Vihreä siirtymä oli vitsi

VIHREÄÄ SIIRTYMÄÄ EI EDES TAINNUT OLLAKKAAN
Ensin koronaviruspandemia, sitten Ukrainan sota ja nyt talvella uhkaava energiakriisi. Siinä ollut bilettäjille jo liikaa.


Ja kriisin ratkaisijoina esiintyy sama porukka jotka sen on saaneet aikaan. -Helsinki on ajamassa alas hiilivoimalansa lähivuosina. Tämä tarkoittaa sitä että kriisin ratkaisijoina on edelleen sama porukka joka sen on saanut aikaan. Luultavasti he vielä tekevät niin että tilaavat puskutraktorit Hanasaareen ja Salmisaareen että hävitetään voimalat fyysisesti, kuten on ollut tapana (Inkoon voimala ym)
Mitä on se "vihreä siirtymä" sitäkään ei tiedä kukaan, voi olla ettei sitä ole kuin paperilla vain. Nyt jo on mm sähköautot tuomittu epäonnistumaan, korkean sähkönhinnan takia, ei ole mitään järkeä ajaa kalliimmin. Toisekseen ei ole sähköä autoihin riittävästi. Oikein huvittava on Helsingissäkin Helenin tekemä hiilisähkö joka kierrätetään sähköautoihin sen ketju on erittäin huonolla hyötysuhteella. Että oikein 0 -päästöistä.

Ronald Reagan sanoi aikoinaan että "the more the plans fail, the more the planners plan". Se kuvaa osuvasti tilannetta.
-mitä enemmän suunnitelmat epäonnistuvat, sitä enemmän suunnittelijat suunnittelevat.

Osaako täällä kukaan sanoa mitä on "VIHREÄ SIIRTYMÄ" onko sitä edes olemassa.
Taitaa näyttävin olla kun vihreä Elokapinalliset istuu kadun tukkeina, muka vaatien jota ei edes ole.

Kerro "vihreästä siirtymästä".

5

330

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei siitä voi kertoa, koska on vain kusetusta kansaa kohtaan, mutta siihen uskoo vain nämä lukutaidottomat suvakki idiootit.

      • Anonyymi

        Kevään -23 eduskuntavaaleihin mennessä, luulisi tyhmempienkin huomanneen vihreän kusetuksen mallin sähkö- ja bensalaskuissaan.

        Jos vihersossut blokki saa kansalta luvan jatkaa kusetusta, niin älyttømyys jatkuu entiseen malliin ellei sitten laajetuva Ukrainan sota katkaise kaiken elämän .


    • Anonyymi

      Vihreä siirtymä on sitä, että vihreät lentää fossiilisten voimalla ympäri maapalloa"pelastamassa". Ykstyisautoilija maksaa tämänkin eliitin lystin. Näin maailma pelastuu...

      • Anonyymi

        Ei maailma pelastu, mutta vihersossut verottavat ilmastopelottelullaan edelleen.

        Ja tyhmä kansa maksaa, kun ei osaa muita äänestää.


    • Anonyymi

      Vihersiirtymä on keksitty uusi verotusmuoto, mikä ei perustu todelliseen tietoon, vaan ilmastonmuutos pelotteluun.
      Tämän vuoksi sähkö hinta moninkertaistui ja polttoaineen hinta kaksinkertaistui jakeluvelvoitteen vuoksi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1365
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      911
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      885
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      799
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      592
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      567
    10. 48
      547
    Aihe