Pistäkää nyt se raja kiinni !!
Marin sanoi, ettei voi. Voi hyvänen aika. Oletteko te hyvä hallitus nyt vasemmistoliito talutusnuorassa, vai oletteko te ihan tosissanne?
Taja kiinni ja heti ! Mitä te pelkäätte.
Pyyntö hallitukselle
6
125
Vastaukset
- Anonyymi
Vasemmistovetoinen hallituksemme on täysin käsittämätön venäläisten suhteen! Presidenttiä myöten suomalaiset suorastaan vaativat rajojemme sulkemista venäläisiltä. Sanna Marinin johtamana allituksemme haraa myös EU-liittolaistemme linjaa vastaan, jonka se on hyväksynyt. Sanna Marin julisti EU-parlamentin kokouksessa venäläisiin kohdistuvien pakotteiden kiristämisestä ja pari päivää myöhemmin hän puolusti venäläisten matkustusoikeutta eduskunnan kyselytunnilla!!!
Johtamistaidoiltaan vitsi, Ulkoministeri Pekka Haavisto oli just sattumalta matkoilla, eikä näin ollut puolustamassa venäläisten viisumeita. Nykyisen hallituksen toiminta tosiaan herättää kysymyksiä. Miksi se piiloutuu vastuutaan ja suosii siviilejä raukkamaisesti teurastavia venäläisiä? Miksi se piiloutuu jonkin rauhan ajan lakipykälän taakse euroopassa sotaa käyvän venäjän eduksi? Miksi se hyväksyy Ukrainsssa meneillään olevat hirvittävät rikokset ihmisyyttä vastaan? Eikä yli tuhannen ukrainalaisen lapsen surmaaminen umpimähkäisesti ohjuksin myöskään juuri hetkauta tätä kyvyiltään heikkoa nykyistä hallitusta.
Myös arvelluttava vetoaminen "asiantuntijaan" joka on julistanut, että ei mielipuolinen putinin venäjä uhkaa suomalaisia, lähentelee suoranaista valehtelua Suomen kansallisen turvallisuuden kustannuksella. Täysin arvailua on venäläisten seuraavat siirrot naapurimaissa. Agressiiviset venäläiset ovat hyökänneet viiteen eri naapurimaahan! Eikö se riitä aivan pihalla riskeistä olevalle hallituksellemme?
Vasemmistohallituksen toiminta on pöyristyttävää ja kaksinaismoralismissaan häpeällistä.
Raja heti kiinni. Sehän vuotaa muidenkin pakotteiden osalta. - Anonyymi
No raja kini,kun Viro ja Zelenski käskee juoksupoikaa!
- Anonyymi
Vahvistamattomia tietoja Ukrainan sodasta tulee mediasta "tuutin täydeltä". Kovin on yksipuolista tiedottamista. Kuka on Ukrainan ulkoministeri ja kuka vastaa oikeasta ja totuudenmukaisesta informaatiosta, sodan kulusta ja siitä miten rauhaa yritetään saada tai miksi ei edes yritetä, entä onko korruptio Ukrainassa loppunut?
Huonotkin rauhanehdot, jos rauha saadaan, ovat aina paremmat kuin vuosikausia jatkuva, tuhoava sota, joka saattaa pahimmassa tapauksessa eskaloitua jopa ydinsodaksi.
Suomi on sotansa käynyt: talvisota ja jatkosota. Rauhan ehdot olivat kovat. Karjala menetettiin ja suuret sotakorvaukset tulivat kalliiksi nälkäänäkevässä Suomessa. Viipuri oli esimerkiksi pommitettu maan tasalle.
Rauhan tultua Suomessa aloitettiin rauhantyö, perustettiin Suomi-Neuvostoiitto-ystävyysseuroja ja ystävyyskaupunkeja. Matkustettiin puolin ja toisin. Luotiin hyvät kauppasuhteet, mikä hyödytti erikoisesti suomalaisia muuten niin ankeina sodan jälkeisinä aikoina.
Ukrainan ja Venäjän väliset suhteet ovat olleet eriasteista "vihanpitoa" jo kahdeksan vuodenajan. Ukrainan separatistiset, venäjänkieliset alueet ovat olleet kiistan kohteina, mikä kärjistyi Krimin valtaukseen.
Miten paljon, miten kauan ja millä hinnalla EU-maat tukevat Ukrainaa sekä Venäjän sanktioilla että myös sota-asein ja varustein? Minkälainen tulee sotilasliitto Naton rooli jatkossa olemaan — vai eikö Nato olekaan yhtä kuin sen jäsenmaat?
Miten pitkälle ja suureksi Ukrainan sodan annetaan eskaloitua ennenkuin rauhanneuvottelut aloitetaan ja mitä rauhanneuvottelujem aloittaminen ja tukeminen Euroopan mailta edellyttää?- Anonyymi
Pitäis nousta rähmältään Usan edestä??
- Anonyymi
Ai niin. En huomannutkaan, että täällä on noita Venäjän trolleja. Onhan niitä, kun tänne tullaan niin kuin hollitupaan. Tervetuloa. Opiskelupaikkoja löytyy ja kaupoista löytyy tavaraa. Teillä kun on sitä rahaa ostaa.
Omalla väellä kun tuo ostovoima on tipahtanut, niin onhan se mahtava, että kauppa käy.
Sellaista sarkasmia siinä.. - Anonyymi
EIhän tämä hallitus saa edes tätä tehtyä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain34910195Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve112912Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2852296Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1222076Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U371865SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,1001649Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1411623- 1461541
Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin701375Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931046