Kyseessä on kiristys ei työtaistelu

Hoitajat ovat unohtaneet yhden tärkeän asian, muiden joukossa.
He ja heidän perheenjäsenensä ovat erittäin suurella todennäköisyydellä olleet koko ikänsä yhteiskunnan nettosaajia kehdosta nykypäivään asti ja vielä ovat vielä tulevaisuudessakin. Palkka tulee sekin verovaroista ja palkankorotus lisää verojen korotuspaineita tai sitten yhteiskunnan palveluita pitää leikata. Mistä hoitajat haluavat leikata?

Jos on töissä teho-osastolla, niin luulisi tyhmimpienkien ymmärtävän, että potilaita ei voi missään olosuhteissa jättää sinne yksin. Hyötyajattelu ja moraali lyövät toisiaan korville. Nyt kyse on ihmisten hengestä ja tarveydestä, ei hyvinvoinnista.
Pakkolaki on Suomen perustuslain mukainen. Valtion on noudatettava perustuslakia ja siksi tuo "pakkolaki" säädetään. Ei pitäisi olla kovin vaikeaa lukutaitoiselle etsiä perustuslain esivalmistelukirjat ja tutkia sieltä tarkemmin. Joihin on tulossa täydennyksiä mm työhön määräämisestä, vaikka ei olisi enää palkkalistoilla.
mm pääministeri Sanna on vuonna 2018 yllyttänyt lakkoilemaan hoitajia ollessaan kansanedustaja.

Jos kovin alkaa tuumiita tulemaan, silloin saattaa puolustusvoimat ottaa maan haltuun ja pakottaa kaikki takaisin töihin, tai myös kertausharjoituksia voi alaan järjestää, jos kovin hoitajista vailinkia. Kyllä järjestäytyneellä yhteiskunnalla on mahdollisuuksia. Jon Putinin veriset kädet mukana, esim ammattiliiton johtajille vipattu joku satatonnia ?? Nykyään ei enää Putinin suunnalta ole mitään takeita.

1

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuumiita = ruumiita

      Nyt Yliväpeli Orhonen jättää teidät päineen, kysykää jos ette osaa.
      Huomenna tavataan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      191
      2969
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      23
      2440
    3. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      160
      1163
    4. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1125
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      69
      1080
    6. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1022
    7. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      948
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      115
      914
    9. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      836
    10. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      804
    Aihe