Mulla on jäänyt yksi ikivanha tili roikkumaan Nordeaan. Mitenkäs sen parhaiten saisi lopetettua, kun ei ole heidän verkkopankkia saati asiakastunnuksia. Varmaan paikan päälle raahauduttava, mutta miten heihin saa yhteyden? Vaaditaanko siihen vahva tunnistus? Puhelimitse vaikea saada yhteyttä. Sähköposti ei käy, tekstiviesti ei käy, pankkiin ei pääse sisälle, ellei ole varannut aikaa. Vinkkejä?
Tilin lopetus Nordea Pankissa
23
10250
Vastaukset
- Anonyymi
Kysy kuluttajaneuvonnasta
- Anonyymi
'Tilin lopetus Nordea Pankissa'
Etsi kassakonttori, mene paikanpäälle & lopeta asiakkuus.- Anonyymi
Näin. Aika kuitenkin varattava puhelimitse. Ks. www.nordea.fi
- Anonyymi
Jos ihmisellä on tili toisessa pankissa niin laittaa toiselle pankille valtakirjan jossa on tiedot suljettavista tileistä toisessa pankissa.
- Anonyymi
Kirjaudu minkä tahansa suomalaisen pankin pankkitunnuksilla osoitteeseen Nordea.fi/ omaposti ja laita sitä kautta viesti että haluat lopettaa tilin ja mahd hyvitystili mihin mahd loput tilivarat siirretään niin onnistuu..
- Anonyymi
Miten on mahdollista kirjautua tuohon Nordean palveluun "väärän" pankin tunnuksislla?
Entä Danske Bankin nukkuva tili, jonka haluaisin lopettaa ja ottaa sieltä muutaman kympin talteen, mutta en ole koskaan saanut sille pankkitunnuksia ja Suomeen on "hieman" liian pitkä matka asuinpaikastani.
Nordeassa tili ja tunnuslukulaite, eli saisikohan sen kautta siirrettyä "Dansken tilin Nordeaan" ja samalla lopetettua Dansken tilin.
ps. Tosin en tiedä missä mallissa on tuo Dansken vuoskymmeniä nukkuvana ollut tili, sillä joskushan sellaiset tilit lopetetaan ja tilillä olevat fyrkat siirretään jollekin valtion / rahalaitoksen x-tilille, josta niitä voi hakea itselleen. Ainakaan Danske ei ole lähettänyt ilmoitusta tilin lopettamisesta, en ainakaan muista sellaista saaneeni. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten on mahdollista kirjautua tuohon Nordean palveluun "väärän" pankin tunnuksislla?
Entä Danske Bankin nukkuva tili, jonka haluaisin lopettaa ja ottaa sieltä muutaman kympin talteen, mutta en ole koskaan saanut sille pankkitunnuksia ja Suomeen on "hieman" liian pitkä matka asuinpaikastani.
Nordeassa tili ja tunnuslukulaite, eli saisikohan sen kautta siirrettyä "Dansken tilin Nordeaan" ja samalla lopetettua Dansken tilin.
ps. Tosin en tiedä missä mallissa on tuo Dansken vuoskymmeniä nukkuvana ollut tili, sillä joskushan sellaiset tilit lopetetaan ja tilillä olevat fyrkat siirretään jollekin valtion / rahalaitoksen x-tilille, josta niitä voi hakea itselleen. Ainakaan Danske ei ole lähettänyt ilmoitusta tilin lopettamisesta, en ainakaan muista sellaista saaneeni.Lisäys edelliseen. Pikaisella haulla en löytänyt tietoa voiko pankkitin siirtoa varten tehdä valtakirjan verkossa pankin sivulla, jonne tilin haluaa siirtää.
Kovin puutteellisesti tehty "infosivu" kuten niin usein eri paikoissa. Oleellisin puuttuu, eli miten pankin vaihto käytännössä tehdään, eli voiko sen tehdä verkossa kuten tilin avaamisenkin.
"Pankin vaihto mielessä? - Tervetuloa asiakkaaksemme!"
"Pankin vaihto Nordeaan - usein kysyttyä"
- https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/tule-asiakkaaksi/pankin-vaihto-nordeaan.html - Anonyymi
Olen kaksi päivää odottanut vastausta nordean omapostilla tekemääni tiedusteluun, kuinka onnistuisin pääsemään omalle käyttötililleni vieraan pankin verkkopankkitunnuksilla. Aikaisemmin tämä onnistui, ilmeisesti ei enää. Tilille voisi kyllä siirtää rahaa, mutta ei saa enää siirrettyä pois.
- Anonyymi
Eihän Nordea asiakkaita palvele, siirtelee meidän onnettomien Nordean ' asiakkaiden' rahoja maailmalle. Välillä sitten tyhjentää tilit. TOKI PAHOITTELEE, ETTÄ PANKKIKORTIT EI TOIMI.
Pitäskö kiittää? - Anonyymi
Miksi tili pitäisi lopettaa? Jätä tyhjä tili pankin huoleksi, jos sen lopettaminen on tehty turhan hankalaksi.
Itse halusin lopettaa tilin Osuuspankin pääkonttorissa Helsingin Kaisaniemenkadulla tammikuussa 1991. Minulle sanottiin, ettei lakkauttaminen ollut mahdollista juuri silloin ja kehotettiin tulemaan paikalle myöhemmin uudestaan.
