
Kanske den skulle locka folk ?
Inte orkar aktiva med fysiska aktiviteter.
En aning förvåning i allafall.
Kanske folk av ren nyfikenhet skulle ställa upp ?
Det är väl tio år sedan demonstrationen hölls (inte särskilt lyckad)
Det här årets misslyckades igen.
Siitä on yli 10 vuotta...
Yli 10 vuotta eikä vieläkään uutta...
Inte särskilt lyckad.
Aktiivi vaatii vapautta jotta ei tarttis lukea kuin enkkua.
Kieliaktiivi+on+tuonut+esiin,+että+ruotsin+tilalle+pitäisi+valita+sellainen+kieli,+josta+on+100%+hyötyä+ja+jota+voi+käyttää+arjessa.+
Mikä+kieli+tämä+mahtaa+olla+(englannin+lisäksi)?
Hiljaista on, ei vastausta...
Aktiivi ei ole oikeasti kielten opiskelusta kiinnostunut.
Se on selvää, aktiivi on riidanhaastaja, ei muuta.
'Vapaa kielivalinta' = 'vapautus kielistä' (paitsi enkusta) -?
Vapaa kielten valinta on sitä, että saa valita mahdollisimman monen eri kielen isosta joukosta kieliä, ja saa valita vielä kielten luvun järjestyksenkin itse. Näin tapahtuu jo isommissa kunnissa. Tämä ei tarkoita, että kaikkien on "pakko" tehdä näin, vaan kaikki voivat valita sen mukaan, mikä sopii itselle parhaiten.
Kieliaktiivi ei ota huomioon, että ruotsinkin voi nykysysteemissä valita a1-, a2- tai b1-kieleksi, ja tämähän kieliaktiivia riepoo. Riippuu toki koulusta.
Ei aktiivia kiinnosta se kuinka asiat on, hänelle on tärkeämpää vääristely.
Kieliaktiivi vaatii muille ties mitä kieliä, mutta itse hän opiskelee vain englantia.
Outo pakottaja, ei voi muuta todeta.
Pakkoenkusta on luovuttava: missä on perusteet pakkoenkulle? Geopoliittisesti on ruotsi, venäjä, saksa ja kiina. Enkku on tarpeeton ja kaistapäinen kieli, jota ei tarvii missään, edes opinnoissa näinä päivinä, kun laki edellyttää suomenkielisen oppimateriaalin, jossa ollaankin tultu enemmän järkiin.
Turisti ei paljoa enkkua tarvii, ja ei tarvii matkustaa Venäjää kauemmas lomalle, jossa on edullistakin, ja toinen vaihtoehto on Kiinan rannikko, ja toisalla vuoristo, jos haluaa sinne hiihtämään ja laskettelemaan. Itävalta ja sveitsi myös käy, ja kieli on saksa. Ruotsi taas on tuplasti suurempi ja varsinkin hoitoalalla (jolla duunilla pääsee hyvin matkustelemaan) siellä on kohtuupalkka, vaikkei nouse lopulta kuten Norjassa, mutta sen kielen voi lisätä sitten hiljalleen, ja toinen vaihtoehto on saksa, jossa samaten passelit palkat. Enkkumaat ovat useimmalle vaikeasti saavutettavia, kun vaatii sponsoroiduksi tulemista, ja puoli planeettaa kilpailee niistä. Ja enkulle ei ole mitään sijaa muualla, ja vahingoittaa kokonaisuutta, esim. UK sulki ovensa EU:lta, juuri enkun takia.
" Enkku on tarpeeton ja kaistapäinen kieli, jota ei tarvii missään, edes opinnoissa näinä päivinä, kun laki edellyttää suomenkielisen oppimateriaalin, jossa ollaankin tultu enemmän järkiin."
Oletko kokeillut opiskelua ja työntekoa? Ja työntekoa muuallakin kuin tomaatinpoimintaa närpiölaisessä kasvihuoneessa?
Oletko ajatellut sivistymistä?
Ei onnistu pakkoenglannittajalta.
Yrittää estää tällä aidon kielivalinnan.
Kieliaktiivin käsitys englannin suhteen vastaa täydellisesti muiden Pohjoismaiden käytäntöä = englanti kaikille pakollinen vieras kieli ja alkaa 1. luokalta.
Aktiivi on kova pakottamaan muita. Häntä itseään eivät kielet kiinnosta.
Aktiivi haluaa pakottaa MUUT lukemaan eri kieliä. Itse ei lue kuin enkkua.
