Aurinko- ja tuulivoimala Tohmajärvelle?

Anonyymi-ap

Uusi kunnanjohtaja kertoi paikallislehdessä, että kuntaan aiotaan perustaa aurinko- ja tuulivoimala, tietenkin kunnallisverorahoilla. Ainakin Pohjois-Karjalan Sähkö on joillekin aurinkopaneleiden haltijoille ilmoittanut, että on ollut pulaa ulkomailta tilattavista mittareista, jotka rekisteröisivät sähkönsyötän valtakunnan verkkoon ja näin tuotettu aurinko- ja tuulisähkö menisi harakoille, ellei sitä varastoida suuriin akkuihin. Puhuukohan tämä sähköyhtiö totuutta vai yritetäänkö kusettaa aurinkopaneleiden ostajia, jotka yrittävät saada näin sähkölaskunsa pienemmäksi myymällä aurinkosähköä verkkoon? Varmaan syynä on kateus. Joensuussa kuulemma Caruna ostaa yksityisiltä aurinkopaneelituottajilta saadun luomusähkön, missä on siis vika? Entäpä jos jossain herrakerhossa päätetään, keitä tuetaan ja ketkä jäävät vaille tukia? Onko Tohmajärvi tulevaa Venäjän ylikulkualuetta Norjan Nato-asemia kohti, siksi ei panosteta sähkön halventamiseen, että ihmiset muutaisivat täältä pois? Toivottavasti kunnan hanke ei aiheuta verorahojen heittoa suoraan suohon, jos niitä mittareita ei mistään löydy ja sopimusta ei tule Pohjois-Karjaln Sähkön kanssa, vaikka paljonhan siellä on suota siellä entisessä turpeenottoalueella Onkamossa. Suo siellä - vetelä täällä!

2

906

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä huonoon aikaan rakentavat. Tarvikkeet kalliita ja vaikea valita hyvälaatuista runsaasta tarjonnasta. Mukana paljon "huijariyrityksiä" korkea hinta ei takaa laatua.

      Lisäksi, on tulossa uutta teknologiaa ehkä jo 2 vuoden aikana. Siinä kennot tuottaa sähköä vaikka yli 50 % kennosta olisi lumen alla. Ei siis tarvitse pitää puhtaana , juuri suomeen tärkeä ominaisuus.

    • Anonyymi

      Valkeasuolle rakentavat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      336
      11534
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      38
      3507
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      103
      2805
    5. 92
      2676
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      50
      2495
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2419
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2304
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1491
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      14
      1460
    Aihe