Ruuhkamaksuja ei tulisi säätää kunnalliseksi veroksi, koska maksujen vaikutukset olisivat ylikunnallisia. Poliittisia linjauksia asiasta ei ole tehty.
"Maksettavaa 340–1000 euroa vuodessa
Ruuhkamaksuista on vuosien varrella tehty eri arvioita.
Helsinkiläinen varavaltuutettu Hannu Oskala (vihr.) kirjoittaa blogissaan, että Helsingin kaupungin ja HSL:n pitäisi palata 2016 esiteltyyn suunnitelmaan. Sen mukaan autoilija olisi maksanut pk-seudulla ruuhkamaksuja keskimäärin 340 euroa vuodessa, liikenne olisi vähentynyt 5 prosenttia ja tuloja olisi tullut 80 miljoonaa vuodessa."
Esityksiä tieliikenteen päästökaupasta valmistellaan tällä hetkellä sekä EU:ssa että kansallisesti, eivätkä niidenkään vaikutukset ole tiedossa.
Ruuhkamaksut iskisivät kovimmin Espoon, Vantaan ja kehyskuntien työntekijöihin ja yrityksiin.
Lainvalmistelu on saanut kritiikkiä hieman yllättäen myös vihreistä.
Vihreitä hiertää se, että VM:n suunnitelmissa on veromuotoinen ruuhkamaksu, jonka tuotto menisi kuntien sijaan valtiolle.
Kehyskuntia edustavat KUUMA-kunnat arvioivat viime vuonna selvityksessään, että ruuhkamaksut iskisivät rajuimmin Helsinkiin pendelöiviin pienituloisiin ja matalan katteen pienyrittäjiin. Selvityksen mukaan lisäkulu voisi olla suurimmillaan noin
1 000 euroa vuodessa.
Helsinkiin tulossa ns ruuhkamaksut, vihreät olleet ajamassa
0
181
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211000Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560
