Kysyn täältä, jos on paniikkihäiriö ja julkisen paikkojen pelko, se diagnosoitu joskus kauan sitten (esim. 10v), ei mitään hoitokontaktia kuitenkaan ollut minnekkään, ja nyt tarvitsisi saada Kelan sairaspäivähakemusta varten lääkärintodistuksen juuri siitä, että voin siirtyä työttömästä sairalomalle, mitä tulee huomioida? siis oletteko muut saaneet miten helposti sen sairasloman etälääkärin kautta?. Tässä kaupungissa ei ole yksityiseltä puolelta psykiatria (jono 2 kk) joten tarviin sen etäyhteydellä. toimiiko se noin? En voi vain kokeilla koska maksu on ainakin 300, plus 150 lausunto. Pitäisi olla varma että saa sen ja kunnonllisen lausunnon Kelan sairalomaa varten.
ENTÄS oletteko saaneet samalla myös lääkkeitä, eli reseptin vaikka rauhoittaville? SIis tällainen yksittäinen etävastaanotto? Kyllä kai he näkee mun kanta-tiedoista kaikki mitä siellä lukee, joten luulisi olevan mahdollista.
Ja mä en aio kääntyä julkisen puolen puoleen ellei ole ihan pakko. Sellaista kokemusta on menneisyydessä että tätä julkisten paikkojen voimakasta fobiaa he ei osaa/halua auttaa olenkaan tai niin kuin pitäisi. Tuli vaan uusi taakka siitä. Pakko käyntejä, uhkailuja, aivn älytöntä. Ei fobiaa hoideta pakolla.Tuli uusi trauma siitä.
kiitos neuvoista!
Sairauslomatodistus etälääkäriltä?
Anonyymi
2
747
Vastaukset
- Anonyymi
Pikkuisen kyllä epäilyttää etänä todistuksen saaminen.
Etenkin kun sinulla on niin kauan aikaa diagnoosista.
Itse ehkä kysyisin sieltä Kelasta tuota asiaa, ehkä he tietävät neuvoa. - Anonyymi
itellä kans olisi että pitäisi sairasloma saada/hakea ja siirtyä työttömästä sairaslomalle, muttei uskalla ottaa yhteyttä noihin kunnan mielenterveys palveluihin just tuon takia että mitä ongelmia pakkoja yms ne siellä hankkii, mitään diagnooseja ei ole enkä ole koskaan käynyt missään noissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455653Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3205477Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934691Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692511Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92186Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541945Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181938Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu351883Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont331833Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762