Muistikammat toimivat kun vaihtaa paikat

Anonyymi-ap

Mistä voisi johtua seuraavanlainen ongelma: Koneeni on vanha Fujitsu Celsius -sotanorsu ja siinä on 4kpl 4gt ram-muistia eli yhteensä 16gt. Muistikammat muuten samanlaisia mutta channel 1 parin ja channel 2 parin latency - arvot poikkeavat hiukan toisistaan, toimivat silti hyvin dual channel - tilassa. Kammat on olleet samassa järjestyksessä koko ajan ja kone on toiminut ihmeen hyvin raskaassakin käytössä. Gtx1050ti näytönohjaimen kanssa pelaillut Gta5, Dirt Rally, Assetto Corsa ja jopa BeamNG simulaattoria joka ahmii paljon keskusmuistia. Noh pari päivää sitten kone pimeni kesken sähköpostin kirjoittamisen, näyttöön tuli "no signal", ei bootannut vaan tuulettimet pyöri täysillä ja piipitti, eli muistiongelma. Otin muistikammat irti ja testasin jokaisen eri sloteissa, välillä boottasi, välillä ei. Laitoin kampoja niille paikoille missä toimi, ja lopulta kaikki neljä oli kiinni ja kone toimii taas hyvin. Kammat on nyt niin että 1 ja 3 paikkojen kammat vaihdettu keskenään (siniset slotit) , 2 ja 4 paikkojen kammat vaihdettu keskenään (mustat slotit). Bios näyttää kaikki ok, myös nopeudet. Memory testin juuri tein, ja 0 erroria kaikissa kammoissa. Eli siis, samat kammat jotka ennen toimi tietyssä järjestyksessä ei boottaa lainkaan, toisessa järjestyksessä toimii täydellisesti. Olen tähän samaan ilmiöön törmännyt ennenkin PC koneiden kanssa eli suht yleinen ongelma ainakin vanhemmissa koneissa. Onko kellään kokemusta samasta ongelmasta ja/tai tietoa mistä voi johtua?

5

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ajoitko muistitestiä tarpeeksi pitkään? Esimerkiksi Memtest86 monen tunnin ajan on hyvä testi.

      https://www.memtest.org/

      • Anonyymi

        Joo tuli tuo memtest ajettua joka kammalle erikseen ja aikaa meni vissiin tuntikaupalla, ei tullut virheitä. Vika paikantui emolevyyn, muistit on kaikki hyvät.


    • Anonyymi

      Joskus törmännyt vastaavanlaiseen tilanteeseen, ja koneena nimenomaan Fujitsu Celsius. Konemalli oli silloin Celsius W520. Tässä auttoi, että muistit irroitti koneesta, ja pyyhki kontaktipinnat isopropyylialkoholilla, ja laittoi takaisin samoille paikoilleen. Olisiko muisit alunpitäenkin olleet hieman löysästi paikoillaan, ja kontakteihin pääsi pölyä? Kone oli erään oppilaitoksen käytössä, ja aika pitkälti 24/7 käynnissä.

    • Anonyymi

      Emolevyvika tässä näköjään oli, terveisin AP. Kone lakkasi kokonaan toimimasta, ei auttanut kampojen paikkojen vaihtelu eikä mikään. Ei bootannut enää millään asetuksilla. Meinasin heittää roskiin, mutta kun näitä DDR3 emolevyjä ei enää oikein saa mistään krooninen perseaukisuus niin kokeilin huvikseni vähän ronskia konstia: Uuniin mars. Elikkäs muistikammat kiinni emossa, foliota päälle ja pehmuste alle, uuni 200c ja reilut kymmenen minuuttia grillausta. Uuni pois päältä ja luukku raollaan jäähdyttelyä puoli tuntia. Sitten kone kasaan uunitetulla emolevyllä ja hops, toimii! :) Nyt oon rääkännyt tätä lämmöt tapissa, boottaillut tuhat kertaa ja testannut kaikki mahdolliset olosuhteet ja tää vaan toimii. En kyllä suosittele tällasta "korjausta" mutta jos ei muuten saa kuntoon niin kannattaa näköjään kokeilla.

      • Anonyymi

        Vanhoissa näytönohjaimissa tuo oli se viimeinen keino. Joskus joku on saanut toimimaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      2751
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1689
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1674
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1423
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      71
      1387
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      313
      1257
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      17
      1206
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      996
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      24
      960
    10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      911
    Aihe