Jätän sähköautoilun, surullista – ihmettelee jopa 1500 e/kk-lataushintoja Helsingin keskustassa. Esimerkiksi kantakaupungin ykkösalueella kahden tunnin lataaminen 11 kilowatin latausteholla maksaa 7,30 euroa. Lokakuun alusta hinta nousee 9,06 euroon. 100 km vie sähköä 20 kW. Melkein tämä hinnoitus puolta kalliimpaa kuin näppätä diesel. Eikä siinä kaikki tienvarsi lataukset ne vasta maltaita maksaa.
Noo... jotain vihreät saaneet, rahaa polttamaan;
Liito-oraville rakennettiin ilmasilta moottoritien yli – hinta 200 000 euroa.
Länsiväylän varrelle Espoon Friisilään pystytettiin viime viikolla kahdeksan korkeaa puupylvästä, joiden yläpäässä ei ole johtoja, valoja eikä muutakaan tekniikkaa. Tolpan päässä on poikittain vain kaksi lyhyttä puolapuuta.
Tolpat on tarkoitettu liito-oravien kulkuyhteydeksi tai paremminkin turvalliseksi ilmasillaksi vilkkaan Länsiväylän yli.
Liito-orava ei osaa lentää, mutta se pystyy liitämään jopa 60–80 metriä. Hyppytolpat tulevat osaksi Finnoonlaakson maakunnallista ekologista yhteyttä.
AJATELLA 8 tolppaa, hinta 200 000 €.
https://i.media.fi/incoming/aacy2f/8184714.jpg/alternates/FREE_960/8184714.jpg
Se siitä, sähköautoilusta
31
308
Vastaukset
- Anonyymi
heHEEEEEEEEE
Lahti heitti 200 000 veroeuroa turhuuteen
Tere Sammallahti
16,9 t. tilaajaa
"Euroopan ympäristöpääkaupunki Lahti heitti Kestävä Lahti-säätiön kautta 200 000 veroeuroa haaskiin. Rahalla mm. pystytettiin paviljonki Helsinkiin ja siirrettiin jäätä Leviltä sulamaan Oodin eteen kansalaistorille. "
www.youtube.com/watch?v=hlFBCIsEBkU - Anonyymi
Sanon summissa; liito-oravat ei tule tuota koskaan käyttämään. 25000 euroa tolppa, kusinen hinta. Jos olisi 2500 € sekin kalliin puoleinen. Kyllä nyt on vihreitä vedettu huulesta, häpyhuulestakin.
- Anonyymi
Sähkö-autoilijat menivät vihervasureiden miinaan, tulee vielä verokin niihin vatkaimiin tulevaisuudessa.
- Anonyymi
Tullut jo mm ns dieselverokin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tullut jo mm ns dieselverokin.
Se on kyllä nykyisin käyttövoimavero. Lukee laskussakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on kyllä nykyisin käyttövoimavero. Lukee laskussakin.
ns dieselvero.Joka sähköautossakin.Salli mun nauraa vihreitä.Pitäisi olla hesassa hiilivero.
- Anonyymi
Niin se käy muille puolueille, kun lähtee tukemaan vihreiden viisauksia. Tavallisen kansan silmissä vihreät ovat suomalaisille ihmisille kaikista tuhoisin ja surkein puolue.
>>Jätän sähköautoilun, surullista<<
Eli olet itsekin omistanut sähköauton eli ollut siis vihreiden kannattaja?- Anonyymi
Varmaankin surkuttelee sähköauton erilaista tekniikkaa, joka sinänsä hyvää. Tuskin siinä terroristijärjestö vihreät ollut kantimenaan.
- Anonyymi
Hesan hiiliautot, Helen tekee sähkön hiilellä.
- Anonyymi
Ja kävi juuri niin kuin 3 vuotta takaperin autoa uuteen vaihtaessani aavistelin. Pieni, uusi diesel-naksutin oli turvallisempi vaihtoehto, koska en luottanut verotuksen tulevaisuuteen, enkä myöskään sähkömarkkinoihin. Jokainen näki riskit jos halusi niitä kaivaa esille ja minä halusin.
Haavekuvat sähköautoilun ilmaisuudesta ja halpuudesta alkavat viimeistään nyt romuttua omassa päässänikin:
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/a70a6b3e-b35c-4a5e-8776-15951f00a442
Katson tilanteen uusiksi kun nykyinen naksuttaja tulee tiensä päähän. Siihen mennessä olen jo investoinut aurinkopaneelit taloni katolle yhden lappeen täydeltä.
Mutta enpä yllättyisi, jos siinä vaiheessa verotetaan jo myös auringonvalostakin. Persaukinen maa on persaukinen maa.- Anonyymi
"EU:ssa syntyi sopu: Uusien polttomoottoriautojen myynti kielletään vuodesta 2035 alkaen"
https://yle.fi/uutiset/3-12669595
- Anonyymi
Vihreää arkkitehtuuria 200000 € edestä, oravan pitäisi tolppaan nousta ja hypätä tien yli.
