Golf III sytytystulpaksi Denso TT twin tip

Anonyymi

Tämmösen tein: vaihdoin 1.8 golf iii:n sytytystylpiksi Denso TT joka tarkoittaa twintip joka tarkoittaa että siinä on vain 1 maaelektrodi, eikä kolmea kuten orignal tulpissa, mutta ikäänkuin pieni lisäkärki siinä elektrodin päässä. Denson mukaan twintip vähentää kipinän syttymiseen tarvittavaa virrantarvetta ja vähentää jäämien kertymistä tulpan kärjen pinnoille. Heti vaihdon jälkeen starttasin golfin ja ihan tasaisestihan tuo kävi eri kaasuilla.
Huomasin myös että kärkiväli oli densolla 0.8mm eikä 1mm kuten kai original tulpissa.
Olikohan vaihdo hyvä idea vai huono idea. Korvattiin alkuperäiset tulpat vain 1-maalektrodin twintipillä :)

8

1449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä kaasuja käytitte?

    • Anonyymi

      Miksi pitää lähteä kikkailemaan tuollaisten asioitten kanssa? Auton valmistaja on suunnitellut sen toimivan tietyillä tulpilla ja mainosten perään on ihan turha lähteä ymmärtämättä asiaa.

    • Anonyymi

      ja varaosamyymälän mukaan tuo Denson tulppa sopii. Ei toki ollut VW merkkiliike.

    • Anonyymi

      Tuohon kysymykseen ei näillä palstoilla ole parempaa tietoa kuin sullakaan !!

    • Anonyymi

      Vaihto Denso ihmetulppiin oli turha. Riittää kun vaihtaa tulpat.
      Ei ole olemassa mitään välivaihtoehtoa, että auto käy huonommin tai paremmin eri tulpilla, vaan auto röpöttää, käy huonosti tai toimii normaalisti.
      Oikeilla tulpilla auto käy normaalisti.

    • Anonyymi

      Ainoa erikois sytytystulppa on Iridium.

      Sen vaihtoväli on 100 000 - 120 000 km.

      Normaali tulpan vaihtoväli max 60 000 km.

    • Anonyymi

      No ny oon ajellu 1000km noilla. Tasaisesti kone pyörii ja liikkuu motarilla ym. Heti asennukse jälkeen huomasin et kun kaasua painoi ja sitten hölläsi niin jäi kierrokset hetkeksi ylös. Mutta ei sitten enää ollu mitään erikoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      144
      5800
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3586
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      122
      2815
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2498
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      29
      1939
    6. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      263
      1851
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      49
      1800
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1626
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1587
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1540
    Aihe