Sairauslomatodistus etälääkäriltä?

Anonyymi

Kysyn täältä, jos on paniikkihäiriö ja julkisen paikkojen pelko, se diagnosoitu joskus kauan sitten (esim. 10v), ei mitään hoitokontaktia kuitenkaan ollut minnekkään, ja nyt tarvitsisi saada Kelan sairaspäivähakemusta varten lääkärintodistuksen juuri siitä, että voin siirtyä työttömästä sairalomalle, mitä tulee huomioida? siis oletteko muut saaneet miten helposti sen sairasloman etälääkärin kautta?. Tässä kaupungissa ei ole yksityiseltä puolelta psykiatria (jono 2 kk) joten tarviin sen etäyhteydellä. toimiiko se noin? En voi vain kokeilla koska maksu on ainakin 300, plus 150 lausunto. Pitäisi olla varma että saa sen ja kunnonllisen lausunnon Kelan sairalomaa varten.
ENTÄS oletteko saaneet samalla myös lääkkeitä, eli reseptin vaikka rauhoittaville? SIis tällainen yksittäinen etävastaanotto? Kyllä kai he näkee mun kanta-tiedoista kaikki mitä siellä lukee, joten luulisi olevan mahdollista.
Ja mä en aio kääntyä julkisen puolen puoleen ellei ole ihan pakko. Sellaista kokemusta on menneisyydessä että tätä julkisten paikkojen voimakasta fobiaa he ei osaa/halua auttaa olenkaan tai niin kuin pitäisi. Tuli vaan uusi taakka siitä. Pakko käyntejä, uhkailuja, aivn älytöntä. Ei fobiaa hoideta pakolla.Tuli uusi trauma siitä.
kiitos neuvoista!

2

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pikkuisen kyllä epäilyttää etänä todistuksen saaminen.
      Etenkin kun sinulla on niin kauan aikaa diagnoosista.

      Itse ehkä kysyisin sieltä Kelasta tuota asiaa, ehkä he tietävät neuvoa.

    • Anonyymi

      itellä kans olisi että pitäisi sairasloma saada/hakea ja siirtyä työttömästä sairaslomalle, muttei uskalla ottaa yhteyttä noihin kunnan mielenterveys palveluihin just tuon takia että mitä ongelmia pakkoja yms ne siellä hankkii, mitään diagnooseja ei ole enkä ole koskaan käynyt missään noissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7065
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3968
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      47
      3401
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2968
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2746
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2173
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2127
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2088
    Aihe