Ettei mene jälkiviisasteluksi kannattaa lukea esimerkiksi Satu Hassin eduskuntakysely aiheesta vuodelta 2017 (silloin kun olisi voitu vielä painaa jarrua):
https://www.satuhassi.fi/suullinen-kysymys-fortum-uniper/
"Aikooko hallitus todella hyväksyä sen, että suomalaisilta sähkönkuluttajilta (paljolti suomalaisia jakeluverkkoja myymällä) kerätyt miljardit hukataan hiilikuplan Kankkulan kaivoon?"
Vastaus: Kyllä Sipilän ja Orpon hallitus sen hyväksyi sen. ja kyllä ne rahat suurimmaksi osaksi valuivat kankkulan kaivoon. Seuraava kysymys?
Taas yksi sulka "pisnesmies" Sipilän hattuun.
Sipilän "tase töihin" -ideologian jälkipyykkiä: Uniper
18
74
Vastaukset
- Anonyymi
Älä unohda persuja, persut olivat samassa hallituksessa.
- Anonyymi
Gotcha!
Persut ei olleet hallituksessa kesäkuun 2017 jälkeen
Suullinen kysymys Fortumin Uniper-kaupoista
28 syyskuun, 2017Eduskunta • Valtiopäivätoimet0 kommenttia - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Gotcha!
Persut ei olleet hallituksessa kesäkuun 2017 jälkeen
Suullinen kysymys Fortumin Uniper-kaupoista
28 syyskuun, 2017Eduskunta • Valtiopäivätoimet0 kommenttiaKyllä siellä hallituksessa jöpötti 5 ministeriä persuista, olivat ainoastaan pidättäneet hengitystä ja muuttuneet Sinisiksi.
Soini siis yhtenä, mihinkä persu karvoistaan pääsisi?
- Anonyymi
Fortumin verkkojen myynti oli niin suuri idioottimaisuuden fanfaari, että hävetti. Oikein pahaa oloa vieläkin, kun ajattelen!!
Vain Vas oli eduskunnassa asiaa vastaan. Tämä oikeiston äänestäjänä kehuna tuolle porukalle. Aloittaja kehuu Hassia, mutta katsopas vain, se oli Vihreä omistajaohjausministeri, joka pisti verkon myyntin.
Tuhoja syntyy vielä nyt. Nyt Vihreät ovat hallituksessa, mutta ei näy yhtä ainuttakaan vahingon korvaamisen toimenpidettä. Miksi teitä ei kiinnosta sähkönjakelu? Ja miksi kiinnostaa rahan jakelu, mm. päänkatkojakulttilaisia hakien? Ja kyllä on Vassaritkin olleet asiasta hiljaa. Kaikki kalikalla päähän lyötyjä, kun söötti idän heppapressa osoittautuikin lahtaajaukoksi? Mitä tehdä, kun se vanha pahis "Nato" onkin yksi harvoista, jotka auttavat maahan potkittua. Vas persoonavinouman korjailu tasapainoon vie ilmeisesti aikaa...- Anonyymi
Fortumin verkko oi vain pieni osa Suomen sähkönsiirtoverkoista, toimi vain eteläSuomessa.
- Anonyymi
Eikös hän sanonut että "tulos tai ulos"?
Olen miettinyt, että miksi tuon sanomisen vuoksi vielä istuu siellä kansanedustajana?
Jotain hyvääkin. On myönnettävä - tai pikemmin ilolla todettava, että puolustusministerinne on hyvä. Samoin naftaliinista repäisty puhemiehenne.
Mutta voi kamala.. jos te yritätte pressaksi laittaa erään mutisijan niin kylmät käy. Mitäs jos kokeilisitte Kaikkosta? Voisin äänestää tuota nuorehkoa ukkoa, vaikka toisen puolueen kova kannattaja olenkin. Nimittäin: pelkään, että oma porukka laittaa ex-koulukiusaajan ehdolle.
En myöskään äänestä epäiltyä työpaikkakiusaajaa, vaikka 2. kiekalle pääsisi. Ihan ketä vain hänen vastassaan. Kauhuskenaario tietysti, että pressavaalien 2-kiekalla kaksi erityyppista kiusaajaa(epäiltyä) vastakkain. Kirjoitan "epäiltyä" siksi, että rikosprosessia ei ole ollut. Mutta tunnusmerkit olette julkisuudesta lukeneet.. - Anonyymi
Jahka tuo nytkään kovi hyvä bisnes olluna myydä 6 miljardi yritys puolella miljardilla ,vuo suottaa tuo jonnilaisella naise loggiikalla sitä ollaki jahka yritys ei suo nostoo vappaala markkinalla hintoo ku ruua tuotanto hinta nousoo. Tuol tappa mieki suottasi ostella kauppiailta yhtä sun toista ja kun hyä männöö konkurssii suon jot ei siu tartte ottoo lissee velkoo maks ,ku mie osta kympillä siu saa tonni bisnkseis.Mie huolehi lopuist.
- Anonyymi
firmasta mikä tuottaa 150 miljoonaa euroa tappiota päivässä, on syytä päästä mahdollisimman nopeasti eroon. Se 6 miljardia olisi kulunut sillä tahdilla 40 päivässä, mieti sitä. Asialla oli todellakin kiire.
- Anonyymi
Hassi taistolaisena vastusti kaikkea hyvää mm energiassa joka nyt olisi apunamme.
Hassin paikka olisi linnassa. - Anonyymi
Sipilä ei vaan osannut, kun ei saanut sisäpiiritietoa, kuten aina aiemmin!
Tollo ja tampio se on...- Anonyymi
Ei se osannu nää nykysekkää. 2:ks asiaa on sata varmaa. Meet Suomalaise tulimma juur laillisesti ryöstetyiksi Eu pakotepolitiikan seurauksena ja toine on se et nää päättäjät on täys tolloja.
- Anonyymi
Omituisin lausahdus tulee sähköinsinööri-yrittäjä Juha Sipilältä, sai pääministerinä tietää Fortumin aikeista ostaa Uniper 15 minuuttia ennen kuin yhtiö kertoi siitä julkisesti vuonna 2017
Varmaan, MUTTA EIKÖ SIPILÄ KUUKAUSIEN AIKANA OLLUT SEURANNUT MEDIAA, JOSSA KESKUSTELTIIN JATKUVASTI riitaisasta ostosta, jota UNIPERIN JOHTO VASTUSTI JULKISESTI. Uniperin saksalainen toimitusjohtaja varoitti Fortumin osakkeenomistajia ostamasta vihamielisesti Uniperiä julkisella kirjeellään 2017
KUUTISEN MILJARDIN EURON MENETYS, SIPILÄ EI TIENNYT OSTOSTA
lue taustaa https://www.suomenuutiset.fi/makela-valtionyhtio-fortumista-kuuluuko-seikkaileminen-ja-bisneksen-tekeminen-ulkomailla-valtion-tehtaviin-mielestani-ei/#comment-1160694 - Anonyymi
Kepun ja Kokoomuksen talousosaaminen on juuri Caruna-Uniper tasoa, joilla maamme veronmaksajia kupataan kymmenillä miljardeilla ja vieläpä maailman tappiin asti.
- Anonyymi
Ahneus on oikeistolaisten perisynti ja siinä on myös pääsyy pieleen menneisiin kauppoihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ahneus on oikeistolaisten perisynti ja siinä on myös pääsyy pieleen menneisiin kauppoihin.
Kuinka paljon näitä oikeistolaisten järjestämiä "hyviä kauppoja" onkaan mennyt täysin perseelleen pelkästään tässä 2000-luvulla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuinka paljon näitä oikeistolaisten järjestämiä "hyviä kauppoja" onkaan mennyt täysin perseelleen pelkästään tässä 2000-luvulla?
Härskeimpiä nämä lannoitekaupat joissa eniten kunnostautui kok. Jyri Häkämies kieroilemalla.
Pelkästään Huoltovarmuus olisi sen estänyt jos järkeä olisi ollut.
Mutta eihän näille mahdeta mitään kun oikeistomedia vielä lisänä rummuttaa samaavalhetta solkenaan.
Tämän päivän medialle ei ole vastavoimaa ja silloin ei hyvä heilu.
- Anonyymi
Vastaus: Kyllä Sipilän ja Orpon hallitus sen hyväksyi sen. ja kyllä ne rahat suurimmaksi osaksi valuivat kankkulan kaivoon. Seuraava kysymys?
Taas yksi sulka "pisnesmies" Sipilän hattuun.
lestaadiolaisuus sekoittaa mielen? - Anonyymi
Ihan sama mitä tuo talinialainen takinkääntäjä höpisee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️651453Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia110900- 58751
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä47734- 57720
Missä kaikessa olet erilainen
Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.39697Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan71671Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606026669Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.41657Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli67650