pellon vuokraus, vuokralaisen tekemät parannukset

Anonyymi-ap

Pelto vuokrattu. Vuokralainen tehnyt salaojia, perannut reunaojat, raivannut lisää peltoa, kalkinnut jne. Vuokranantaja antanut suullisen luvan lisäpellon raivaamisen ja ojien perkuuseen.

Määräaikainen vuokrasopimus loppuu. Onko vuokralaisella oikeus korvauksiin parannuksista? Kyseessä tukikelpoinen pelto, ei rakennuksia.

6

1838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      valkoista salaojaputkea , vuokraaja käskee ennallistamaan ja ottamaan rumat putket pois 🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      Voihan sitä yrittää rahastaa. Jos vuokraoikeuden kohteena olevan maa-alueen arvo on noussut ja vuokrasopimuksessa ei ole mainintaa arvon kiinnityksestä niin arvon nousun korvaaminen vuokralaiselle voisi tulla kysymykseen.

      • Anonyymi

        Millä perusteella? Ei se vuokraaja omista mitään jonka arvo olisi noussut!
        Saa toki viedä putkensa mennessään.


    • Anonyymi

      Vuokranantajana jatkaisin vuokrasopimusta jopa ilman korvausta vuodella, jos tarvista vuokraajalla on.

      • Anonyymi

        Jokainen tavallaan. Itse en jatkaisi korvauksetta.


    • Anonyymi

      Vuokrasopimuksissa ei ole yleensä mainintaa näistä viljelijälle kuuluvista kustannuksista; lannoitus, kalkitus, ojista huolehtiminen, vesakoiden niitto jne...
      Kyllä vastuu kustannuksineen on vuokraajalla, ellei muuta kirjallista sopimusta löydy!
      Toki vuokrasopimuksessa on kohta "lisätiedot", niissä pitäisi olla erillinen mainita vastuunjaosta vuokralaiselle: pellolle johtavien teiden käyttöoikeus/-kunnossapitoa myöten (sorastus,lanaus, ojitus...)!
      Vuokrasopimuksen päätyttyä ei vuokralaisella ole mitään mahdollisuutta alkaa jälkilaskuttamaan vuokraisäntää omista "lisätöistään", joista ei vuokrasopimuksessa ole mainittu.
      Monihan vuokraa peltoja pelkästää pinta-alatukien saamista varten (yht.450-550€/ha), siinä jää paljon vuokraaja voitolle pienten lisätöiden jälkeenkin!!!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      368
      9780
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      91
      6161
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      376
      5801
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      146
      4221
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3542
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      80
      3126
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      78
      3070
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2856
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2788
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      114
      2768
    Aihe