Onko täällä kokemuksia miten pankit myöntävät nyt lyhennysvapaata korkeiden sähkölaskujen takia? Meillä sähkölasku kallistuu 4snt/kwh -> 30snt/kwh hintaan. Jotta näistä selviää sähkölämmitteisessä omakotitalossa pitäisi kyllä saada talven ajalle lyhennysvapaata, hinta kallistuu tammikuun alkupäivinä. Minkä pituisia lyhennysvapaita pankit myöntävät? Ajattelin, että 6kk vapailla pärjäisi ainakin tämän talven, laina-aikamme on 25v ja laina on otettu 2 vuotta sitten.
Lyhennysvapaa
11
3094
Vastaukset
- Anonyymi
Lisäyksenä vielä: Laina-erän suuruus on lyhennyksen osalta n. 759€/kk ja maksajia on 2. Käydään töissä ja tulot on varmaan keskiluokkaa.
- Anonyymi
Varmasti saat tuon. Fiksumpi silti nipistää muista menoista. Ja miksi 6kk? Säästätkö samalla siis pari seuraavaa talvea puskuriin?
Sähkölaskusi nousee 3 kylmimmän kuun aikana ehkä keskimäärin 4-500€/kk ja jos hieman tarkkailet käyttöä, niin vähemmän. - Anonyymi
Menin op:n verkkosivuilta lyhennysvapaan hakemukseen, vaihtoehdot olivat joko 6kk tai 12kk. Onneksi meillä on takka ja todellakin pyritään muutenkin sähkön säästämiseen.
- Anonyymi
Aloittajalla on edullinen sähkö jos se on 0,04€ ja siirto 30€
Itselläni on määräaikainen 2/22 alkanut 24 kk sopimus 0,07€ jonka päälle 3,95 perusmaksu. Siirto 0,07€/ kwh 19,30€ perusmaksu.
Mielestäni nuo lyhennysvapaat on typeriä. Jos piikissä on kymmenien tuhansien eurojen velka niin maksat korkeaa korkoa tuhansista euroista sen sijaan, että ne tuhannet eurot lyhenisivät puolessa vuodessa pois. Olen kuullut, että jos nyt haet ja saat lyhennysvapaata puolivuotta, niin voi kestää monta vuotta ennen kuin saat uutta lyhennysvapaata! Luotto pitäisi laskea niin, että asumiskulut hoituvat ja pystyt säästämään!
Toivottavasti asuntolainasi summa ei ole järjetön. Mikä on järjetön.... Järjetön lienee liian pienellä erällä hoidettava laina jollaista ei saisi enää olla kellään! - Anonyymi
Teillä on tosi pitkä laina-aika jo valmiiksi 😲 riippuu kaiketi lyhennystavasta, onko mahdollista pitää lyhennysvapaata ettei takaisinmaksuaika pitene kohtuuttomaksi. Me saimme juuri 6kk lyhennysvapaata, talven sähkölaskut tulevat lähtemään 800€ ylöspäin kuussa (sähköä on AINA käytetty erittäin säästeliäästi, ihmeisiin ei vain pysty). Laina-aika alussa jo alle 20 vuotta. Meillä ei lyhennysvapaa pidentänyt laina-aikaa vaan nostettiin kk-erää lyhennysvapaan jälkeiselle ajalle.
Eipä tuollaisiin sähkölaskuihin ole osannut varautua. - Anonyymi
Jos muuta keinoa kuin lyhennysvapaan ottaminen ei ole, niin siitä vaan. 6 kk lyhennysvapaan aikana pitäsi jäädä kyllä jo säästöön jokunen tonni, pistäkää ne puskurirahastoon parantamaan selviytymismahdollisuuksia uusissa yllätyksissä.
Oikeastaan on vähän pelottavaa, että kun lainaa on jo maksanut 2 vuotta, niin mitään puskurirahastoa ei ole jo alkanut muodostua. Jos sitä olisi kertynyt 250€/kk 2 vuoden ajan, olisi nyt säästössä 6000€ /- mahdolliset sijoitustuotot. Tuollaisella puskurilla olisi jo tästä akuutista sähköhintapiikistä selvinnyt helposti ihan ilman lyhennysvapaita.
Mielestäni ne pankkien maksukykylaskelmat ovat niin ylimitoitettuja menopuolella, että todennäköisesti 2 vuodessa jäisi puskuriin tuplasti tuo 6000€. Näin ainakin kävi meidän perheellä kun maksettiin 10 vuodessa 200 000€ laina pois. Säästöön tuli samassa ajassa noin 100 000€. Siis ihan keskituloisella perheellä jossa lisäksi 2 tarhaikäistä.- Anonyymi
Good for you. Toiset vaan tykkää elää reunalla 😘 säästäminen ei ole kiinnostanut koskaan. Raha on tarkoitettu käytettäväksi ja elämä elettäväksi. Mitä teet sadan tonnin säästöillä jos kuolet huomenna?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Good for you. Toiset vaan tykkää elää reunalla 😘 säästäminen ei ole kiinnostanut koskaan. Raha on tarkoitettu käytettäväksi ja elämä elettäväksi. Mitä teet sadan tonnin säästöillä jos kuolet huomenna?
Tuossa on yhtälö jossa on velka pääoma, lAina-aika ja oma ikä! Jotkut ulosmittaa matalan koron pidentämällä maksuaikaa ja tekemällä/tekemättömästä säästämisestä.
Joskus kymmenen vuotta sitten kun korko% oli alle 1,25 niin fiksu olisi laskenut pääoman esim. 1
5-10000€ paloissa ja 4%~1,25% korkoeron säästöön joka kuukausi tämänpäivän kaltaisen kapean kohdan ylittämiseen tai ennenkaikkea lainan ennenaikaisen maksamisen vuoksi!
Osa porukasta ulosmittaa edelleenkin kaiken korkohyödyn ottamalla velkaa liikaa! Osalla on etukäteen säästetty minimi vaatimus 5-10% asunnon hinnasta ja osa porukasta ottaa kymmeniä tuhansia liikaa lainaa jos saavat!
No, on näissä seudullisiakin eroja ja toisaalla pitää olla 100€ ja toisaalla yli 200€ ja lainamäärä pitää laskea erilailla!
- Anonyymi
Maksuvapaata yleensä saa helposti 3-4kk ja maksat vaan korot, mutta muista, tämä on kertaluonteinen. Pankki ei tulevaisuudessa välttämättä suostu samaan. Eli kannattaa jättää tää ihan viimeiseksi vaihtoehdoksi. Mulla on kokemusta asiasta.
- Anonyymi
Muistan idiootti isäni sanoneen että kannattaa vain maksaa korot , maksoi sitten 15% 🤣
Koko ajan vieläkin kähissyt että velkaiset voittaa 🤣🤣🤣
no nyt ne korot nousee melkein ysärin tasolle - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistan idiootti isäni sanoneen että kannattaa vain maksaa korot , maksoi sitten 15% 🤣
Koko ajan vieläkin kähissyt että velkaiset voittaa 🤣🤣🤣
no nyt ne korot nousee melkein ysärin tasolleKaikki mitä on velkaa kuollessa, on puhdasta voittoa!
(ainakin jos ei ole perillisiä tai tarvetta jättää niille mitään)
Eläessä asia ei ole ihan niin selvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee723142Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."342002Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2901661Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1151632Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2731257Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki291164Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin911140Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201064En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711050- 981043