Mitähän Viron sudet tuosta sanoo, nauravatko. - Anonyymi
Sähköstä tuli kallis kirosana kerralla.
- Anonyymi
Sähköautosta tuli susi hinnan takia.
- Anonyymi
Tuon tajusi jokainen järkevä ihminen jo aikoja sitten. Sähköautojen tekeminen saastuttaa, niillä ajaminen kallistuu koko ajan. Sähköä pitäisi säästää mutta Harakka ja kumppanit vaahtoaa sähköautojen eduista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuon tajusi jokainen järkevä ihminen jo aikoja sitten. Sähköautojen tekeminen saastuttaa, niillä ajaminen kallistuu koko ajan. Sähköä pitäisi säästää mutta Harakka ja kumppanit vaahtoaa sähköautojen eduista.
Ei se mene heti perille vaikka s-hinta noussut; nyt se on toinen asia, vaikke tulevaisuus olekaan täysin selvä. S-autojen hinnat on laskussa, ei muuta hyvää sanottavaa. Joku firma valmistaa vetyautoja, muiden ollen luopunut. 2030 saattaa olla uusien bensa-autojen ostokielto.
- Anonyymi
Såmmå hår.
- Anonyymi
No eipä se pankkiksen ruotsin kielen taitokaan kovin kaksisella tasolla ole, vieläpä diy-inssinä ja kahden korkeakoulututkinnon suorittaneena.
"Såmmå hår." (äännettynä somma hor). Hår = karva.
Heh heh.....
- Anonyymi
Sähköautoilu tulee kieltää, koska täytyy säästää s-energiaa, ja kun he käyttävät s-energiaa, se on muille kalliimpaa; ei ole kansantaloudellisesti siedettävää sallia sähköautoilua s-kriisin aikana. Myynti sallitaan, ja vaihto bensa-autoon. Sähköenergialla ladattu s-auto ei silti käy, koska voidaan lämmittä kylppärit sillä hinnalla.
- Anonyymi
Sähköauto vie jo 600 kilometrin matkalla, pieneläjän kuukauden sähkön 120 kW.
Sähköautoja ei voi sähkövajeessa käyttää. Sähköauto kuluttaa 20 kW per 100 km.
- Anonyymi
Sähköhän ei olisi niin kallista jos oltaisiin jatkuvasti sähkön nettoviejiä. Mutta ei. Ei kelpaa. Mieluummin puretaan voimaloita minkä keretään ja jättäydytään kuin pummi sossunluukulle nojaamaan tuontisähkön varaan.
- Anonyymi
Se siitä, baarissa käymisestä. Surullista.
Yksi tuoppi maksaa 12 euroa Helsingin keskustassa, Hotelli Kämpin baarissa,
Ja jos auton pysäköi siihen hotellin eteen, niin sekin on tolkuttoman kallista.
Kahden tunnin pysäköinti olut = 20 euroa!
Kiitos vihreät! Sekä autoilu että oluesta nauttiminen on nyt mahdotonta! - Anonyymi
Sähköauto on tavoittamattomissa tavalliselle tallaajalle.
- Anonyymi
Helsingissä sähköyhtiö Helen Sähköverkko Oy:n jakelualueella sijaitsevat kerrostaloasukkaat maksoivat maaliskuussa 2019 sähkönsiirrosta veroineen 10,17 senttiä kilowattitunnilta. Siitä nousua tullut. Kun eeisin sulakekoko 3x25 A, nostaa siirtohintaa, jos sulakekoko 1x25 A, joka jo harvinainen, ei riitä kodin sähkölaitteille, on halvempi siirtohinnaltaan. Kun Helenin siirtohintoja katselee, tuota vain tuputtavat
1x25 A joka ei edes sovi käyttöön. Helen siirtohinta omakotitalolle yli 9 snt kW kerrotaloon ym yli 11 snt kW. On takkusten takana löytää siirtohinnat, piilottelevat. - Anonyymi
Kalliiksi tulevat liito-oravat ja sähkäriautot.
- Anonyymi
Onkohan oravat tolpista hyppineet vilkkaan tien yli hehheheeh
Mihin sinä autoa kantakaupungissa tarvitset.
Sähkösaha on muuten erinomainen keksintö. Lähtee aina käyntiin, ei tarvitse säädellä, ei tarvi tuplakuulosuojausta, ei käryä, eikä pyöri tyhjäkäynnillä.
Rankaa ja jopa kuitua tekee ihan ihan hyvin.- Anonyymi
Höpsistä, ei riitä isompaa puuhun. Tikkuja kyllä katkoo.
- Anonyymi
8 tolppaa, hinta 200 000 €.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81288- 891135
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031047Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51913Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62797- 81705
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli170667- 35659
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253656Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42613