Pyyntö hallitukselle

Anonyymi-ap

Pistäkää nyt se raja kiinni !!

Marin sanoi, ettei voi. Voi hyvänen aika. Oletteko te hyvä hallitus nyt vasemmistoliito talutusnuorassa, vai oletteko te ihan tosissanne?

Taja kiinni ja heti ! Mitä te pelkäätte.

6

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vasemmistovetoinen hallituksemme on täysin käsittämätön venäläisten suhteen! Presidenttiä myöten suomalaiset suorastaan vaativat rajojemme sulkemista venäläisiltä. Sanna Marinin johtamana allituksemme haraa myös EU-liittolaistemme linjaa vastaan, jonka se on hyväksynyt. Sanna Marin julisti EU-parlamentin kokouksessa venäläisiin kohdistuvien pakotteiden kiristämisestä ja pari päivää myöhemmin hän puolusti venäläisten matkustusoikeutta eduskunnan kyselytunnilla!!!
      Johtamistaidoiltaan vitsi, Ulkoministeri Pekka Haavisto oli just sattumalta matkoilla, eikä näin ollut puolustamassa venäläisten viisumeita. Nykyisen hallituksen toiminta tosiaan herättää kysymyksiä. Miksi se piiloutuu vastuutaan ja suosii siviilejä raukkamaisesti teurastavia venäläisiä? Miksi se piiloutuu jonkin rauhan ajan lakipykälän taakse euroopassa sotaa käyvän venäjän eduksi? Miksi se hyväksyy Ukrainsssa meneillään olevat hirvittävät rikokset ihmisyyttä vastaan? Eikä yli tuhannen ukrainalaisen lapsen surmaaminen umpimähkäisesti ohjuksin myöskään juuri hetkauta tätä kyvyiltään heikkoa nykyistä hallitusta.
      Myös arvelluttava vetoaminen "asiantuntijaan" joka on julistanut, että ei mielipuolinen putinin venäjä uhkaa suomalaisia, lähentelee suoranaista valehtelua Suomen kansallisen turvallisuuden kustannuksella. Täysin arvailua on venäläisten seuraavat siirrot naapurimaissa. Agressiiviset venäläiset ovat hyökänneet viiteen eri naapurimaahan! Eikö se riitä aivan pihalla riskeistä olevalle hallituksellemme?
      Vasemmistohallituksen toiminta on pöyristyttävää ja kaksinaismoralismissaan häpeällistä.
      Raja heti kiinni. Sehän vuotaa muidenkin pakotteiden osalta.

    • Anonyymi

      No raja kini,kun Viro ja Zelenski käskee juoksupoikaa!

    • Anonyymi

      Vahvistamattomia tietoja Ukrainan sodasta tulee mediasta "tuutin täydeltä". Kovin on yksipuolista tiedottamista. Kuka on Ukrainan ulkoministeri ja kuka vastaa oikeasta ja totuudenmukaisesta informaatiosta, sodan kulusta ja siitä miten rauhaa yritetään saada tai miksi ei edes yritetä, entä onko korruptio Ukrainassa loppunut?

      Huonotkin rauhanehdot, jos rauha saadaan, ovat aina paremmat kuin vuosikausia jatkuva, tuhoava sota, joka saattaa pahimmassa tapauksessa eskaloitua jopa ydinsodaksi.

      Suomi on sotansa käynyt: talvisota ja jatkosota. Rauhan ehdot olivat kovat. Karjala menetettiin ja suuret sotakorvaukset tulivat kalliiksi nälkäänäkevässä Suomessa. Viipuri oli esimerkiksi pommitettu maan tasalle.

      Rauhan tultua Suomessa aloitettiin rauhantyö, perustettiin Suomi-Neuvostoiitto-ystävyysseuroja ja ystävyyskaupunkeja. Matkustettiin puolin ja toisin. Luotiin hyvät kauppasuhteet, mikä hyödytti erikoisesti suomalaisia muuten niin ankeina sodan jälkeisinä aikoina.

      Ukrainan ja Venäjän väliset suhteet ovat olleet eriasteista "vihanpitoa" jo kahdeksan vuodenajan. Ukrainan separatistiset, venäjänkieliset alueet ovat olleet kiistan kohteina, mikä kärjistyi Krimin valtaukseen.
      Miten paljon, miten kauan ja millä hinnalla EU-maat tukevat Ukrainaa sekä Venäjän sanktioilla että myös sota-asein ja varustein? Minkälainen tulee sotilasliitto Naton rooli jatkossa olemaan — vai eikö Nato olekaan yhtä kuin sen jäsenmaat?

      Miten pitkälle ja suureksi Ukrainan sodan annetaan eskaloitua ennenkuin rauhanneuvottelut aloitetaan ja mitä rauhanneuvottelujem aloittaminen ja tukeminen Euroopan mailta edellyttää?

      • Anonyymi

        Pitäis nousta rähmältään Usan edestä??


    • Anonyymi

      Ai niin. En huomannutkaan, että täällä on noita Venäjän trolleja. Onhan niitä, kun tänne tullaan niin kuin hollitupaan. Tervetuloa. Opiskelupaikkoja löytyy ja kaupoista löytyy tavaraa. Teillä kun on sitä rahaa ostaa.
      Omalla väellä kun tuo ostovoima on tipahtanut, niin onhan se mahtava, että kauppa käy.

      Sellaista sarkasmia siinä..

    • Anonyymi

      EIhän tämä hallitus saa edes tätä tehtyä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      89
      2523
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1413
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe