Vein kelloköynnösten,mustasilmäsusannan ja päivänsinen taimet ruukuissaan "ulkoilemaan".Joko ne voi jättää yöksi ulos?Ne ovat talon seinustalla,johon paistaa iltapäivä-aurinko.Paleltuvatkohan ne,jos en enää toisi niitä sisälle?Olen tehnyt niin suuren työn niiden kanssa,etten haluaisi menettää taimiani.Asun Helsingissä.Kertokaa kokeneemmat viherpeukalot.
Köynnökset ulkona?
4
837
Vastaukset
- tilannetta
Mitään ei voi jättää ulos silloin JOS ON PAKKASTA yöllä, se pitää ITSE TIETÄÄ,eihän sitä täältä netistä voi sanoa.
- Tytteli
Saattavat sisälämpimään tottuneet taimesi kärsiä jo alle 10 C:n lämmöstä niinkuin minun uudet miinanköynnöksen ja kurkun taimeni. Seuraile siis, alkavatko lehdet lerppua. Lienee varminta vielä ottaa yöksi sisään.
- Shiri
...minäkin oon pitäny taimia jo öitä ulkona, asun Helsingissä. Hyvin ovat pärjänneet.
- menehtyivät
Vein päivänsineni ym. kasvit pihalle auringosta nauttimaan, ensimmäistä kertaa, kun oikein lämmintä oli. Aattelin, että kyllähän ne nyt täss auringonpaisteessa...
Oli vähän tuulistakin. Toin yöksi sisään, kun oli luvattu kylmää yötä.
Seuraavana päivänä sitten katselin aiheuttamaani tuhoa; päivänsinet lurpattivat lähes "sinisinä", sinipunavaulassa ja jopa samettiruusussa oli käpertyneitä lehtiä.
Eli, ehkä kannattaa kuitenkin vähän sillai varovaisemmin aloittaa sitä "ulkoiluttamista" vaikka asuis miten etelässä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908346Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424738Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414391Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452595Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981478- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641152Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090