Outoja vaatimuksia aktiivi esittää muille.
Aktiivi on kovin pakottaja maassa.
Planeetta on valinnut enkun globaaliksi, kuten koulutus, ja infot. Sangen surkea kieli, mutta planeetta on äänestänyt. Millä perusteella opiskelisit jotain muuta kieltä kolmoselta? Jos et ole suomenruotsalainen tai mamu. Et voi tietää, että tarviit jotain muuta kieltä enemmän kuin enkkua, josta varmasti hyödyt.
Kysymys on sitten kutosella, mitä muuta kieltä pakko-opiskelet sitten. Jos et ole mamu, niin päätös on tehty sun puolesta, ja se on ruotsi, vaikket siitä luultavasti tule tarvitsemaan, ellet muuta norjaan. Asiasta on kuitenkin äänestetty, ja toiseksi vieraaksi tms. on valitu ruotsi, ja yleisesti on vaikea perustella muuta pakoksi, koska ruotsi on todennäköisesti paras seuraava pakko. Ongelma on, että on muukin pakko kuin enkku (ja suomi). Pitäisi luopua muista pakoista.
Vasta kolmas vieras kieli on vapaaehtoinen, tai mahdollisesti pakollinen.
Miksi joku yrittää pakottaa englantia kaikille, vaikka kaikki sitä lukevat ?
Kumma pakottaja.
On aloja varsinkin amiskessa, jotka ei tarvii enkkua, mutta pakkoenkku on kuitenkin sen verran globaalia, että sitä voidaan perustella pakkona. Paska kieli tosin, mutta siitä en päätä minä. Ruotsi on pakollinen joillain alueilla ja aloilla, ja virastoissa on oltava riittävä miehitys suhteessa alueen ruottalaisiin, jotka osaa ruotsia. Kenelle ruotsi on ammattiaine tai alueellinen pakko, se näkyy tosta, ja myös se, milloin sen pakon on alettava.
Hyvä kysymys, kunpa joskus saisi vastauksenkin.
Miksi aktiivi haluaa pakottaa englannin kun sitä luetaan jo useimmiten pakolla ja 12 v. ? Mitä 'lisäpakotus' auttaa ?
Ei mitään, muuta kuin sen että aktivii haluaa että Suomessa puhutaan vain ja ainoastaan pakkoenglantia.
Aktiivi on kova pakottamaan.
"Miten joku voi pitää tällaista "vapautena"? "
Valehtelemalla ja jankuttamalla muille ja itselleen että englanti on vapaaehtoinen.
"Kenelle kieliaktiivi tätä "vapauttaan" vaatii?"
Kaikille ehdoitta!
Hyvin tiivistetty!
Kukaan ei saa osata muuta kuin enkkua ja sitäkin pakolla - erikoinen vapauskäsitys...
Todella erikoinen.
Outo käsitys tämä.
Outoa tosiaan.
Aktiivi vaatii pakkoja MUILLE.
Aktiiville pakkoenglanti = kielivapaus.
Voi venäjä näitä pakkoenglannittajia.
Outoa
Outo käsitys.
Eiköhän ruotti ole edelleen vaihtoehto, mutta se riippuu vanhemmistaan, mitä ne valitsee. esim. terveydenhoitoalalla ruotti eka ja enkku toka, oli sit jatkossa menossa norjaan tai jenkkeihin. Enkun opinnoista ennen seiskaa ei ole mitään hyötyä (Erkki voi laskea kätensä).
Osaako kieliaktiivi vastata tähän? Miksi kielitaito pelottaa?
Aktiivi haluaa estää muita oppimasta kieliä.
Kaikille, ehdoitta.
Vain pyhää pakkoenglantia saisi opiskella ja opettaa muut kielet, suomi mukaan lukien, ovat kielletty.
Aktiivi ei oikein osaa vastata tähän.
Aktiivi vastaa tavallaan: höpöttömällä järjettömiä itselleen ihan omassa ketjussa.
Noihan se tuntuu menevän, aktiivi pysyy tiukasti perunakuopassaan.
Varsin kieroutunut vapauskäsite.
Niin on.
Mikä käsite nyt ei olisi kieroutunut Aktiivin käsittelyssä.
Pelkääkö kieliaktiivi kielten osaajia?
Pelkää, aktiivi pelkää kaikkia muita kieliä kuin englantia sekä noiden muiden kielten osaamista.
Aktiivi pelkää Ukrainaan joutumista.