Tämmösen tein: vaihdoin 1.8 golf iii:n sytytystylpiksi Denso TT joka tarkoittaa twintip joka tarkoittaa että siinä on vain 1 maaelektrodi, eikä kolmea kuten orignal tulpissa, mutta ikäänkuin pieni lisäkärki siinä elektrodin päässä. Denson mukaan twintip vähentää kipinän syttymiseen tarvittavaa virrantarvetta ja vähentää jäämien kertymistä tulpan kärjen pinnoille. Heti vaihdon jälkeen starttasin golfin ja ihan tasaisestihan tuo kävi eri kaasuilla.
Huomasin myös että kärkiväli oli densolla 0.8mm eikä 1mm kuten kai original tulpissa.
Olikohan vaihdo hyvä idea vai huono idea. Korvattiin alkuperäiset tulpat vain 1-maalektrodin twintipillä :)
Golf III sytytystulpaksi Denso TT twin tip
8
1582
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä kaasuja käytitte?
- Anonyymi
Miksi pitää lähteä kikkailemaan tuollaisten asioitten kanssa? Auton valmistaja on suunnitellut sen toimivan tietyillä tulpilla ja mainosten perään on ihan turha lähteä ymmärtämättä asiaa.
- Anonyymi
ja varaosamyymälän mukaan tuo Denson tulppa sopii. Ei toki ollut VW merkkiliike.
- Anonyymi
Tuohon kysymykseen ei näillä palstoilla ole parempaa tietoa kuin sullakaan !!
- Anonyymi
Vaihto Denso ihmetulppiin oli turha. Riittää kun vaihtaa tulpat.
Ei ole olemassa mitään välivaihtoehtoa, että auto käy huonommin tai paremmin eri tulpilla, vaan auto röpöttää, käy huonosti tai toimii normaalisti.
Oikeilla tulpilla auto käy normaalisti. - Anonyymi
Ainoa erikois sytytystulppa on Iridium.
Sen vaihtoväli on 100 000 - 120 000 km.
Normaali tulpan vaihtoväli max 60 000 km. - Anonyymi
No ny oon ajellu 1000km noilla. Tasaisesti kone pyörii ja liikkuu motarilla ym. Heti asennukse jälkeen huomasin et kun kaasua painoi ja sitten hölläsi niin jäi kierrokset hetkeksi ylös. Mutta ei sitten enää ollu mitään erikoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753636
- 463202
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512391Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3442011- 1401769
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161595Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan131471Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?121289- 451214
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii671130