VIHREÄÄ SIIRTYMÄÄ EI EDES TAINNUT OLLAKKAAN
Ensin koronaviruspandemia, sitten Ukrainan sota ja nyt talvella uhkaava energiakriisi. Siinä ollut bilettäjille jo liikaa.
Ja kriisin ratkaisijoina esiintyy sama porukka jotka sen on saaneet aikaan. -Helsinki on ajamassa alas hiilivoimalansa lähivuosina. Tämä tarkoittaa sitä että kriisin ratkaisijoina on edelleen sama porukka joka sen on saanut aikaan. Luultavasti he vielä tekevät niin että tilaavat puskutraktorit Hanasaareen ja Salmisaareen että hävitetään voimalat fyysisesti, kuten on ollut tapana (Inkoon voimala ym)
Mitä on se "vihreä siirtymä" sitäkään ei tiedä kukaan, voi olla ettei sitä ole kuin paperilla vain. Nyt jo on mm sähköautot tuomittu epäonnistumaan, korkean sähkönhinnan takia, ei ole mitään järkeä ajaa kalliimmin. Toisekseen ei ole sähköä autoihin riittävästi. Oikein huvittava on Helsingissäkin Helenin tekemä hiilisähkö joka kierrätetään sähköautoihin sen ketju on erittäin huonolla hyötysuhteella. Että oikein 0 -päästöistä.
Ronald Reagan sanoi aikoinaan että "the more the plans fail, the more the planners plan". Se kuvaa osuvasti tilannetta.
-mitä enemmän suunnitelmat epäonnistuvat, sitä enemmän suunnittelijat suunnittelevat.
Osaako täällä kukaan sanoa mitä on "VIHREÄ SIIRTYMÄ" onko sitä edes olemassa.
Taitaa näyttävin olla kun vihreä Elokapinalliset istuu kadun tukkeina, muka vaatien jota ei edes ole.
Kerro "vihreästä siirtymästä".
Vihreä siirtymä oli vitsi
5
280
Vastaukset
- Anonyymi
Ei siitä voi kertoa, koska on vain kusetusta kansaa kohtaan, mutta siihen uskoo vain nämä lukutaidottomat suvakki idiootit.
- Anonyymi
Kevään -23 eduskuntavaaleihin mennessä, luulisi tyhmempienkin huomanneen vihreän kusetuksen mallin sähkö- ja bensalaskuissaan.
Jos vihersossut blokki saa kansalta luvan jatkaa kusetusta, niin älyttømyys jatkuu entiseen malliin ellei sitten laajetuva Ukrainan sota katkaise kaiken elämän .
- Anonyymi
Vihreä siirtymä on sitä, että vihreät lentää fossiilisten voimalla ympäri maapalloa"pelastamassa". Ykstyisautoilija maksaa tämänkin eliitin lystin. Näin maailma pelastuu...
- Anonyymi
Ei maailma pelastu, mutta vihersossut verottavat ilmastopelottelullaan edelleen.
Ja tyhmä kansa maksaa, kun ei osaa muita äänestää.
- Anonyymi
Vihersiirtymä on keksitty uusi verotusmuoto, mikä ei perustu todelliseen tietoon, vaan ilmastonmuutos pelotteluun.
Tämän vuoksi sähkö hinta moninkertaistui ja polttoaineen hinta kaksinkertaistui jakeluvelvoitteen vuoksi
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224296Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692765Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942443- 472363
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421639Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5551406Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 571330
- 781329
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196