Jätin tilillle vajaan markan, enkä palannut konttoriin koskaan myöhemmin. Sain noin 25 vuoden ajan erilaisia tiliä koskevia papereita postin tuomana. Sitten tuli ilmoitus, että tili lopetetaan, jos en käy pankissa sopimassa toisin.
Tilin lakkauttaminen toisin sanoen lopulta onnistui.- Anonyymi
Palvelumaksut veloitetaan tililta, joten kyllä se kannattaa lopettaa.
- Anonyymi
2020 luvulla on turha puhua mitään yli 30v vanhoista käytännöistä.
1990-luvulla pankkineuvoja kävi jalkaisin 200m matkan päässä toisen pankin konttorissa valtakirjan kanssa hoitamassa asian.
Nykyää asiat hoidetaan muutoin ja käytännöt on eri. Asiakas ei mene tuostavain edes sinne ns kotipankkiinsa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Palvelumaksut veloitetaan tililta, joten kyllä se kannattaa lopettaa.
"Palvelumaksut veloitetaan tililta, joten kyllä se kannattaa lopettaa."
Jos viittaat yllä olevaan Osuuspankin Helsingin Kaisaniemenkadulla sijaitsevaan konttoriin liittyvään kirjoitukseeni, voin vain todeta, että mitään palvelumaksuja ei veloitettu, koska tilillä ei ollut rahaakaan.
Pankki itse lopulta lakkautti tilini. Mitään kuluja minulle ei vuosikymmenten mittaan auki jääneestä tilistä tullut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Palvelumaksut veloitetaan tililta, joten kyllä se kannattaa lopettaa."
Jos viittaat yllä olevaan Osuuspankin Helsingin Kaisaniemenkadulla sijaitsevaan konttoriin liittyvään kirjoitukseeni, voin vain todeta, että mitään palvelumaksuja ei veloitettu, koska tilillä ei ollut rahaakaan.
Pankki itse lopulta lakkautti tilini. Mitään kuluja minulle ei vuosikymmenten mittaan auki jääneestä tilistä tullut.Silloin oli silloin ja nyt OP veloittaa palvelumaksut. Jos tilillä ei ole rahaa, niin sitten se menee miinukselle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Silloin oli silloin ja nyt OP veloittaa palvelumaksut. Jos tilillä ei ole rahaa, niin sitten se menee miinukselle.
"Silloin oli silloin ja nyt OP veloittaa palvelumaksut."
Asia selvä. Vielä vuonna 2021, kun OP lakkautti tilini, maksuja ei ollut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Silloin oli silloin ja nyt OP veloittaa palvelumaksut."
Asia selvä. Vielä vuonna 2021, kun OP lakkautti tilini, maksuja ei ollut.Kiitos tästä ideasta,
25v ulkomailla asuneena aion itsekin jättää tilini lopetuksen pankin hoiviin.
Loppuu tämä päänsärky kun Ulkosuomalainen on suomalaisesta yhteiskunnasta ULKONA, mitään ei voi enään tehdä ilman osoitetta, puhelinta ja pankkitiliä SUOMESSA.
Passin voi vielä uusia Konsulaatissa... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos tästä ideasta,
25v ulkomailla asuneena aion itsekin jättää tilini lopetuksen pankin hoiviin.
Loppuu tämä päänsärky kun Ulkosuomalainen on suomalaisesta yhteiskunnasta ULKONA, mitään ei voi enään tehdä ilman osoitetta, puhelinta ja pankkitiliä SUOMESSA.
Passin voi vielä uusia Konsulaatissa...Muistaakseni on olemasa jokin virallinen dierktiivi ns;nukkuvien tilien suhteen.
Mutta jos tuo on ainoa Suomessa oleva tili, jonka "itsekseen lopettamista" odottelet, niin miten hoidat erilaisia Suomessa olevia virka-asioita, jotka helpottuvat suomalaisilla pankkitunnuksilla joilla voi kirjautua moneen paikkaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Palvelumaksut veloitetaan tililta, joten kyllä se kannattaa lopettaa.
Mulla oli Nordeassa nukkuva tili joka meni pahasti miinukselle. Tiedustelin heiltä asiaa että kuinka toimtaan mutta koskaan ei vastausta tullut. Eli että eivät sitä alkaneet perimään. Onkelma on siinä että pitäisi perustaa tili heille uudestaan. Onko tuo palvelumaksu asia unohdettu vai alkavatko sitä viemään?!
- Anonyymi
Mielestäni on laki jossa sanotaan ettei tili saa mennä miinukselle jos tilin kate ei riitä palvelumaksuun.
tämä siis kaikkien pankkien kohdalla! - Anonyymi
Voiko pankki lopettaa tilin
Joka oli vakuutettu
Tilinomistajan tietämättä- Anonyymi
Vakuutettu?
Voi lopettaa tilin, mutta kyllä siitä lähtee ilmoitus myös tilinhaltijalle. Se on sitten toinen juttu, löytääkö ilmoitus perille.
- Anonyymi
Eipä ole ollut moisia ongelmia pankkien kanssa. En itse asiassa edes tiedä, minkä suomalaisten pankkien asiakas olen. Kirjanpitäjäni ja lakimieheni hoitavat tälläiset asiat puolestani. Täältä Sveitsistä käsin onnistuu heidän kauttaan asioiden hoitaminen helposti myös Suomeen.
- Anonyymi
Jää kivasti myös aikaa osallistua Suomi24 keskusteluihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094276
- 783496
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?823333Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?253239Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223232- 722916
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452790Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim642787Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852559- 92442