Ei muuta kuin uusien perien perään. Kyllä se siitä, Tämä oli "torjunta" voitto eli käytännössä lähes voitto ja huomattavasti parempi tulos kuin jos oltaisiin jouduttu vielä velkakin ottamaan niskaan.
Eiköhä nyt ole aika vapauttaa Fortumin johto uusien ja yhä haastavampien tehtävien pariin.
Sorry, meni vaan 6 mrd, tästä puhtaalta putsatulta pöydältä on hyvä jatkaa.
17
350
Vastaukset
- Anonyymi
Suomalainen voittaa aina. Hävitessäänkin.
- Anonyymi
Venäjältäkin tulee 6 mrd torjutavoitto sikäli mikäli Putin suotuu allkirjoitamaan hankintasopimuksen 0 eurolla. Venäjäällä kun mikään ei tapahdu ilmaiseksi ja ilman voitelua, niin laitetaan vielä 1 mrd päälle eli 7 mdr tappio on vielä siedettävä vai mitä. Eikä se ole keneltäkään pois, sen on vaan joku saanut.
- Anonyymi
MTV uutisissa joku taloustieteilijä, joka on ilmeisesti palkattu hallituksen puolestapuhujaksi, väitti, ettei tässä oikeastaan mitään menetetty ja eikä voiitajiakaan ole. Kyllä meni luotatmus tuohonkin tietäjään. Saksan olisi pitänyt korvata kaasusta johtuvat tappiot ja lunastaa Uniper Fortumin maksamalla hinnalla 7 mdr. Silloin ei olisi ollut voittajia eikä häviäjiä. Saksa voitti 7 mrd ja samn verran hävisi Fortum, ei suinkaan 6 mrd, jolloin on huomioitu parin vuoden Fortumin voitto.
Fortum hävisi ja syynä ei olut Venäjä vaan Suomen hallituksen, Fortumin ja Uniperin neuvottelu taito, joista Uniperin johto varmaan palkitaan Saksan puolesta vielä ruhtimaallisesti salaa.- Anonyymi
Puhtaaksi puhujia marssitetaan estraadille .
- Anonyymi
Eikä 6 mrd ollut edes tappio, se vaan kirjataan taseesta pois ja homma jatkuu. Eihän tase ketään kiinnosta ja on ihan sama mikä luku siellä on. Kun Fortumin taseesta pyhitään pois vielä tulevat Venäjän 5 mrd tappiot tai ns. torjuntavoitto, niin yhtiön arvo on jo negatiivinen. Mutta onko silläkään väliä, millainen arvo yhtiöllä on. Ihme tässä vasurien talousopissa on vaan se, että velkoja ja tappioita ei kenenkään muun tarvitse maksaa pois kuin suomalaisen veronmaksajan.
- Anonyymi
Vuosikymmeniä suomalaisten sähkönkuluttajien kartutama omaisuus vaan hävisi huitsin nevadaan, mutta business jäi. Joten eihän siinä kukaan hävinnyt, eihän? Ihmeellisiä ovat talousoppineiden lausunnot.
- Anonyymi
Mul on semmonen roskakori johon tin 6 miljarii saa heittää pöytää putsates.
- Anonyymi
Hallituksen "torjunta" voitoissa kukaan ei koskaan häviä, silti aina voitetaan. Voittona pidetää sitä, ettei tarvinut kaikkea luovuttaa Saksalle korvaukseksi Saksan omista virheistä. EUn elvytysrahastokin oli Suomelle "torjunta"voitto, kun Suomen ei tarvinnut maksaa EIlle kuin 6 mrd siitä, että saa lainaa 2 mrd. Mahtavia voittoja, oikea voittajien hallitus.
- Anonyymi
Mimmoneha se tappio sitten on jos sellane joskus sattus tulee jos noi on torjuntavoittoja .Hirvittää aatellakki.
- Anonyymi
Rahaa palaa. Maksaahan töppösuomi Ukrainan aseetkin ja jäleenrakentamisen!
- Anonyymi
Ei hopea ole häpeä.
Tuppurainen saa jatkaa. - Anonyymi
Jos tämä hallitus joutuisi, toivottavasti ei joudu, neuvottelemaan Venäjän kanssa mahdollisessa sodassa rauhanehdoista, ne palaisivat kotiin Moskovassa käydyistä neuvotteluista tyytyväisenä ja "torjunta" voittajina, jos Suomi saisi pitää itsellään vielä käsivarren. Muuta ei olisi ollut kuulemma ollut mahdollista saada Venäjän kansallisen lainsäädännön vuoksi ja käsivarsikin olisi lahja.
Vielä lisää vaan näitä tiukkoja neuvottelijoita, niin hyvähän tästä saadaan kaikin puolin surkeaksi. - Anonyymi
SONERA NOKIAN TYHMYYDET ON MAKSANEET 100 MILJARDIA SUOMELLE
- Anonyymi
Marin on tehnyt sossujen torjuntavoittoja 100 miljardia, on se kone.
- Anonyymi
Eikä siinä kaikki. Erinomaisten kauppojen vuoksi Saksa antaa Fortumille etuostooikeuden hankkia Ruotsin vesi- ja ydinvoimalaitokset takasin omistukseensa. Harvoin tuollaista jalomielisyyttä kohtaa laillisessa business-maailmassa. Sen sijaan on kyllä kertomuksia siitä kuinka varas onnistuu myymään varastamansa tavaran takaisin entiselle omistajelle käypään hintaan. Mutta tässähän ei tietenkään kyse ole siitä, kun kumpaneina ovat kaikkia lakeja kunnioittavat demokraattiset valtiot.
Fortum ja Suomen hallitus kyllä pääsevät Saksan aikakausilehtien kansikuviin näilä saavutuksilla. - Anonyymi
Talous"viisaat" vaan jatkavat kehuja, kuinka hyvään lopputulokseen päädyttiin, kun ei hävitty kuin 6 mrd. Outoa tuossa puheessa on, kun harvalla noilla on edes 1 mil. takataskussa. Ehkä ne eivät taida ollakkaan niin kovin päteviä asiantuntijoita.
- Anonyymi
Ruotsin vesi- ja ydinvoiman hintalappu lienee 6-7 mrd. Joten maksamalla sen Saksalle, se saa lunastettua jo kerran omistamansa omaisuuden takaisin, eikä se ole tietenkään keneltäkään pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262444
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv572274Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo762163Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m161969- 821675
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍231314En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71279Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141224- 41033
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna29918