Hoitajat laittavat kotihoidon lakkoon ja vanhukset jätetään heitteille.
Sen myötä myös vanhusten lemmikit jäävät hoitamatta, koska henkilön lääkitys pettää ja sekavuus valtaa mielen.
Taloyhtiöissä pitäisi nyt lisääntyä naapuriseuranta, että jos jonkun vanhuksen oventakaa kuluu vaikka kissan epätoivoista naukumista ja ovenkarmin toivotonta raapimista.
Silloin ilmoitettaisiin asiasta eteenpäin, että molemmat, vanhus ja lemmikki pelastetaan.
Mites vanhusten lemmikit?
7
174
Vastaukset
- Anonyymi
Siinä on monenlaista kosketuspintaa kun lakkoilu ei ole hallinnassa ja ulottuu yhteiskunnan hauraimpiin.
Nämäkin vanhukset aikoinaan rakentaneet yhteiskuntaa ja mahdollistanut nuorten kouluttamisen.
Nyt tarvitsevat itse apua ja se heille kuuluu. - Anonyymi
Kyllä vanhukset pitäähoitaa vaikka kuinka laiskoittaisi ja lakkoiltas.
Vielä avuttomat lemmikit joutuu kärsiin kun ollaan sydämettömiä ikäihmisten hoivassa. Kun lemmikki kisu viedään kissahoitolaan, niin eikä sinne voida tehdä vähän isompaa häkkiä sitä vanhusta varten? Sillähän se hoituisi helposti. Vai miten?
- Anonyymi
Vai pitäisikö sellaiseenhäkkiin laittaa yhdessä Tehyn Rytkönen ja KT Jalonen, että saataisiin neuvottelutulos valmiiksi.
Sitten valtiokin antaisi lisärahoituksen kun tiedetään, että miten rahoitetaan ja keille. Anonyymi kirjoitti:
Vai pitäisikö sellaiseenhäkkiin laittaa yhdessä Tehyn Rytkönen ja KT Jalonen, että saataisiin neuvottelutulos valmiiksi.
Sitten valtiokin antaisi lisärahoituksen kun tiedetään, että miten rahoitetaan ja keille.Ei ehkä ihan huonokaan ratkaisu!
- Anonyymi
Hyväveli organisaatio kehoittaa lopettamaan turhat lemmikit. https://tokentube.net/v/1638368435/WEF-haluaa-teurastaa-miljoonia-lemmikkikissoja-ja--koiria-ilmastonmuutoksen-torjumiseksi--Suomenkielinen-teksti-
- Anonyymi
Mustin ja Mirrin mainoksessa kerrottiin tuotteiden sisältävän laadukasta lihaa.
Kyseisten tuotteiden kuluttamista ei paheksuta, huolimatta että isonkoiran hiilijalanjälki on sama kuin katumaasturin. Irtokissojen aiheuttamista haitoista ympäristölle ei kritisoida vaikka uloste sisältää toxmoplasmaloisen ja saastuttaa maaperän ellei sitä välittömästi poisteta. Ihmiskehossa loinen pesiytyy aivoihin aiheuttaen erilaisia häiriötiloja käytöksessä. Eviran ohjeistuksessa mainitaan ettei kissoja saa päästää esm. lapsille varatuille leikkipaikoille, mutta irtokissojen omistajat vähät välittää, eikä päättäjät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä2633047Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa792599SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1812201Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää261968Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1171687Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.941425HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363451364Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten401316Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1221264- 911216