Ajatuksena lähitulevaisuudessa uusia lämmitystä.
Tarkoituksena on kuitenkin jatkaa öljylämmittäjänä, mutta ottaa itselle se optio että tulevaisuudessa voisin sitten vaihtaa pellettiin. Kyseisen kattilanhan pitäisi toimia varsin pätevästi kummalla tahansa polttoaineella.
Olen ymmärtänyt että esimerkiksi Thermian biomatic ja combic kattila voisivat teoriassa olla myös ihan toimivia molemmilla polttoaineilla, MUTTA!! Joku jo mainitsikin asian mikä poikkileikkauskuvista on pääteltävissä. Eli Thermian kattiloiden palotilan syvyys on huomattavasti lyhempi kuin tuossa Pellet 25:ssä. Eli öljypolttimen liekki palaisi suoraan päin palotilan takaseinää, mikä ei maalaisjärjen mukaan voi olla pitkän päälle hyvä asia. Onko tästä kommentteja, ajatuksia tai kokemuksia?
Mistähän Uudeltamaalta saisi edullisimmin tuollaisen Pellet 25:n? Miettinyt myös että löytyisiköhän sellainen edullisemmin Virosta, jos vaikka lomamatkalla toisi peräkärryssään sellaisen.
Termax Pellet 25 - löytyykö kokemuksia?
9
4481
Vastaukset
- Kiinostunut
kyseisestä kattilasta. tulossa uuteen murjuun 2006 keväällä, pelletillä kylläkin.
- Ande
Minkäs takia teit juuri tuon valinnan? Olitko kuullut Termaxin (öljy tai pelletti) kattiloista positiivisia kommentteja? Tai muista huonoja?
Saako kysyä mitä olet siitä maksanut, tai milliasen tarjouksen olet siitä saanut? Itselle tarjottu 2500e:n hintaan, tosin tuo oli vasta eka paikka mistä alustavasti kysellyt. - eiole
Ande kirjoitti:
Minkäs takia teit juuri tuon valinnan? Olitko kuullut Termaxin (öljy tai pelletti) kattiloista positiivisia kommentteja? Tai muista huonoja?
Saako kysyä mitä olet siitä maksanut, tai milliasen tarjouksen olet siitä saanut? Itselle tarjottu 2500e:n hintaan, tosin tuo oli vasta eka paikka mistä alustavasti kysellyt.vielä tehty, siksi kysely mielellä. täällä kysellyt jos löytyy käytännön kokemusta tosta kattilasta. mielipiteitähän täältä aina saa mutta käytännön kokemuksia ei.
- Putkimiess
eiole kirjoitti:
vielä tehty, siksi kysely mielellä. täällä kysellyt jos löytyy käytännön kokemusta tosta kattilasta. mielipiteitähän täältä aina saa mutta käytännön kokemuksia ei.
Minkä polttimen ajattelit laittaa kattilaan? Aika merkittävä osa sekin
- Ande
Putkimiess kirjoitti:
Minkä polttimen ajattelit laittaa kattilaan? Aika merkittävä osa sekin
Minä aloittaisin lämmityksen öljyllä ja polttimena Oilon Junior joka löytyy ennestään, vuosimallia 2000.
Ja toki jos löytyy joltain kokemuksia Termaxin 17S öljykattilasta, niin kertokoon toki. Jotenkin olen sen mielessäni laittanut paremmaksi kuin esimerkiksi Jämä Nova S:n, Arimax 17:n tai Jäspin vastaavan kattilan. Lähinnä tuo lämpimän veden tuotto on tuossa Termaxissa yksi ratkaisevin -ominaisuus
- Anonyymi
Onko kukkaan muuttanna tuota kattiloo puulle, minulla on yksi ko kattila vm 2005 jouten, kun on muutettu maalämpöön, hyvä kuntoinen
- Anonyymi
Miten löysit tämän 18 vuotta vanhan keskustelun?
- Anonyymi
Minäki löysin. Onhan siihen saatavana puunpolttovarustus tilapäiseen käyttöön. Olen minä siinä kokkeillu, mutta kun lataamista varten ei ole omaa luukkua niin mahtaa tupsautella savua.
- Anonyymi
Termax pellet 25 S kattila käytössä. Laitoin nyt polttimen kiinni ja ajattelin kesän ajan lämmittää käyttöveden sähköllä. Sähkövastuksen termostaatissa on 1-10 asteikko. Termostaatti säädetty kohtaan 3 ja alkaa lämmittämään kun kattilavesi 60 asteista.
Mistään ei löydy ohjetta miten tuon kuuluisi toimia, osaako joku sanoa? Ajattelun itse alkuun että laitaan numerolle 4 niin alkaisi lämmittämään veden ollessa 40 asteista mutta ei taida toimia noin?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun272644Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5031774Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei161754- 171384
- 231198
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si681189Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431068Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?751065- 31978
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa90942