Aurinko- ja tuulivoimala Tohmajärvelle?

Anonyymi-ap

Uusi kunnanjohtaja kertoi paikallislehdessä, että kuntaan aiotaan perustaa aurinko- ja tuulivoimala, tietenkin kunnallisverorahoilla. Ainakin Pohjois-Karjalan Sähkö on joillekin aurinkopaneleiden haltijoille ilmoittanut, että on ollut pulaa ulkomailta tilattavista mittareista, jotka rekisteröisivät sähkönsyötän valtakunnan verkkoon ja näin tuotettu aurinko- ja tuulisähkö menisi harakoille, ellei sitä varastoida suuriin akkuihin. Puhuukohan tämä sähköyhtiö totuutta vai yritetäänkö kusettaa aurinkopaneleiden ostajia, jotka yrittävät saada näin sähkölaskunsa pienemmäksi myymällä aurinkosähköä verkkoon? Varmaan syynä on kateus. Joensuussa kuulemma Caruna ostaa yksityisiltä aurinkopaneelituottajilta saadun luomusähkön, missä on siis vika? Entäpä jos jossain herrakerhossa päätetään, keitä tuetaan ja ketkä jäävät vaille tukia? Onko Tohmajärvi tulevaa Venäjän ylikulkualuetta Norjan Nato-asemia kohti, siksi ei panosteta sähkön halventamiseen, että ihmiset muutaisivat täältä pois? Toivottavasti kunnan hanke ei aiheuta verorahojen heittoa suoraan suohon, jos niitä mittareita ei mistään löydy ja sopimusta ei tule Pohjois-Karjaln Sähkön kanssa, vaikka paljonhan siellä on suota siellä entisessä turpeenottoalueella Onkamossa. Suo siellä - vetelä täällä!

2

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä huonoon aikaan rakentavat. Tarvikkeet kalliita ja vaikea valita hyvälaatuista runsaasta tarjonnasta. Mukana paljon "huijariyrityksiä" korkea hinta ei takaa laatua.

      Lisäksi, on tulossa uutta teknologiaa ehkä jo 2 vuoden aikana. Siinä kennot tuottaa sähköä vaikka yli 50 % kennosta olisi lumen alla. Ei siis tarvitse pitää puhtaana , juuri suomeen tärkeä ominaisuus.

    • Anonyymi

      Valkeasuolle rakentavat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      23
      874
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      821
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      117
      816
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe