Pyyntö hallitukselle

Anonyymi-ap

Pistäkää nyt se raja kiinni !!

Marin sanoi, ettei voi. Voi hyvänen aika. Oletteko te hyvä hallitus nyt vasemmistoliito talutusnuorassa, vai oletteko te ihan tosissanne?

Taja kiinni ja heti ! Mitä te pelkäätte.

6

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vasemmistovetoinen hallituksemme on täysin käsittämätön venäläisten suhteen! Presidenttiä myöten suomalaiset suorastaan vaativat rajojemme sulkemista venäläisiltä. Sanna Marinin johtamana allituksemme haraa myös EU-liittolaistemme linjaa vastaan, jonka se on hyväksynyt. Sanna Marin julisti EU-parlamentin kokouksessa venäläisiin kohdistuvien pakotteiden kiristämisestä ja pari päivää myöhemmin hän puolusti venäläisten matkustusoikeutta eduskunnan kyselytunnilla!!!
      Johtamistaidoiltaan vitsi, Ulkoministeri Pekka Haavisto oli just sattumalta matkoilla, eikä näin ollut puolustamassa venäläisten viisumeita. Nykyisen hallituksen toiminta tosiaan herättää kysymyksiä. Miksi se piiloutuu vastuutaan ja suosii siviilejä raukkamaisesti teurastavia venäläisiä? Miksi se piiloutuu jonkin rauhan ajan lakipykälän taakse euroopassa sotaa käyvän venäjän eduksi? Miksi se hyväksyy Ukrainsssa meneillään olevat hirvittävät rikokset ihmisyyttä vastaan? Eikä yli tuhannen ukrainalaisen lapsen surmaaminen umpimähkäisesti ohjuksin myöskään juuri hetkauta tätä kyvyiltään heikkoa nykyistä hallitusta.
      Myös arvelluttava vetoaminen "asiantuntijaan" joka on julistanut, että ei mielipuolinen putinin venäjä uhkaa suomalaisia, lähentelee suoranaista valehtelua Suomen kansallisen turvallisuuden kustannuksella. Täysin arvailua on venäläisten seuraavat siirrot naapurimaissa. Agressiiviset venäläiset ovat hyökänneet viiteen eri naapurimaahan! Eikö se riitä aivan pihalla riskeistä olevalle hallituksellemme?
      Vasemmistohallituksen toiminta on pöyristyttävää ja kaksinaismoralismissaan häpeällistä.
      Raja heti kiinni. Sehän vuotaa muidenkin pakotteiden osalta.

    • Anonyymi

      No raja kini,kun Viro ja Zelenski käskee juoksupoikaa!

    • Anonyymi

      Vahvistamattomia tietoja Ukrainan sodasta tulee mediasta "tuutin täydeltä". Kovin on yksipuolista tiedottamista. Kuka on Ukrainan ulkoministeri ja kuka vastaa oikeasta ja totuudenmukaisesta informaatiosta, sodan kulusta ja siitä miten rauhaa yritetään saada tai miksi ei edes yritetä, entä onko korruptio Ukrainassa loppunut?

      Huonotkin rauhanehdot, jos rauha saadaan, ovat aina paremmat kuin vuosikausia jatkuva, tuhoava sota, joka saattaa pahimmassa tapauksessa eskaloitua jopa ydinsodaksi.

      Suomi on sotansa käynyt: talvisota ja jatkosota. Rauhan ehdot olivat kovat. Karjala menetettiin ja suuret sotakorvaukset tulivat kalliiksi nälkäänäkevässä Suomessa. Viipuri oli esimerkiksi pommitettu maan tasalle.

      Rauhan tultua Suomessa aloitettiin rauhantyö, perustettiin Suomi-Neuvostoiitto-ystävyysseuroja ja ystävyyskaupunkeja. Matkustettiin puolin ja toisin. Luotiin hyvät kauppasuhteet, mikä hyödytti erikoisesti suomalaisia muuten niin ankeina sodan jälkeisinä aikoina.

      Ukrainan ja Venäjän väliset suhteet ovat olleet eriasteista "vihanpitoa" jo kahdeksan vuodenajan. Ukrainan separatistiset, venäjänkieliset alueet ovat olleet kiistan kohteina, mikä kärjistyi Krimin valtaukseen.
      Miten paljon, miten kauan ja millä hinnalla EU-maat tukevat Ukrainaa sekä Venäjän sanktioilla että myös sota-asein ja varustein? Minkälainen tulee sotilasliitto Naton rooli jatkossa olemaan — vai eikö Nato olekaan yhtä kuin sen jäsenmaat?

      Miten pitkälle ja suureksi Ukrainan sodan annetaan eskaloitua ennenkuin rauhanneuvottelut aloitetaan ja mitä rauhanneuvottelujem aloittaminen ja tukeminen Euroopan mailta edellyttää?

      • Anonyymi

        Pitäis nousta rähmältään Usan edestä??


    • Anonyymi

      Ai niin. En huomannutkaan, että täällä on noita Venäjän trolleja. Onhan niitä, kun tänne tullaan niin kuin hollitupaan. Tervetuloa. Opiskelupaikkoja löytyy ja kaupoista löytyy tavaraa. Teillä kun on sitä rahaa ostaa.
      Omalla väellä kun tuo ostovoima on tipahtanut, niin onhan se mahtava, että kauppa käy.

      Sellaista sarkasmia siinä..

    • Anonyymi

      EIhän tämä hallitus saa edes tätä tehtyä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      349
      10195
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      11
      2912
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      285
      2296
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      122
      2076
    5. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      37
      1865
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      100
      1649
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      141
      1623
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      146
      1541
    9. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      70
      1375
    10. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1046
    Aihe