Mitä raati on mieltä saako jouluvalot jo laittaa ulos?
Jouluvalot
Anonyymi
13768
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei. Nyt kuule säästetään sähköä. Ja kaikki osallistuu näihin talkoisiin.
Tottakai!
No ilman muuta!!
Ulosoton henkilökunnalle se on parempi.
Jos ne on pienivirtaiset ledivalot, niin totta kai. Edes vähän valoa maailmaan, kun katulamputkin kohta sammutetaan.
Juusonkujalla palanut siniset jouluvalot jo viime joulusta asti. Ei puutetta sähköstä tai rahasta näköjään.
Viime viikonloppuna tuotiin jo joulukuusi sisälle, ja kausivalot ripustettiin talojen räystäille koko talon ympäri. Turhaa kärvistellä täällä pimenevän syksyn kanssa, kun voi helpolla tuoda omalle tontillensa täyden joulun jo nyt.
Ensimmäinen kinkku paistetaan varmaan lauantain ja sunnuntain välisenä yönä, kun silloin sähkö on halvimmillansa.
Jos ne toimii aurinko tai tuulisähköllä niin asia on ok. Mutta jos ne toimii ydin, vesi, hiili, öljy, puu tai vastaavalla energialla niin ei missään tapauksessa, siis ei MISSÄÄN TAPAUKSESSA.
Tuleeko huoneustoon joku aurinkosähkö INSPEKTOORI tarkistamaan sähkön alkuperät?
Nyt syksypimeinä iltoina ripustan jouluvalot polkupyörään ja ajelen ihmisten iloksi. Kyllä on naamat messingillä ja kovasti ovat kehuneet ja pyytäneet nimikirjoituksia.
jos maksaa sähkölaskunsa itse.
Laitoin ite jo....kela maksaa
Ehdottomasti Jouluvalot ulos mutta kytkeä ei saa🥸
Me ripusteltiin näitä ruskettavia lamppuja pihapuut täyteen, se on kiva kun lunta luodessa ruskettuu ja naapurit ihmettelee miten noi aina käy kanariansaarilla.