Kaavin on tehty Rautavaaralla perusturvan henkilöstökadon seurauksena. Virkoihin valitut sosiaaliohjaajat ja sosiaalityöntekijät tuntuvat ottavan ja lähtevän. Työntekijöitä ei ole riittävästi ja palvelua tai palveluohjausta ei saa. Perusturvajohtajakin möttöstelee pää pensaissa kuten jänikset konsanaan.
Rautavaaralla perusturva ontuu
13
1964
Vastaukset
- Anonyymi
Parasta Luonnostaan. Koko perusturvan henkilöstö siirtyy Pohjoi-Savon hyvinvointialueen palvelukseen 1.1.2013.
Johtamisongelmat poistuvat, mutta velat jäävät kunnalle. - Anonyymi
Nyt lähti elinvoimajohtaja. Lähtökuopissa kunnanjohtaja.
2.1.2023 lähtee noin 70 SoTe-henkilöä uuteen hyvinvointialueen organisaatioon. - Anonyymi
Ovatko luottamushenkilöt vuosien kuluessa pitäneet tapoinaan käydä ronkkimassa asioita, jotka eivät heille kuulu? Oliko siinä syy siihen että sos puolen vaihtuvuus oli suurta. Aina heitetään ongelmien nimiä kehiin muttei mainita mitään täsmällistä tai tapahtuman yksilöivää tietoa tai tilannetta ja kaikkien niiden väitetään juontavan Murtoon olivat niiden juuret missä tahansa vaikka ennen 2000 lukua.
- Anonyymi
Näin on paljon ennen ongelmat oli.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin on paljon ennen ongelmat oli.
Jokuhan se täällä kertoi käyneensä lukemassa sos.toimen luottamuksellisia kansioitakin. Ongelmia näkyy toisiaan olleen.
- Anonyymi
sehän olisi jopa toivottavaa, että luottamushenkilöt kävisivät sankoin joukoin avustamassa perusterveyden puolella. Hommaa riittäisi vaikka kuinka mm. vanhusten ulkoilutuksessa. Samaa suosittelisin myös eläkeläisten päivien täyttöön, ei menisi aika hukkaan netissä roikkuessa.
- Anonyymi
Vieläkö maailmasta löytyy joku fossiili, joka luulee suomi24 palstalla käytävän asiapitoisia keskusteluja? Tämä on kuitenkin yksi Suomen huonomaineisimmista keskustelualustoista. Vain Ylilauta taitaa viedä voiton tästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vieläkö maailmasta löytyy joku fossiili, joka luulee suomi24 palstalla käytävän asiapitoisia keskusteluja? Tämä on kuitenkin yksi Suomen huonomaineisimmista keskustelualustoista. Vain Ylilauta taitaa viedä voiton tästä.
Poliisi seuraa nettiä päivästä päivää .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poliisi seuraa nettiä päivästä päivää .
Totta kai, heitä kutsutaan nettipoliiseiksi. Tietosuojavaltuutetuillakin tuntuu olevan työtehtäviä meneillään.
- Anonyymi
Hootaa kenelle maksetaan, jokainen eläkeläinen tekee mikä huvittaa .
Joka on elämäntyönsä tehnyt niin voi nauttia puhtaalla omallatunnolla siitä mistä haluaa.- Anonyymi
Harvemmalla sen halu kuitenkaan jatkuvasti kohdistuu yhdenkään kunnan nykyisten virkamiesten tai luottamushenkilöiden järjestelmälliseen mustamaalaukseen netissä...
- Anonyymi
Pienet on jollakin ongelmat.
- Anonyymi
Opetuksista yksi vakavimmista on tämä: kunnan tilintarkastus. Käytännössä kunnan hallinnon laillisuutta ei valvo tai tarkasta kukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244722
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333543Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543434Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203350Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232940Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282690Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122361Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162360MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142175Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331774