Taloissa ja asunnoissa on paljon kytkinkelloja. Esim. auton lämmitystolpissa. Pihavalojen ohjauksissa. Kerrostaloissa ilmanvaihdon tehoa ohjataan kellokytkimillä.
Jos sähköä aletaan talvella pätkimään, pysähtyvätkö nämä kellokytkimet katkon ajaksi? Silloinhan ne jäävät jälkeen. Erityisen vaaralinen on sähkökiukaan kello. Jos sähkökatko tulee, niin kello pysähtyy, ja jos kukaan ei tajua kääntää ajastinta nollille, niin kiuas alkaa uudelleen kuumenemaan kun sähköt tulevat takaisin.
Sähkön pätkiminen sekoittaa kytkinkellot ja ajastimet
13
623
Vastaukset
- Anonyymi
Sähkölieteen täytyy asettaa aika ennen kuin uuni lämpenee.
On siinä mummolla ihmettelemistä joulun seutuun kun kinkkua paistelee.
Biojätettä pystyy valmistamaan ilman sähköä.- Anonyymi
Useimmissa kiukaissa on mekaaninen kellokytkin joka "vedetään" käyntiin.
Kello käy ilman sähköä.
Monet muut mekaaniset kellokytkimet ovat ilman jälkikäyntiä.
Ohjelmoitavissa kellokytkimissä kello pysyy ajassa ja näyttää oikeaa aikaa kun sähkö palaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Useimmissa kiukaissa on mekaaninen kellokytkin joka "vedetään" käyntiin.
Kello käy ilman sähköä.
Monet muut mekaaniset kellokytkimet ovat ilman jälkikäyntiä.
Ohjelmoitavissa kellokytkimissä kello pysyy ajassa ja näyttää oikeaa aikaa kun sähkö palaa.Taitaa nuo kerrostalojen yhteissaunan kiukaiden kellot ainakin pysähtyä ja lähtevät taas käyntiin kun sähköt palaa, eli kellot on silloin pielessä ja ensimmäiset saunavuorot kylminä
- Anonyymi
Huonoa sähkösuunittelua jos noin
- Anonyymi
Ei se ole pelkästään suunnittelusta kiinni, vaan aikakautensa tekniikasta eli kellolaitteista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se ole pelkästään suunnittelusta kiinni, vaan aikakautensa tekniikasta eli kellolaitteista.
Jos talon tekniikka on yhä 50 vuoden takaa, niin voidaan hyvällä syyllä puhua kunnossapidon laiminlyönnistä.
- Anonyymi
Onneksi biojäte keräys on järjestetty, havumetsien kansalle, jos pääsee eväät pilaantumaan?😂😭😅
- Anonyymi
Ei ala kuumenemaan vaan ajastin jää jälkeen sen verran kuin katko on kestänyt.
- Anonyymi
Yleensä kiinnteistössä on ulkovaloihin varattu kytkin joko hämäräkytkin tai kello ohjaus. Kääntäkää se hämäräkytkimelle.
Taloyhtiö ajastin kellot on yleisesti suojattu sisäisellä akulla, toki jos jello on tosi vanha niin sisäinen akku on voinut kypsyä.
Tästäkin selviää helposti kokeilemalla,- Anonyymi
Kellokytkimet jotain viime vuosituhannen talojen juttuja. Uudemmissa niitä on enää lämpötolpissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kellokytkimet jotain viime vuosituhannen talojen juttuja. Uudemmissa niitä on enää lämpötolpissa.
Kannattaa laittaa hämäräkytkin saunan ja television ohjaukseen. Ja jääkaapikin tykkää sellaisesta kun se osaa sytyttää valon jääkaapin sisällä.
- Anonyymi
Usein kellokytkin on akkuvarmennettu, jos on vähänkin tärkeä kohde tai se ohjaa suurempaa kokonaisuutta. Jopa lämmitystolppia on ollut akkuvarmennettuja jo ennen kuin niihin tuli moderni kvartsikoneisto lavet- askelmoottorilla. Niissä oli samantapainen mekanismi kuin kiintolevyn äänikela.
- Anonyymi
Yleensä kytkikelloissa on varakäynti jonka turvin kello kyllä pysyy ajassa 2 tunnin katkon yli.
Autolämmitystolppien kelloissa tosin ei normaalisti ole varakäyntiä, eli jäävät yöllä olleeen katkon seurauksena 2 tuntia jälkeen. Autot sitten alkavat lämmittää vasta silloin kun niillä pitäisi jo lähteä ajoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 474481
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on184469Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h623507Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443493Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai893338En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143287Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1662876Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?52550- 252479
Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta192077